Προς το περιεχόμενο

8gb or 16gb ram


orestan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες και αυτή την συνθεση να πάρεις ιδέες.

Σκληρό δίσκο κ επεξεργαστή αυτά που έχεις ήδη,και μητρική μια από αυτές > http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=34671&cat=3&sub=385&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=34664&cat=3&sub=385&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

post-227308-0-47521800-1371093231_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

υπολογιζω να τον κανω overclock οταν δω οτι αντιμετωπιζω προβλημα και στη συνεχεια να αγορασω μια νεα μητρικη

 

Με h87 μητρική,δε θα μπορέσεις να κάνεις overclock.Οπότε βάλε μια z87 ή πάρε ένα non-k επεξεργαστή με 40 ευρώ λιγότερα.Εγώ στη θέση σου θα έκανα το δεύτερο.

 

Edit: Εκτός αν εννοείς οτι θα πάρεις άλλη μητρική όταν θα τον κάνεις overclock.Αυτό δε ακούγεται πολυ έξυπνο απο οικονομική άποψη.Καλύτερα δώστα τώρα και πάρε μια z87.

 

Επειδή δε μου απάντησε κανένας πριν, το ξαναγράφω: το dual channel αυξάνει σημανιτκά τις επιδόσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλά λεφτά για μητρική με bug.Καλύτερα να κοιτάξεις για καμμιά καλύτερη οθόνη,μη σε ανησυχεί το μέγεθος τόσο.

 

 

Aπό την στιγμή που επιλέγει άμεσα να πάει σε 1150 ότι και να επιλέξει έχει bug..

 

Δηλ. εσύ είσα της κίνησης τώρα μια μητρική με 90Ε και στο 6μηνο που θα πάει για o/c άλλα 200 για μητρική Ζ87 ? Καλά μην μου πείς ότι θα πουλήσει τότε την Asus και θα βγάλει την χασούρα γιατί πρώϊμη μητρική με bug στα μισά και αν θα φύγει.

 

Εκτός και αν δεν θέλει o/c άρα λάθος επιλογή cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To bug υπήρχε και έχει δοθεί λύση από τον Απρίλιο,δεν μπορούν να πουλιούνται μητρικές με bugs στο chipset..
Παρ'ολα αυτά όποιος ενδιαφέρεται πολύ απλά μπορεί να στείλει ενα mail στην κατασκευάστρια και να την ρωτήσει.
αν απαντήσει η εταιρία ότι δεν υπάρχει και υπάρχει,με αποδεικτικό στοιχείο το email που θα στείλουν ως απάντηση μπορεί κάποιος μέχρι και μήνυση να τους κάνει και όχι μόνο να ζητήσει αντικατάσταση αλλά και αποζημίωση (στην Αμερική το κάνουν για πλάκα στις πολυεθνικές ).. καταλαβαίνετε νομίζω λοιπόν το αστείο του πράγματος..
Το bug που υπήρχε και τι ήταν ακριβώς ?
Επειδή από μερίδα ανθρώπων με συγκεκριμένες προτιμήσεις Hardware αναγάγεται συνεχώς αλλά κυρίως ΑΟΡΙΣΤΑ να αναφέρονται σε αυτό παραθέτω τα link το ένα με την περιγραφή ανάλυση του bug. που υπήρχε δηλαδή ? τι επίπτωση είχε στον υπολογιστή μας ? όπως και την λύση που δόθηκε..

http://news.cnet.com/8301-1001_3-57578223-92/intel-confirms-usb-bug-in-haswell-chipset/
http://www.tomshardware.com/news/Haswell-S3-Sleep-Problem-PCN,21896.html

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτή την συνθεση να πάρεις ιδέες.

Σκληρό δίσκο κ επεξεργαστή αυτά που έχεις ήδη,και μητρική μια από αυτές > http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=34671&cat=3&sub=385&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=34664&cat=3&sub=385&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

attachicon.gif1.jpg

 

αν κρατησω ολα τα αλλα που εχω και βαλω αυτην την μητρικη καρτα που μ εδωσεσ και εναν κλειδωμενο επεξεργαστη δεν θα εχω προβλημα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα το πρόβλημα που δημιουργείται ενδεχομένως είναι οτι δεν κάνεις σωστή διαχείριση των χρημάτων που διαθέτεις έτσι .. πχ.πας ανάποδα συνεχώς στην σχέση μητρική - επεξεργαστής.γι'αυτο αν θέλεις πες το ποσό που θέλεις να διαθέσεις το ανώτερο ώστε να έχεις την καλύτερη δυνατή πρόταση από εμάς. καλύτερα π.χ αν δεν βγαίνουν τα χρήματα να μείνει ο ssd έξω και να μπει αργότερα.. η κάτι άλλο ώστε να έχεις απο την αρχή την σχέση cpu - motherboard σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα το πρόβλημα που δημιουργείται ενδεχομένως είναι οτι δεν κάνεις σωστή διαχείριση των χρημάτων που διαθέτεις έτσι .. πχ.πας ανάποδα συνεχώς στην σχέση μητρική - επεξεργαστής.γι'αυτο αν θέλεις πες το ποσό που θέλεις να διαθέσεις το ανώτερο ώστε να έχεις την καλύτερη δυνατή πρόταση από εμάς. καλύτερα π.χ αν δεν βγαίνουν τα χρήματα να μείνει ο ssd έξω και να μπει αργότερα.. η κάτι άλλο ώστε να έχεις απο την αρχή την σχέση cpu - motherboard σωστή.

