Προς το περιεχόμενο

Μπαταρίες και Tablet


PuNiShErR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας υποθέσουμε πως αγοράζω ένα tablet και μετά από Y χρόνια η μπαταρία του έχει εξασθενίσει σε σημείο   που κάνει το tablet άχρηστο.ΟΙ μπαταρίες στα tablet αλλάζουν ή το πετάω και αγοράζω καινούργιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Από την φατσούλα νομίζω πως η ερώτησή μου ήταν αφελής :P .
Επίσης googlara ολίγον τι και δεν βρήκα για το tablet που θέλω (Toshiba at300se-101). Η αλλαγή γίνεται σε εξειδικευμένα καταστήματα ή την κάνω μόνος μου? (Γενικά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τις μπαταρίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το tablet , αν πιάνουν τα χέρια σου και ειναι εκτος εγγύησης μπορείς να την αλλάξεις και μονος σου , σε αλλα tablet ειναι ποιο δύσκολα σε αλλα ποιο έυκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Από την φατσούλα νομίζω πως η ερώτησή μου ήταν αφελής :P .

Επίσης googlara ολίγον τι και δεν βρήκα για το tablet που θέλω (Toshiba at300se-101). Η αλλαγή γίνεται σε εξειδικευμένα καταστήματα ή την κάνω μόνος μου? (Γενικά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τις μπαταρίες)

ναι χαριτολογώντας το λέω.

κάτι τέτοιο ψάχνεις Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/10-8V-1900mAh-Battery-for-Toshiba-PA3884U-1BRR-PA3884U-1BRS-PABAS243-SA-3-/390569238959?pt=UK_Computing_LaptopsAccessories_LaptopBatteries&hash=item5aefbda1af">Battery

αλλά αν δεν την δείς απο κοντά δεν μπορείς να ξέρεις.

λογικά ανοίγει με κάποιο κατσαβιδάκι/torx και μετά με βεντούζα πάνω στο πάνελ το τραβάς έξω μαλακά με "όμορφες" κινήσεις και ανοίγει σε 2 κομμάτια.

αν δεν το κατέχεις το πάς σε "ειδικό" για να σου κάνει την δουλειά.

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη μπαταριας ειναι μεγαλο ζορι μην το λετε σαν να προκειται για αλλαγη μπαταριας σε κινητο ,σε μερικα ταμπλετ ειναι σχεδον αδυνατον.Για οποιον ενδιαφερεται καλυτερα να βαλει "change battery tablet" στο google και στο youtube για να δει κανενα βιντεο με το πως γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο ψαξιμο ανακαλυψα πως τα tablets εχουν ενσωματομενες μπαταριες και αρα ημερομηνια ληξης.συνεπως οι απαντησεις ειναι λεθεμενες?και αρα η αρχικη μου υποθεση σωστη?

Επεξ/σία από PuNiShErR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζουν οι μπαταριες Απλα οπως λεει και ο φιλος παραπανω δεν ειναι τοσο απλο

Σε καποια θα χρειαστεις κολλητηρι σε καποια αλλα ισως χρειαστεις να βαλεις στη καινουργια μπαταρια κλιπ

Σε καθε περιπτωση βγαζεις πρωτα τη παλια μπαταρια για να δεις πως ειναι και τι διαστασεις εχει και μετα προχωρας αναλογα σε αγορα καινουργιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν αυτή τη δουλειά ή ακόμα και η toshiba επί πληρωμή (ως αναφορά την toshiba θα πάρω δευτέρα τηλ απλά ρωτάω και εσάς νωρίτερα)?

 

