Προς το περιεχόμενο

Intel ή AMD?


aliendna51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ με την σειρά μου να αναφέρω ότι πραγματικά

ο amd φθείρεται εύκολα όταν βγάζεις βάζεις ψήκτρες, απλά θέλει

προσοχή ο προηγούμενος μου athlon xp στα 800 (δουλεύει 3 χρόνια) έχει φθαρεί σχεδόν ο μισός αλλά δουλεύει ακόμα άψογα σε φίλο μου…

 

Εγώ πήρα και πάλι athlon xp στα 2400 με μια μητρική από την msi και ένα καλό cooler πάει περίφημα πάνω από 46 βαθμούς κελσίου δεν έχει πάει ποτέ άσχετα αν δουλεύει μέρα νύχτα, έπειτα δεν αλλάζει ο κόσμος και κάθε μέρα ψήκτρες ψηφίζω AMD…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι να πω...

Εγώ προσωπικά εχω AMD 2000+XP (@2200+) και δουλεύει μια χαρά. Συνεργάζεται άψογα με την ASUS A7V8X (KT400) και η ισχύς που έχω είναι υπέραρκετή ΚΑΙ για gaming.

 

Πρώτα πρέπει να σκεφτούμε για ποιον λόγο θέλουμε να τον CPU. Πόσο ταχύτητα χρειαζόμαστε. Μόνο αυτό.

 

Προβλήματα θερμοκρασίας ΔΕΝ υφίστανται πλέον (ένα καινούριο ΚΑΛΟ ανεμιστηράκι μέχρι 40Ε κάνει την δουλειά του).

Προβλήματα σταθερότητας και ασυμβατότητας ΔΕΝ υφίστανται πλέον. Συζητήσεις για αυτόν τον λόγο γινόταν μέχρι και τους PII-K6. (Cyrix RULES :lol: :lol: :lol: )

 

Αν θέλεις πολύ ταχύτητα όπως και να είναι θα πληρώσεις πολλά. Τι να πληρώσεις 400Ε τι 500Ε. Από την ταχύτητα των 2,6GHz η AMD έχει μείνει πίσω. Για αυτό χρυσοπληρώνεις έναν P4 3.2GHz HT και είσαι αρχηγός. :D :D :D

 

Άλλα αν θες ένα καλόστημένο σύστημα που να είναι ακόμα και για gaming τότε πέρνεις έναν AMD (less than 2.600+).

Και κάτι άλλο. Οι AMD δεν έχουν 3,2GHz ταχύτητα όταν λένε 3.200+. Είναι πολύ λιγότερο. Αν πραγματικά θέλετε να κάνετε μία σύγκριση βάση της συχνότητας τότε οι Intel είναι πάρα πολύ πίσω. Η αναγραφόμενη ταχύτητα είναι ένα παιχνίδι μάρκετινγκ που πλέον δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...