Προς το περιεχόμενο

WD my passport υπάρχει γιατρειά ?


venumis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κάνει κολλήματα το πασαπόρτι μου !

 

Έτρεξα το HD Tune και μου βγάζει το παρακάτω πρόβλημα.

Να ετοιμάζομαι για την κηδεία του ή υπάρχει κάποια ελπίδα επισκευής ?

post-97830-0-45465400-1371067121_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hard Disk Sentinel θέλεις την πλήρη έκδοση για να κάνεις disk->Surface Test->Reinitialize disk surface.

Έτσι θα ξεκαθαρίσεις αν είναι όντως χαλασμένα αυτά τα sectors ή όχι.

 

Αν κάνεις απλά το read test θα σου βγάλει έναν χάρτη με της τοποθεσίες των χαλασμένων οπότε μετά βλέπεις που είναι και τα βγάζεις εκτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόσα partition για αρχή?

 

Αν καταλαβα καλά το παω λίγο στην τύχη και στο partition που υπάρχει πρόβλημα το παροπληζω ?

 

 

Δεν το πας στην τύχη γιατί άμα βάλεις προγράμματα που ψάχνουν για bad sectors που λένε ακριβώς πως είναι το πρόβλημα και απομονώνεις μονο εκείνο το σημείο.

 

πχ άμα το πρόβλημα είναι στην μέση

 

θα εxεις 3α partition ένα στην αρχή, ένα χαλασμένο, και ένα στο τέλος. Το κακό partition που θα παροπλησης όπως είπες θα το κανεις Raw και δεν θα φαίνεται στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εxεις 3α partition ένα στην αρχή, ένα χαλασμένο, και ένα στο τέλος. Το κακό partition που θα παροπλησης όπως είπες θα το κανεις Raw και δεν θα φαίνεται στα windows

Και τα αλλα δυο μετα δε μπορει να εννοσει?

Εχω και εγω προβλημα με εναν wd passport (τον εχω κανει εσωτερικο τωρα) και καπου στο 10% του δισκου ολα τα προγραμματα κολλανε απιστευτα  (εχει αρκετα bad sector σε εκεινο το σημειο μαλλον) αλλα δεν ξερω μεχρι που εχει, τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αλλα δυο μετα δε μπορει να εννοσει?

Εχω και εγω προβλημα με εναν wd passport (τον εχω κανει εσωτερικο τωρα) και καπου στο 10% του δισκου ολα τα προγραμματα κολλανε απιστευτα  (εχει αρκετα bad sector σε εκεινο το σημειο μαλλον) αλλα δεν ξερω μεχρι που εχει, τι μπορω να κανω?

 

Για να ένωσις partitions πρέπει να είναι το ένα διπλα στο άλλο άμα παρεμβαλετε ανάμεσα κατεστραμμένος χορός δεν γίνετε. γιαυτο άλλωστε χωρίσεις και τον χωρό σε υγιή κομμάτια

 

 

Με το Hirens kai to HDD regenerator θα δεις που ειναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ένωσις partitions πρέπει να είναι το ένα διπλα στο άλλο άμα παρεμβαλετε ανάμεσα κατεστραμμένος χορός δεν γίνετε. γιαυτο άλλωστε χωρίσεις και τον χωρό σε υγιή κομμάτια

 

 

Με το Hirens kai to HDD regenerator θα δεις που ειναι το προβλημα.

Το προβλημα ειναι οτι ολα τα προγραμματα σκαλωνουν και αργουν υπερβολικα πολυ με το 10% του δισκου, (πχ το hdd regenerator) για να παει απο το 10 στο 11% ηθελε 6-7+ ωρες. Απλα δεν ξερω ο κατεστραμμενος αυτος χωρος μεχρι που ειναι, μεχρι το 15% μεχρι το 20%? Ιδεα δεν εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hard Disk Sentinel θέλεις την πλήρη έκδοση για να κάνεις disk->Surface Test->Reinitialize disk surface.

Έτσι θα ξεκαθαρίσεις αν είναι όντως χαλασμένα αυτά τα sectors ή όχι.

 

Αν κάνεις απλά το read test θα σου βγάλει έναν χάρτη με της τοποθεσίες των χαλασμένων οπότε μετά βλέπεις που είναι και τα βγάζεις εκτός. 

Εδώ στο sentinel με την ελεύθερη έκδοση μπορείς να κάνεις το read test αν πας στο configure μπορείς να το ορίσεις να το πάρει και ανάποδα αφού ξέρεις ότι από την αρχή είναι στο 10% έτσι θα μάθεις και πόσο από το τέλος είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι ολα τα προγραμματα σκαλωνουν και αργουν υπερβολικα πολυ με το 10% του δισκου, (πχ το hdd regenerator) για να παει απο το 10 στο 11% ηθελε 6-7+ ωρες. Απλα δεν ξερω ο κατεστραμμενος αυτος χωρος μεχρι που ειναι, μεχρι το 15% μεχρι το 20%? Ιδεα δεν εχω.

 

Ετσι ειναι αργα αργα παει εισαι και με USB γιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόκτησα το hard disk sentinel και δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω !

 

Θα δοκιμάσω  το Hirens & HDD regenerator που προτείνει  ο biomecanoid. Είμαι νουμπάς σε αυτα τα προγράμματα τελικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, με το hdd sentinel εβγαλα ακρη, το προβλημα υπαρχει μεταξυ 10%-12% του δισκου.

Οταν βαζω ελεγχο απ την αρχη κολλαει στο 9,98%, οταν το βαζω απ το τελος στην αρχη, κολλαει στο 88,39%

Πως μπορω να σβησω (raw partition) αυτο το 2% του δισκου?

 

EDIT:

Εικονες

yff.png

69w.png

Επεξ/σία από SOADNICK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε με το ποντίκι πάνω  στο τελευταίο καλό sector πριν τα χαλασμένα,οι πληροφορίες που βγάζει κάτω είναι οι τοποθεσία του,η διαχείριση δίσκων(εδώ βάζεις μόνο mb) αλλά και όποιο πρόγραμμα για διαμερίσματα έχει κάποιο τρόπο για να βάλεις το μέγεθος που θέλεις,αυτά τα Block, sector ή MB που βλέπεις στην κάτω λωρίδα.

Αν δηλαδή πας στο τελευταίο καλό sector από την αρχή και σου βγάλει π.χ. 1000mb είναι τα 1gb οπότε τόσο κάνεις το πρώτο,βρίσκεις και το πρώτο από τα καλό που είναι στο τέλος και κάνεις το δεύτερο διαμέρισμα να ξεκινάει από εκεί.

 

Θα χρειαστεί ένα καλό πρόγραμμα για διαμερίσματα όπως είναι π.χ. το EaseUS Partition Master Home Edition όπου όταν φτιάχνεις ένα διαμέρισμα μπορείς να ορίσεις πόσα mb θα αφήσει ελεύθερα πριν και μετά το διαμέρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...