Όταν λες για κολλητήρι εννοείς για να ανοίξω το tablet ή για να αφαιρέσω την μπαταρία? Γιατί αν εννοείς για την μπαταρία μετά μένει πως να ανοίξω το κάλημα γιατί δεν μπορώ να βρω κάποιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω αλλά κριτήριο για αγορά συσκευής είναι το πως αλλάζει ή αν αλλάζει εύκολα ένα βασικό εξάρτημα;Για τη μπαταρία τώρα...Αν γίνουν σωστά οι πρώτες φορτίσεις σε λιθίου μπαταρίες μέχρι και 6 χρόνια θα σε βγάλει.Αλλά και τα μισά να βγάλει θα έχει προχωρήσει τόσο η τεχνολογία που το πιθανότερο είναι να μη θες και να το επισκευάσεις.Να αγοράσεις αυτό που σου κάνει και αν έρθει η ώρα για μπαταρία το συζητάμε εκτενέστερα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει σώστη φόρτιση και αν υποθέσουμε ρυθμό φόρτισης 1 φορά τη μέρα πόσα χρόνια ώστε η μπαταρια να φτάσει η μέγιστη διάρκεια ίση με τη μισή μέγιστη αρχική διάρκεια? ( δηλαδή αν διαρκούσε αρχικά 8 ώρες να διαρκεί τώρα 4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου με όλο το σεβασμό θεωρώ άκυρες τις απορίες σου.Το manual της συσκευής θα σε διαφωτίσει για το πως θα κάνεις σωστό φόρτισμα.Ότι άλλο ρωτάς δεν μπορεί να ειπωθεί με ακρίβεια γιατι παίζουν ρόλο αρκετοί παράγοντες.Ούτε ο κατασκευαστής μπορεί να σου δώσει ακριβές διάγραμμα ζωής της μπαταρίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευαία ερώτηση πιστεύω πως είναι πολύ σημαντική και βρήκα απάντηση στους κύκλους φόρτισης δηλαδή μέχρι να ολοκληρωθούν οι κύκλοι φόρτισης η διάρκει επηρεάζεται ελάχιστα...επίσης δεν ισχύει κάτι για αρχικές σωστές φορτίσης. οι άλλες τι έχουν δηλαδή το να έρχομαι σε επαφή με μια ηλίθια πραγματικότητα δεν αξίζει τον κόπο ενημέρωσής μου? Το manual δεν λέει τίποτα γιαυτό ρωτάω.επίσης γιατι να αλλάξω το tablet μετά απο 3 χρόνια και το pc μετά απι 7 και. Είναι σημαντικό ένα εξάρτημα βασικό να αντικαθήστατε ( εμένα εδώ ειναι το κόλλημά μου πετάω τη συσκευή ναί ή ού) γιατί αλλιώς πρόκειται για φασιστική επιβολή καταναλωτικών προτύπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ρωτάς όλα τα παραπάνω γιατί θες προφανώς κάποιος να σου δώσει άλλοθι λέγοντας σου ότι θες να ακούσεις και να γίνεις χωρίς τύψεις και συ μέρος των φασιστικών καταναλωτικών προτύπων.Οταν ρωτάς γιατί να αλλάξω π.χ το pc μετά 7 χρόνια,η απάντηση είναι ότι δε θα τρέχει τίποτα.Αυτό είτε το αποδέχεσαι και συμμετέχεις η το απορρίπτεις και διαλέγεις άλλο δρόμο.Όσο για την απορία αν το πετάς η όχι η απάντηση είναι ότι όλα επισκευάζονται αρκεί η επισκευή να συμφέρει και να μην είναι κοντά στο κόστος αγοράς νέου.Εύκολα η δύσκολα αλλάζει η μπαταρία.Εγώ αυτὀ που θέλω να πω καταλήγοντας είναι ότι αγόρασε το προιόν που ταιριάζει στις απαιτήσεις σου γιατί το πρώτο που θα σε νοίαζει είναι να το χαρείς και να πιάσουν τόπο τα λεφτά που θα δώσεις.Όταν έρθει ο καιρός για επισκευή τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέω το pc μετά απο εφτά χρονιά το θεωρώ θετικό δηλαδή το αλλάζω όταν πρέπει ενώ το tablet όχι (κακή διατύπωση). Ρωτάω γιατί έχω ακόμα 1 μέρα δικαίωμα υποχώρησης...γιαυτό το μετά δεν μου κάνει... και για το άλλοθι δεν έχει νόημα αυτό που λες αφού δηλώνω πως είναι απαράδεκτο η μη αλλαγή μπαταρίας και γνωρίζοντας εκ των προτέρων το μέσο χρόνο ζωής της... όταν έκανα εκείνη την ερώτηση με το παράδειγμα για τις ώρες τότε νόμιζα πως η μπαταρία θέλει αλλαγή μετά απο κανα 3 χρόνια αφού ασ πούμε στον πρώτο έχει μειωθεί η διάρκειας κατα 1/4 στον 1.5 στο μισό και μετά γίνει άχρηστη τελείως πράγμα που θα σήμαινε το tablet θα ήταν σχεδόν άχρηστο απο τον 1.5 χρόνο. Τέλος μου έδωσες την πιο ξεκάθαρη απάντηση αυτό ακριβως που ζητούσα να μάθω ( όλες αλλάζουν αλλα το θέμα είναι τα έξοδα του σερβις). Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας απο δευτέρα λογικά θα επθστρέψω με νέα απο την επκοινωνία μου με την toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...