μεχρι τωρα αν θυμαμαι καλα βγαινω στα 1286 οπως το υπολογιζω, εχω χωρο για αλλα 50 ευρω που ειναι η μητρικη που μ μ προτεινες. μεχρι 1400 το full μπορω να παω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είσαι οκ γιατί αν δεν κάνω λαθος ολη μου η πρόταση κοστίζει 1341 ευρω..

Τωρα αν θελεις να αλλάξεις κατι άλλαξε το αλλα πριν να ξέρεις ακριβώς τι σου δίνει η κάθε επιλογή και πόσο σου κοστίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είσαι οκ γιατί αν δεν κάνω λαθος ολη μου η πρόταση κοστίζει 1341 ευρω..

Τωρα αν θελεις να αλλάξεις κατι άλλαξε το αλλα πριν να ξέρεις ακριβώς τι σου δίνει η κάθε επιλογή και πόσο σου κοστίζει.

εννοεις ειμαι οκ με αυτα που εχω τωρα ή με το να βαλω την μητρικη που μ προτεινες και κλειδωμενο επεξεργαστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι η δική μου πρόταση έχει 23" μονιτορ, καλύτερες μνήμες,την σωστή μητρική και τον ξεκλείδωτο επεξεργαστή,καλύτερες τιμες που μπορείς να τις κάνεις και καλύτερες μέσω σκρουτζ,απο εκει και περα διάλεξε τα υπόλοιπα προσέχοντας να μην ξεπεράσεις το ποσον που έχεις.. Η μητρική που σου έβαλα είναι για ξεκλείδωτο επεξεργαστή γιατι να πάρεις κλειδωμένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δίνεις 1400 άσε τις βασικές-εισαγωγικές μητρικές και πήγαινε στην μεσαία κατηγορία (με επιπλέον 40-60 ευρώ). Κοίτα την Asrock και αυτήν εδώ http://www.skroutz.gr/s/3425948/Gigabyte-GA-Z87X-OC.html

 

ΥΓ: Αν πήγαινα τώρα σε νέο σύστημα (που θα το καθυστερήσω τελικά) σε μια από τις 2 θα πήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει βγει διορθωμένο stepping για τα bugs στη κυκλοφορία ακόμα.Τον Απρίλη απλά αναγνώρισαν οτι υπάρχει και ότι φτιάχνουν το επόμενο.Μητρικές με το αρχικό υπήρχαν τότε και υπάρχουν ακόμα στη παραγωγή γιατί η διαδικασία παίρνει μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει βγει διορθωμένο stepping για τα bugs στη κυκλοφορία ακόμα.Τον Απρίλη απλά αναγνώρισαν οτι υπάρχει και ότι φτιάχνουν το επόμενο.Μητρικές με το αρχικό υπήρχαν τότε και υπάρχουν ακόμα στη παραγωγή γιατί η διαδικασία παίρνει μήνες.

 

 

Δεν αμφισβητώ αυτά που λές, αλλά μου ακούγεται κάπως να συνεχίζεται η παραγωγική διαδικασία για προϊόν που έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την παραγωγική διαδικασία μέχρι να φτάσει στο εμπόριο μια μητρική υπάρχει μια διαδικασία.Οι μητρικές είναι έτοιμες αρκετούς μήνες πριν βγουν στην αγορά.Οι μητρικές που βλέπεις τώρα είναι έτοιμες από την αρχή του χρόνου.Μέχρι να σχεδιάσουν επόμενο stepping,να το τεστάρουν,να το κατασκευάσουν και να περάσει στην αγορά περνούν μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αυτό που είπα με το email πιο πάνω σε διασφαλίζει υπεύθυνα.

Αν κάποιος θέλει ας στείλει ένα mail και ν'αναρτησει την απάντηση.

Στην Asus,στην Gigabyte..

Θα το έκανα εγώ αλλά τα Αγγλικά μου νομίζω ότι δεν είναι στο επίπεδο των τεχνικών όρων και φοβάμαι ότι δεν θα καταλάβουν καν τι τους ρωτάω..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...