Προς το περιεχόμενο

Intel ή AMD?


aliendna51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα 3 cpu athlon 1. 900Mhz 2. 1.2Ghz 3. 1.8 Ghz και οι τρεις καταστραφηκαν.

1. 900 Μhz athlon σε Αsus a7v133a(kt133a) ->επειδη αγοραζα απο καπου m/b asus της ιδιας μαρκας επρεπε να τα δοκιμαζω οποτε βγαλε βαλε με τον καιρο η ψυχτρα εφαγε το cpu.

2.Αγορασα επειτα τον 1.2 ο οποιος οντως πολυ καλος για την εποχη του και ξεκλειδωτος με πολλες προοπτικες για o/c ομως επειδη ανεβαζε τρελλες θερμοκρασιες ακομα και με την globalwin (που σημειωτεον εκανε σαν ελικοπτερο ) δεν τον αξιοποιησα ποτε .

3. 1.8 Ghz αγορασα μαζι με Gigabyte 7vrx(kt333a) και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να πουλησω τον 1.2 ο οποιος παλι ειχε φαγωθει πολυ λιγο βεβαιως αλλα δουλευε κανονικα.Να που ομως ο τυπος που τον αγορασε τον εφαγε τελειως και μου ελεγε μετα οτι του τον εδωσα φαγωμενο δηλαδη μισοτελειωμενο και οτι απλος αυτος τον αποτελειωσε...αποτελεσμα αυτου να γινει φασαρια κτλ...

Ο 1.8 μαζι με το board σταλθηκαν σκωτια στον αδελφο μου που τα αποτελειωσε και τα δυο μαζι εκει.Επειδη ο athlon του εκανε κολληματα εκανε update το bios (ανεπιτυχως)και το κατεστρεψε ενω το cpu καϊκε λογο του οτι η ψυχτρα δεν ειχε κουμπωσει καλα πανω...

Εγω που σκοπευα να αγορασω παλι athlon λογο του <<χαμηλου>> κοστους μετα απο αυτα εβαλα κατι παραπανω και πηρα τον 1.8 P4 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...με την <<μαμα>> ψυχτρα παει 2.4 σε 46 βαθμους και η επιφανεια του ειναι λεια χωρις κινδυνο καταστροφης.

Σημειωση:

Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια, χωρις να σημαινει οτι πολλοι μπορει να ειναι ευχαριστημενοι με τους amd τους.Επισης η καινουργια γενια m/b και cpu amd διαφερουν αισθητα, απο οτι λεγετε, απο τα παλιοτερα μοντελα,απο πλευρας αξιοπιστιας,ομως δεν εχω δοκιμασει κανενα απο αυτα και δεν μπορω να εκφερω αποψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φίλε Aia,

 

Αυτά που λες εμφανίζουν σαν αιτία "καταστροφής' των επεξεργαστών εσένα και μόνο εσένα! Και αυτό δεν είναι μόνο προσωπική γνώμη και θα δεις πόσα άτομα θα απαντήσουν κάτω από εμένα!

 

Όσο για τις θερμοκρασίες που αναφέρθηκε από άλλα μέλη:

Αν το κουτί σου είναι τόσο μικρό και τόσο αναδιοργανωμένο που φοβάσε να βάλεις το χέρι σου μέσα ή δεν υπάρχει καθόλου θερμοαπαγωγική αλοιφή ή η ψήκτρα έχει μπει ανάποδα, λογικό είναι να χτυπάει 70άρες!!!

 

Τα λόγια μου δεν στοχεύουν κανέναν. Κουβέντα κάνουμε και ο καθένας ρίχνει στο τραπέζι τα επιχειρηματά του. Σε περίπτωση που αντιληφθώ προσωπικές επιθέσεις (κάτι που είχε γίνει παλιότερα) θα αναγκαστώ να κλειδώσω το θέμα.

Συνεχίστε την κουβέντα σε ήρεμα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχην σημασια εχει που μενεις.

Δηλαδη αν βρισκεσαι στην Αλασκα ' date=' Σιβηρια , Βορειο Πόλο ,

Ανταρκτική , εστω Σουηδια ή Φιλανδία τοτε χωρις συζητηση AMD,,,

σε ολες τις αλλες περιπτωσεις μονο INTEL και παλι INTEL..

Παθούσα και μαθούσα......[/quote']

 

Ενώ ένας Ρ4 3.2 είναι δροσερός σαν το απογευματινό αεράκι... Θα ήθελα να ξέρω πόσοι χρήστες τρέχουν τέτοιους επεξεργαστές με άθλιες συνθήκες κυκξλοφορίας αέρα μέσα στο κουτί τους σε σημείο που να κάνει ο επεξεργαστής throttling στα 2.0 για παράδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα 3 cpu athlon 1. 900Mhz 2. 1.2Ghz 3. 1.8 Ghz και οι τρεις καταστραφηκαν.

βγαλε βαλε με τον καιρο η ψυχτρα εφαγε το cpu

 

Etsi akribws xa8hke kai o dikos mou Athlon C 1000...

Einai alh8es oti logw tis kataskeuhs tous oi AMD epeksergastes den kanei na tous bgazeis tin psuktra se or8ia 8esh...prepei kanonika na bgaleis to m/b kai meta na bgaleis tin psuktra gia na deis tin CPU...

