Προς το περιεχόμενο

thomson tg585 v7 access point


mern
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από mern,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα είμαι κάτοχος του vigor 2700vg και του tg585 v7 και θα ήθελα να επεκτείνω το σήμα στο σπίτι, επειδή δεν πιάνει σε κάποια δωμάτια. Έτσι επειδή από ότι ξέρω το vigor δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ap, θα το έχω στην γραμμή και το tg585 v7 για επέκταση σήματος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό όλο αυτό και σωστό σαν σκέψη και αν είναι εύκολο σαν υλοποίηση. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από mern
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.Για ασύρματα και μόνο το σκεφτόμουν δυστυχώς. Οπότε δεν γίνεται ε? Κρίμα.. Άμα ζητήσω από την forthnet αλλαγή στο v8 το Thomson θα δεχτούν άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.Για ασύρματα και μόνο το σκεφτόμουν δυστυχώς. Οπότε δεν γίνεται ε? Κρίμα.. Άμα ζητήσω από την forthnet αλλαγή στο v8 το Thomson θα δεχτούν άραγε?

και αμα αλλαξεις σε v8 τι θα αλλαξει???το v8 δεν κανει καν wds:P σε wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή είναι 802.11n λογικά δεν έχει και καλύτερη κάλυψη σε σχέση με το v7?

802.11n στα 65Mbps.μην περιμενεις μεγαλυτερη καλυψη και ας ηταν και στα 300mbps.παλι 100mw ρουτερ ειναι η διαφορα ειναι μικρη και σιγουρα δεν θα ειναι τοσο καλη οσο να το να εχεις καλυψει το χωρο με 2 ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σε ένα δωμάτιο είναι το πρόβλημα και απλά χάνει το σήμα και το ξαναβρίσκει. Απλά σκέφτηκα αφου υπάρχει δεύτερο modem άμα μπορούσα να το εκμεταλευτώ.

 

 

edit:Οπότε πάμε για αγορά! Με το 1043nd θα μπορέσω να λύσω αυτό το πρόβλημα? Σίγουρα δεν είναι τόσο εύκολο να υποτεθεί, αλλά ουσιάστικά η συσκευή χάνει το σήμα και το ξαναβρίσκει μετά απο λίγο, με την αλλαγή δεν θα βελτιωθεί κατά πολύ η κατάσταση? Το modem δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σε ένα δωμάτιο είναι το πρόβλημα και απλά χάνει το σήμα και το ξαναβρίσκει. Απλά σκέφτηκα αφου υπάρχει δεύτερο modem άμα μπορούσα να το εκμεταλευτώ.

 

 

edit:Οπότε πάμε για αγορά! Με το 1043nd θα μπορέσω να λύσω αυτό το πρόβλημα? Σίγουρα δεν είναι τόσο εύκολο να υποτεθεί, αλλά ουσιάστικά η συσκευή χάνει το σήμα και το ξαναβρίσκει μετά απο λίγο, με την αλλαγή δεν θα βελτιωθεί κατά πολύ η κατάσταση? Το modem δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει θέση.

δοκιμασε κατι αλλο.βαλε για δοκιμη το ρουτερ σε b mode αντι για b/g και δες αν το κανει η οχι.το ρουτερ απλα βαλτο πιο ψηλα αμα γινεται για καλυτερο σημα μακρια απο εμποδια.εκτος οπως ειπαμε αν ριξεις καλωδιο.η εκτος αν καταργησεις το ασυρματο του vigor και αφησεις το ασυρματο του thomson αν παιζει καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Το modem αυτή τη στιγμή είναι πάνω στο γραφείο και δεν γίνεται να αλλάξει θέση. Ούτε καλώδιο να περαστεί γίνεται γιατί είναι περίεργη η διαρρύθμιση.

 

Αυτό με το b θα το κάνω αλλά δυστυχώς όχι τώρα. Επίσης τώρα ίντερνετ μοιράζει το thomson. Το vigor το έχω απλά στη ντουλάπα γιατί κλείδωνε αρκετά χαμηλότερα σε σχέση με το thomson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα. Στο άρθρο έχεις μια κεραία και ενώ γράφει 20dbi στον τίτλο κάτω γράφει 11dbi. Τι ισχύει κανονικά το 20 ή το 11? :rolleyes:

Επεξ/σία από mern
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Το modem αυτή τη στιγμή είναι πάνω στο γραφείο και δεν γίνεται να αλλάξει θέση. Ούτε καλώδιο να περαστεί γίνεται γιατί είναι περίεργη η διαρρύθμιση.

 

Αυτό με το b θα το κάνω αλλά δυστυχώς όχι τώρα. Επίσης τώρα ίντερνετ μοιράζει το thomson. Το vigor το έχω απλά στη ντουλάπα γιατί κλείδωνε αρκετά χαμηλότερα σε σχέση με το thomson

αν με το vigor εχειςκαλυτερο σημα τοτε βαλε το thomson σαν adsl router και το vigor σαν acceess point διπλα στο thomson.αυτο με το b ισως κανει το σημα πιο σταθερο αλλα μπορει να χασεις λιγο σε ταχυτητα wireless

 

Μάλιστα. Στο άρθρο έχεις μια κεραία και ενώ γράφει 20dbi στον τίτλο κάτω γράφει 11dbi. Τι ισχύει κανονικά το 20 ή το 11? :rolleyes:

