Προς το περιεχόμενο

αναβαθμιση htpc (Αshrock ION 330HT)


alimentas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες καλησπερα.

 

Ειμαι κατοχος εδω κ 3-4 χρονια του συγκεκριμενου μηχανηματος το οποιο μου εχει βγει σκηλος,για τις δουλειες που το θελω ακομα κ τωρα ειναι ΑΚΟΛΟΤΟ

 

Τελως παντων μετα απο τοσο καιρο αποφασισα να του κανω μια αναβαθμισουλα επειδη την αξιζει(ram,ισως κ κανα σκληρο,δεν μου αρχετε στο μυαλο κατι αλλο) με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος.

 

Η χρηση του μηχανηματος ειναι αποκλειστικα για βασικο htpc,καταβαστηρι,internet τιποτα το απαιτητικο.Οποιος θελει να προτεινει κατι τον ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

εδω το μηχανακι...

http://www.asrock.com/nettop/overview.us.asp?Model=ION%20330HT

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

budget δεν εχω σκεφτει ακριβως,απλα θελω καλες επιλογες με οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος που θα βελτιωσουν λιγο αποδοση της συσκευης.Δεν ειναι αναγκη να βαλω τα καλυτερα.

 

 

Για σκληρο παμε σε ssd,αυτος που μου προτεινες μου κανει(εχω δει κ κανα 2 σε αλλα παρομια τοπικ) κ ειναι σε καλα λεφτα οποτε τον κραταω σαν επιλογη.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν αξιζει να δωσω 90Ε για ssd για το συγκεκριμενο μηχανημα???? Θα κανει την διαφορα???

 

 

Mνημη αυτη που προτεινες ειναι ακριβη,μεχρι ενα 35αρι-40αρι θα ηθελα να δωσω ωστε να "κλεψω" λιγα απο κει κ να παρω κ τον ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ καινουριο μηχανημα να παρω ή να φτιαξω(που εχω) το ashrock θα μηνει σαν βασικο media player του σπιτιου.Ακομα κραταει για να το δωσω

Κι εγώ σαν media player εννοώ ... ένα νέο ... πχ με fm2 socket 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο μηχάνημα και προς μεγάλη μου έκπληξη μπορώ να πω ότι βγήκε σκυλί και σε εμένα (δεν είχα την asrock σε μεγάλη εκτίμηση μέχρι τώρα). Εγώ το δούλεψα σαν σερβεράκι (web/ftp/ssh). Έτρεχε ubuntu και μέτρησε εκατοντάδες μέρες συνεχές uptime, τελευταία φορά 160 μέρες και πριν από εκείνο το shutdown περίπου άλλες τόσες κ.ο.κ

 

Σκοπεύω και εγώ πλέον να το χρησιμοποιήσω σαν media center. Θα έλεγα οτι για αυτή τη χρήση είναι μια χαρά και να μην ξοδέψεις παραπάνω χρήματα για κάτι. SSD δεν βρίσκω το λόγο να βάλεις σε ένα κατεβαστήρι/htpc. Ίσως λίγη μνήμη, αλλά και αυτή ανάλογα με το τι θα τρέχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι λέω ότι δε θέλει τίποτα παραπάνω για τη χρήση που το θες... Τσέκαρε μόνο θερμοκρασίες μπας και θέλει καθάρισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...