Προς το περιεχόμενο

8gb or 16gb ram


orestan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! εχω ετοιμη μια συνθεση pc για gaming και εχω μια τελευταια απορια πριν φυγω για την αγορα. 16gb μνημη ειναι υπερβολικη? μου φτανει 8gb? το pc θα ειναι αποκλειστικα για gaming

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως σε τόσο ακριβό σύστημα ούτε που θα φανεί η διαφορά των +8GB (από 8 σε 16) στην τιμή, οπότε θα έλεγα πως είναι σοφή κίνηση να βάλεις από τώρα 16GB, που ακόμα και να μην χρειάζονται, θα σε έχουν καλυμμένο για το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 8 η 12 βάλεις δεν θα εχεις απολύτως κανενα πρόβλημα εγω πάντως αν έφτιχνα τωρα καινούργιο σύστημα θα έβαζα 12, 16 σε καμια περίπτωση ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε και την οθόνη,τόσα χρήματα δίνεις...

 

σχετικό είναι αυτό, εφόσον χρήματα θα διαθέσει, και με βάσει των όσων νέων games βγαίνουν συνέχεια και τις τρελές απαιτήσεις που έχουν. γιατί να μην έχει το κεφάλι του ήσυχο ? ανέφερε gaming σαν κύριο θέμα... μπορεί να θέλει να χρησιμοποιήσει και κάποια βαριά προγράμματα (after effects Π.χ.) 

 

Η απάντησή μου ήταν καθαρά τι θα έκανα εγώ, εφόσον θα έβαζα χρήματα να στήσω ένα τόσο ακριβό PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@orestan έχεις βάλει ξεκλείδωτο επεξεργαστή σε h87 μητρική.Θα σου έλεγα να βάλεις z87 ή να πάρεις κάποιον κλειδωμένο cpu.

 

Μια ερώτηση για τις μνήμες επειδή το ψάχνω και εγώ, το dual channel αυξάνει σημαντικά τις επιδόσεις ή η διαφορά φαίνεται μόνο σε benchmarks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 8 η 12 βάλεις δεν θα εχεις απολύτως κανενα πρόβλημα εγω πάντως αν έφτιχνα τωρα καινούργιο σύστημα θα έβαζα 12, 16 σε καμια περίπτωση ομως

 

12 δεν μπορεί να βάλει σε σύστημα που παίζει με dual channel.Οι επιλογές που έχει είναι είτε να πάρει μια 8αρα και αργότερα άμα πέσουν οι τιμές να πάει σε άλλη μια 8αρα, ή να πάει τώρα σε 2*4 ή να δώσει εξαρχής και να πάει σε 2*8. Εγώ επειδή ετοιμάζομαι για νέο σύστημα είμαι ανάμεσα στις κουρτίνες 1 (68 ευρώ) και 3 (118 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε πιάνω.Τι εννοείς "γιατί να μην έχει το κεφάλι του ήσυχο"; Να βάλει δηλαδή οθόνη των 21.5'' με τέτοιο budget; Για ποιό λόγο;

 

προτιμησα την 21.5'' γιατι θεωρω πως μια μεγαλυτερη θα ειναι κουμουτσα, δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει θεμα καλυτερης επιδοσης σε μια μεγαλυτερη

@orestan έχεις βάλει ξεκλείδωτο επεξεργαστή σε h87 μητρική.Θα σου έλεγα να βάλεις z87 ή να πάρεις κάποιον κλειδωμένο cpu.

 

Μια ερώτηση για τις μνήμες επειδή το ψάχνω και εγώ, το dual channel αυξάνει σημαντικά τις επιδόσεις ή η διαφορά φαίνεται μόνο σε benchmarks?

υπολογιζω να τον κανω overclock οταν δω οτι αντιμετωπιζω προβλημα και στη συνεχεια να αγορασω μια νεα μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμησα την 21.5'' γιατι θεωρω πως μια μεγαλυτερη θα ειναι κουμουτσα, δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει θεμα καλυτερης επιδοσης σε μια μεγαλυτερη

υπολογιζω να τον κανω overclock οταν δω οτι αντιμετωπιζω προβλημα και στη συνεχεια να αγορασω μια νεα μητρικη

 

Και γιατί να δίνεις πάλι λεφτά για μητρική ? 2πλασίασε το ποσό και πάρε από τώρα μια καλή

 

http://www.skroutz.gr/s/3445930/Asrock-Z87-Extreme6.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...