απλα μην περιμενεις οτι θα δεις τρελλη διαφορα ειτε με 11 ειτε με 20db.και κατευθυντικη θα μπορουσες να βαλεις για να σημαδεψεις καπου αμα δεν πιανει καπου συγκεκριμενα αλλα παλι μην περιμενεις οτι θα περασει 10 τοιχους.και δυστυχως δεν μπορεις να ανεβασεις mw στο ρουτερ για παραπανω ισχυ να το πω ετσι.οποτε με αλλη κεραια ναι μεν καλυτερα αλλα οχ θαυματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πο και στην αρχή είχα ενθουσιαστεί!! Τέλος πάντων σε κανα δεκαήμερο θα δοκιμάσω την εμβέλεια από το καθένα και θα δανειστώ και από κανένα φίλο μου κανένα ίσα ίσα για δοκιμή(σίγουρα θα παίξει 585 v8 στο μενού :P). Οπότε και να κρίνω άμα αξίζει η αναβάθμιση. Από την άλλη σήμερα είδα αυτό το μαραφέτι που πιστεύω ότι είναι ιδανικό για τη χρήση που το θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πο και στην αρχή είχα ενθουσιαστεί!! Τέλος πάντων σε κανα δεκαήμερο θα δοκιμάσω την εμβέλεια από το καθένα και θα δανειστώ και από κανένα φίλο μου κανένα ίσα ίσα για δοκιμή(σίγουρα θα παίξει 585 v8 στο μενού :P). Οπότε και να κρίνω άμα αξίζει η αναβάθμιση. Από την άλλη σήμερα είδα αυτό το μαραφέτι που πιστεύω ότι είναι ιδανικό για τη χρήση που το θέλω

αν πας σε λυση repeater εκει οκ.θα πιανει το σημα και θα το αναμεταδιδει.απλα να περιμενεις λιγο πεσμενη ταχυτητα στους υπολογιστες που θα το ανεμεταδιδει.αλλα με ενα ρουτερ να καλυψεις ολο το χωρο δυσκολο ειδικα με ρουτερ των 100mw.οτι κεραια και να βαλεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν τελικά μετά από δοκιμή δεν είδα καμιά βελτίωση ούτε με τη ρύθμιση του ασύρματου ούτε με το vigor.

 

Οπότε περιμένω να μου δώσει ένας φίλος μου ένα Modem και αν δεν βελτιωθει ούτε με εκείνο πάμε για αγορά.

 

Από repeater έχω ξεχωρίσει αυτό που postara παραπάνω και το TP-Link TL-WR703N. Από αυτά τα δύο ποιο μου προτείνετε;; Η έχετε κάποιο άλλο να μου πείτε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά μετά από δοκιμή δεν είδα καμιά βελτίωση ούτε με τη ρύθμιση του ασύρματου ούτε με το vigor.

 

Οπότε περιμένω να μου δώσει ένας φίλος μου ένα Modem και αν δεν βελτιωθει ούτε με εκείνο πάμε για αγορά.

 

Από repeater έχω ξεχωρίσει αυτό που postara παραπάνω και το TP-Link TL-WR703N. Από αυτά τα δύο ποιο μου προτείνετε;; Η έχετε κάποιο άλλο να μου πείτε;;

a.Μην περιμενεις να βελτιωθει.100 mw θα ειναι και εκεινο.ελαχιστες διαφορες.εκτος οπως ειπαμε αν παρεις κατι σε repeater δηλαδη να πιανει και να αναμεταδιδει η αν ενωσεις μεταξυ τους δυο router με ethernet με σκοπο να εχεις 2 wireless σε 2 διαφορετικα δωματια.

γενικα η tp link εχει απειρα Repeater

701 Nd ,730 re ,801 nd 830 re.ολα παιζουν σαν Repeater.τα 800αρια ειναι N300 ενω τα 700 ειναι N 150.απλα η διαφορα του 701nd με το 730 ειναι οτι το καθενα εχει διαφορετικα modes περα απο Repeater που μπορει να παιξει.δεν θυμαμαι τι εχει το καθενα απεξω αλλα μπορεις να τα δεις στο manual του καθενος οπως και στο site της tp link>αλλα και τα 2 οσο θυμαμαι παιζουν σαν Repeater.το ενα εχει επιλογη Universal repeater (701,801)αν θυμαμαι καλα ενω το 730 830 το ονομαζει κατι σαν range extender.περισσοτερα Modes νομιζω παιζει το 701,801 σε σχεση με το 730 830.Ομοιως και το μαραφετι που λες υποστηριζει repeater και ειναι πιο μικρο σε μεγεθος.απλα εχει ενσωματωμενη κεραια

 

se tp link αυτα υπαρχουν.μετα θα βρεις σε netgear θα βρεις σε d link θα βρεις σε air live που τα θεωρω πιο καλα αλλα ειναι και πιο ακριβα.τα tp link ειναι value for money.απλα αν παρεις καποιο απο τα 701 Κτλ κοιτα να παρεις το νεο version πχ version 2 και οχι το παλιο.απο το site της tp link μπροεις να δεις αν εχει βγει νεο version.το βλεπεις επισης αν πας και στα firmwares.εκει σου λεει αν εχεις το v1 η το v2 πχ γιατι εχουν διαφορετικα firmware.μετα μπορεις να το googlareis Κιολας.πχ tp link 701nd v1 και tp link 701nd v2 και να δεις τι εχει βγει.σε καποια υπαρχουν και παραπανω versions

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...