Gia auto einai kai ftinoteroi...An den to gnwrizeis auto tin patas...

Over and out

Filika

N1ghtW0lf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λες εμφανίζουν σαν αιτία "καταστροφής' των επεξεργαστών εσένα και μόνο εσένα!

 

O pentium 3 650 που ειχα πιο πριν περα το τεραστιο o/c που τραβαγε ειχε αλλαξει και απειρα boards χωρις να παθει τιποτα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο πυρηνας των amd ειναι υπερβολικα ευπαθης πραγμα που δηλωνει χαμηλη ποιοτητα κατασκευης με ο,τι αλλο αυτο συνεπαγεται.Δεν αναφερομαι στο pentium 4 που δεν υπαρχει περιπτωση να σου συμβει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λες εμφανίζουν σαν αιτία "καταστροφής' των επεξεργαστών εσένα και μόνο εσένα!

 

O pentium 3 650 που ειχα πιο πριν περα το τεραστιο o/c που τραβαγε ειχε αλλαξει και απειρα boards χωρις να παθει τιποτα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο πυρηνας των amd ειναι υπερβολικα ευπαθης πραγμα που δηλωνει χαμηλη ποιοτητα κατασκευης με ο,τι αλλο αυτο συνεπαγεται.Δεν αναφερομαι στο pentium 4 που δεν υπαρχει περιπτωση να σου συμβει κατι τετοιο.

 

Άντε πάλι η χαμηλή ποιότητα κατασκευής... Έχετε ρε παιδιά υπόψην σε τι εγκαταστάσεις και με τι μεθόδους κατασκευάζονται οι επεξεργαστές ΟΛΩΝ των εταιρειών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λοιπόν αρχικά ξεκινάμε με ένα υπόστρωμα πυριτίου στο οποίο εισάγουμε προσμίξεις για να δημιουργήσουμε ένα υπόστρωμα τύπου p ή n. Στην πρώτη περίπτωση χρησιμοποιούμε Βόριο, στη δεύτερη Φώσφορο ή Αρσενικό. Μετά οξειδώνουμε το πυρίτιου στους 1000+ βαθμούς C ώστε να σχηματιστεί ένα στρώμα Si02 στην επιφάνεια.........Δεν νομίζω όμως ότι εννούσες αυτό.

 

Σε όλα τα εξαρτήματα (IC's, PCB's κλπ) υπάρχουν διάφορα στανταρ σύμφωνα με τα οποία γίνονται αποδεκτά. Το τι όμως θεωρεί η κάθε εταιρία αποδεκτό & προωθεί στον καταναλωτή. Πχ σε ένα PCB δεν επιτρέπεται το πλάτος του αγωγού να μειώνεται πάνω από 20% από το spec λόγω οποιουδήποτε προβλήματος. Από εκεί & πέρα μπορεί κάποιος να πει ότι & με 25% μείωση δεν υπάρχει πρόβλημα στη ρευματοφόρο ικανότητα του αγωγού. Προφανώς όμως τα 2 PCB δεν είναι το ίδιο καλά. Παρόμοια φαινόμενα ισχύουν & στα ολοκληρωμένα. Από εκεί & πέρα η κάθε εταιρία προσπαθεί να φτάσει σε κάποια μεγαλύτερα yields & παραβλέπει & λίγο τους κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia den m'aresei na upostirizw oute na psifizw kanenan apo tous 2 giati kai oi 2 epeksergastes einai titanes se dinameis se sxesi me aftous pou xrhsimopoiousame prin 2+ xronia kai etsi se kamia efarmogi den tha doume ousiodis diafores apo amd se intel i kai to antitheto*.i amd einia sovari eteria kai exei isxiri egiisi exisou me tis intel gia osous den to pistevoun.pistevw pos i diafora gia osous kseroun einai:intel = ferrari amd = toyota supra turbo!!!!(*sto mono kata tin gnwmi pou kiriarxei o p4 apo ton athlon einai sto divexarisma).oles i apopseis mou einai prosopikes kai i douleia mou einai texnikos-diktuwn-upologistwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Oi AMD ftiaxnonte sto ergostasio tis Motorola Pou ftiaxnei kai tou G twn MAC ara gia piotita kataskeveis den mporoume na poume ttpt(ksi opois thelei as pei kako logo gia ta G pou doulevoun mia xara me pathitikes psiktres).

 

Meta to epixirima tis thermokrasias exei katarefsei meta ta 2Ghz.

opou vlepei Intel sta 74.

 

To Air Flow mesa sto kouti einai terastio zitima, DEN einai evala 100 anemistires kai isixasa...kai genika sto kouti prepei na iparxei aristi taksi panta.

 

Tora omos as pou gia Benchs pos ginete o AMD 3000+ (pou einai mono 2166MHz) na kontrarei ton 3000 tis Intel to skeftikate ayto prin pite gia poi otita???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι AMD φτιάχνονται (κατά κύριο λόγο) στο εργοστάσιο της AMD στη Δρέσδη. Παλιότερα φτιάχνονταν και στο Τέξας, αλλά πλέον εκεί φτιάχνονται μόνο flash memory chips. Και φυσικά, φτιάχνονται και στην Ταϊβάν, στο εργοστάσιο της UMC, που είναι από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές chip στο κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...