Προς το περιεχόμενο

Ακατανοητο προβλημα με ασυρματο


The_Sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη μιλας για καλη οπτικη επαφη κλπ σε αποσταση 5km αυτο πως ακριβως το επιβεβαιωνεις? Με το ματι? Παντως, link στα 5ghz αποστασης 5km στημενο με panel ειναι εξ'ορισμου μετριο εως κακο link.

 

Απο κει και περα, μονος σου εχει αποκλεισει την πιθανοτητα κακου link (μιλας για αψογο LAN), μονος σου εχεις αποκλεισει και την πιθανοτητα προβληματικου internet (μιλας για αψογο ιντερνετ στην αλλη πλευρα την ωρα που η δικη σου εχει προβλημα), αρα ειτε δεν εχεις κανενα προβλημα, ειτε εχεις προβλημα και εχεις λαθος εντυπωση για το "καλο LAN" ή το "καλο ιντερνετ στην αλλη πλευρα". Αν ισχυουν και τα 2 ταυτοχρονα τοτε δεν γινεται να εχεις προβλημα την ιδια ωρα!

 

αυτη την στιγμη:

-κατεβαζω στο γραφειο με 1 ΜΒ / δευτ απο το speedtest της forthnet

-"ανταλλασω" στο τοπικο δικτυο  με μεση ταχυτητα 1,2 ΜΒ /δευτ

-οταν παω να κατεβασω απο το σπιτι το ιδιο αρχειο απο το  speedtest της forthnet πιανω 20 kb/s !!

 

και ειμαι σιγουρος οτι χωρις να αλλαξω κατι αν δοκιμασω το βραδυ να κατεβασω το ιδιο αρχειο απο το σπιτι θα τα πιασω τα 1 Mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη την στιγμη:

-κατεβαζω στο γραφειο με 1 ΜΒ / δευτ απο το speedtest της forthnet

-"ανταλλασω" στο τοπικο δικτυο  με μεση ταχυτητα 1,2 ΜΒ /δευτ

-οταν παω να κατεβασω απο το σπιτι το ιδιο αρχειο απο το  speedtest της forthnet πιανω 20 kb/s !!

 

και ειμαι σιγουρος οτι χωρις να αλλαξω κατι αν δοκιμασω το βραδυ να κατεβασω το ιδιο αρχειο απο το σπιτι θα τα πιασω τα 1 Mb

 

Οσο προχωρά το καλοκαίρι και ανεβαίνουν οι θερμοκρασιες θα χειροτερεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως (μιας και πρόκειται για οικιακή εγκατάσταση) θα ξήλωνα το Client απο το σπίτι θα το πήγαινα στο γραφείο και θα το testara εκεί για να είμαι σίγουρος οτι το Link είναι πεντακάθαρο (μισό μέτρο).

 

Αν δεν σου βγάλει πρόβλημα τότε ασε τα router και τα ap και φτιάξε ενα σωστό Link.  Έτσι όπως είναι τώρα δεν μπορείς να αποκλείσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τις κανουμε τις φωτος ρε συ, οταν σου λεει οτι το link πεταει σε LAN ταχυτητες την ιδια ωρα που σερνεται το ιντερνετ?

 

Οπως τα λεει, εχει πολυ καλο link. Και internet. Οι φωτος, ακομα και τα panel να ειναι αναποδα τοποθετημενα με λαθος καλωδια κλπ κλπ δεν θα δωσουν εξηγηση. Διοτι πολυ απλα πεταει το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...