Προς το περιεχόμενο

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

E καλά, Metal Gear game παίζεις. :P

 

Ίσως να το δοκίμαζα κι εγώ περισσότερο αν ήταν όταν είχε πρωτοβγεί το παιχνίδι και αν είχα περισσότερο χρόνο να αφιερώσω για να γίνω καλός στο Online του, αλλά τον καλύπτουν άλλα παιχνίδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παίδες έχω μείνει μλκς με το ποσο καλο είναι το Phantom Pain. Η ιστορία δεν είναι σε επίπεδα Metal Gear σίγουρα αλλα όλο το άλλο πακέτο είναι ΤΟΣΟ καλο που ξεχνάω ότι υπάρχει ιστορία στο game. Με αυτά που άκουγα δεν ξέρω τι περίμενα αλλα πιστεύω ότι έκανα καλά και το άρχισα επιτέλους. Έχει πέσει κάψιμο, τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο μου τρώει τελευταία... Και κάργα optimized και συνολικά πολύ όμορφο game. Το μονο που άλλαξα ήταν ότι έβαλα HBAO+ από Nvidia control panel γιατί το in-game SSAO ήταν αρκετά κακό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις γιατι μεσα απο τα video settings , δεν εχει επιλογη για  αναλυση 4Κ και εχει μεχρι 1440p?  σε ολα τα αλλα μεγαλα παιχνιδια παιζω κανονικα 4Κ πχ (witcher 3, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω μείνει μλκς με το ποσο καλο είναι το Phantom Pain. Η ιστορία δεν είναι σε επίπεδα Metal Gear σίγουρα αλλα όλο το άλλο πακέτο είναι ΤΟΣΟ καλο που ξεχνάω ότι υπάρχει ιστορία στο game. Με αυτά που άκουγα δεν ξέρω τι περίμενα αλλα πιστεύω ότι έκανα καλά και το άρχισα επιτέλους. Έχει πέσει κάψιμο, τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο μου τρώει τελευταία... Και κάργα optimized και συνολικά πολύ όμορφο game. Το μονο που άλλαξα ήταν ότι έβαλα HBAO+ από Nvidia control panel γιατί το in-game SSAO ήταν αρκετά κακό.

 

Spartan το HBAO να ξες είναι bugged και ούτε το shimmering διορθώνει καθώς τρώει καμια 5-10 fps.

 

http://international.download.nvidia.com/geforce-com/international/comparisons/metal-gear-solid-v-the-phantom-pain/metal-gear-solid-v-the-phantom-pain-nvidia-control-panel-hbao-plus-ambient-occlusion-interactive-comparison-1-hbao-plus-vs-extra-high.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Είπαμε είναι optimized αλλα still a console fuckin port. Βάλε το post και effects high, σχεδόν καμια διαφορα οπτικά, στο GZ είχε, στα effects υπάρχει κάποια διαφορα αλλα κάνει 30 fps βουτιές χωρίς λόγο. Κλειστά και δεν πρόκειται να ξαναδείς αριθμό διαφορετικό από 60fps ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μόνο το Post στο high αντι για ultra και είσαι καρφωτός. και μένα με 290 τα ίδια έκανε (νομίζω με΄σα στο post είναι και το AA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω περίπου 65 ώρες στο παιχνίδι. Είναι το πρώτο μου MGS και μετά θα δώ το Snake Eater στο 3DS.

 

Το παιχνίδι είναι άρτιο τεχνικά, αν και σε ανάλυση 1080p τα γραφικά είναι κάπως περίεργα/θολά. Σε 2715 x 1527 είναι πεντακάθαρο και η 980Ti διατηρεί τα 60fps με μαξαρισμένα γραφικά.

 

Το gameplay του πολύ εθιστικό, αλλά η ιστορία...........

 

Πραγματικά για την ιστορία δεν ξέρω τί να πώ. Το σενάριο, η πλοκή και ειδικά οι διάλογοι (αποκορύφωμα η συνομιλία Snake και Skull face στο τσίπ) είναι ότι ναναι. Μιά ατέλειωτη ασυναρτησία. Είχε στιγμές που πραγματικά αναρωτιόμουν τί σκέφτονταν όταν έγραφαν την ιστορία και τις σκηνές.

 

Και αυτο δείχνει πόσο μα πόσο καλό είναι το gameplay. Διαγράφεις από το μυαλό σου ότι υπάρχει ιστορία και παίζεις απλά τις αποστολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε post-processing που βάζει FXAA και τα κάνει θολά, όσο για το story αστο, ειδικά από την στιγμή που δεν έχεις παίξει προηγούμενα, ατύχησες γιατί το story του BB είναι πολύ κατώτερο (και σε αυτό το game το γάμησαν ακόμα περισσότερο με laziness development) με αυτό του Solid που δεν πρόκειται να δούμε ποτε με τέτοιο gameplay :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα και γω 60 περίπου ώρες στον συγκεκριμένο τίτλο , έχοντας παίξει όλη την σειρά Mg1 - 4 το καλοκαίρι .

Για μένα είναι ο πιο αδύναμος τίτλος της σειράς  καθώς ενώ το gameplay σπέρνει (γι αυτό και το 60ρι) η ιστορία είναι πολύ meh, και είναι ο λόγος που μετα λύπης μου το παράτησα.

Και λόγο των καταστάσεων που δημιουργήθηκαν λογικά είναι και το τελευταίο της σειράς , οπότε σου αφήνει και μια πίκρα στο τέλος...

 

Οπότε όποιος δεν έχει παίξει metal gear ποτέ του, προτείνω ανεπιφύλακτα να τα ξεκινήσει απο την αρχή 1-4, καθώς είναι έπος η σειρά . Βέβαια το πρώτο  έχει γεράσει αρκετά στο γραφικό κομμάτι , αλλά η ιστορία και οι χαρακτήρες το κάνουν να αξίζει .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...