Προς το περιεχόμενο

acer apire 6530 επανεκκινει μονο μετα απο 2-3 sec


memos88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Εχω ενα Acer aspire 6530 το οποιο οταν παταω το κουμπι για να ανοιξει το μονο που κανει ειναι να ενεργοποιουνται τα λαμπακια 2-3 δευτερολεπτα κ μετα κανει επανεκκινηση μονο. Αυτο γινεται για 4 φορες συνεχομενα.. μετα σβηνει. τα ανεμιστερακια ακουγονται οτι δουλευουν.. η οθονη παραμενει μαυρη ενω δεν ακουγεται καποιο μπιπ..

Μπορει καποιος να βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξαφνικα το εκανε. το δοκιμασα κ μονο με μπαταρια ,ρευμα αλλα και μαζι.. το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

μπορεί να είναι πρόβλημα με την τροφοδοσία επάνω στην pcb(μητρική)

άλλη λένε με το northbridge.

κάτι το βραχυκυκλώνει πάντως.

καινούρια μητρική πάει στο 100αρικο,απ' έξω.

ο τεχνικός δεν ξέρω πόσα θα σου ζητήσει(και ΑΝ φτιάχνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ξεθαψα αρχαιο θεμα. εχω ακριβως το ιδιο λαπτοπ. πρωτα απο ολα εβαλα αλλο τροφοδοτικο αλλα τα ιδια. το εκανα βιδες χτες, καθαρισμα παστες μπλα μπλα. αλλαξα kαι κολησα νεο dc jack που μπαινει το καλωδιο μεσα του ρευματος και τα ιδια. το μονο που δεν αλλαξα ειναι το πλακετακι του power αλλα χλωμο εως αδυνατο να ειναι εκει το προβλημα. το συγκεκριμενο λαπτοπ απο οτι μου ειπανε εκλεινε γενικα εδω και καιρο. και τωρα κανει μονο αυτο που περιγραφει ο φιλος παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα είδα της απαντήσεις σας. με το μάτι έλεγχος δεν γίνετε όντος αλλά με ότι έχω παλεύω :) . σχεδόν με τπτ βασικά. δεν έχω και προχωρημένες γνώσεις στα ηλεκτρονικά. 

nec tokin με πιάνεις απροετοίμαστη! δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό. θα το googlarw. 

 


δεν μπορώ να κάνω τέτοια διαδικασία δυστυχώς. μόνο με κολλητήρι μπορώ να κάνω κόλληση αλλά γι αυτό εδώ χρειάζονται άλλα υλικά και άλλου τύπου κολλητήρι. ίσως να το παραγγείλω αφού είναι φτηνό αφού ρωτήσω έναν φίλο ηλεκτρονικό αν μπορεί να κάνει τέτοιο κόλληση έτσι για το πείραμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι περιγράφετε είναι μαλλον θεμα μητρικης και συγκεκριμενα πρόβλημα στην βαση της καρτας γραφικων.....Κοστος 80-120 ευρω για --ριμπαλινγκ-- και περιπου 80% επιτυχια.

Συνηθως προκαλείται από υπερθερμανση.

Τα περισσοτερα λαπτοπ που μου εφερναν ειχαν φραξει από σκονη με αποτέλεσμα την υπερθερμανση. Χρειαζετε μια φορα το χρονο εσωτερικο καθαρισμα από τεχνικό..... Πιθανον να τη φτιαξεις τη βλαβη και μετα από λιγους μηνες να ξαναεχεις το ιδιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...