Προς το περιεχόμενο

New GPU (old one exploded)


mitsosk2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μόλις πριν λίγο έσκασε η κάρτα γραφικών μου μία 9800 GT που είχα εδώ και κάτι χρόνια. Το υπόλοιπο PC μου είναι :

 

MoBo: Asus P5E3E

CPU: Intel Core 2 Duo E8500 (3.16 MHz)

 

Πρέπει να κινηθώ προς κάτι αρκετά φθηνό έως πολύ φθηνό καθώς δεν υπάρχουν χρήματα για να ρίξω στο PC αυτή τη στιγμή. Αυτό που θέλω είναι τουλάχιστον να είναι κάτι καλύτερο από αυτό που είχα πριν κάτι που θεωρώ εύκολο καθώς την κάρτα την έχω πολύ καιρό. 

 

Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με αναβάθμιση και κάρτες γραφικών οπότε είμαι στο έλεος σας. Όσο πιο οικονομικό τόσο το καλύτερο. 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εδω την 4850.

εκτος και εαν θελεις να πας σε καινουργια οποτε πες μας ενα budget στο περιπου.

 

Προτιμώ καινούρια καθώς πρέπει να την αντικαταστήσω άμεσα και δεν θέλω να μπω σε διαδικασία μεταχειρισμένης. Το budget είναι μέχρι 70 euro περίπου και αυτό με δυσκολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάμε και αυτό το θέμα...  B)

 LOL δεν το είχα δει αυτό το post... Είμαι και εγώ άλλο ένα θύμα λοιπόν. Βέβαια δεν έχω παράπονο καθώς έχω λιώσει και την κάρτα και το PC γενικότερα οπότε διατηρώ την ψυχραιμία μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήταν θαμμένο, δυσκολεύτηκα να το εντοπίσω για να το παραθέσω.

Αναβίωσε το όταν έχεις χρόνο.



Να ρωτήσω τι εννοείς "έσκασε";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήταν θαμμένο, δυσκολεύτηκα να το εντοπίσω για να το παραθέσω.

Αναβίωσε το όταν έχεις χρόνο.

 

Να ρωτήσω τι εννοείς "έσκασε";

 

Και οι τρεις πυκνωτές που έχει στην άκρη άρχισαν να πετάνε φλόγες μέσα στο κουτί.... Σαν πυροτέχνημα ένα πράμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να ανεβασω καμια φωτο αυριο αν ειναι. Βεβαια αν μπορω με κανα 50αρικο να παρω κατι καλυτερο το προτιμω. Αν μπορω να φτιαξω και αυτη δεν με χαλαει να την κρατησω καβατζα.

 

Απο οτι βλεπω παντως εκτος απο 4 πυκνωτες εχει καει και εινα ολοκληρωμενο οποτε δεν νομιζω να επισκευαζεται.

 

Μια προχειρη φωτο για να καταλαβεις....

 

post-58530-0-63864000-1372118935_thumb.png

 

 

 

[ATTACH]314557[/ATTACH]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρεις να βρεις τα συγκεκριμένα mosfet που καήκανε ίσως κάποιος ηλεκτρονικός σου την επισκευάσει εύκολα, και μπορεί να παίξει αν δεν έχει καεί κάτι άλλο που δε φαίνεται.

Αν μπορούσες να το κάνεις και μόνος θα άξιζε την προσπάθεια.

 

edit: Όταν έχεις χρόνο πάρε ένα πινέλο και καθάρισε τη.

Μετά τσέκαρε οπτικά για καμμένα στοιχεία και αν θες ανέβασε πάλι, αν και φαίνεται λίγο πολύ ποια αρπάξανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα.

Αφού υπάρχει οικονομικό ζήτημα , αξίζει τον κόπο να κάνεις την απόπειρα επισκευής (όπως ειπώθηκε παραπάνω)*.

 

Το "παρήγορο" στην υπόθεση είναι ότι, οι πυκνωτές δεν είναι ένα εξάρτημα που μπορεί -εύκολα - να το χαλάσει η βλάβη άλλου εξαρτήματος, συνήθως αυτοί είναι που τα "φτύνουν", λόγω γήρανσης>> μείωσης χωρητικότητας>> αύξησης ripple>> υπερθέρμανσης και...>>>>>>να 'ταν κι άλλος........... μπουμ!!!!!

 

Οπότε είναι πιθανό η βλάβη να περιορίστηκε σε πυκνωτές και τρανζίστορ!

 

 

 

* Αλλά έχε υπόψη σου , ότι -αν καταλαβαίνω καλά από την φωτό)- για να ανατιναχτούν τα τρανζίστορ σημαίνει ότι ένα "ανεξέλεγκτο" ποσό ενέργειας πέρασε μέσα από αυτά!

Έτσι δεν μπορεί να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να υπάρχουν και άλλα κατεστραμμένα εξαρτήματα, στα οποία η βλάβη δεν είναι ορατή.

Μπορεί δηλαδή η επισκευή, αν γίνει με κριτήριο μόνο το τι βλέπουμε, να καταλήξει σε εκ νέου σφάλμα!

 

Συνεπώς η επίσκεψη σε έναν σχετικό τεχνικό (κατά προτίμηση, όχι "δαγκανιάρη" :) ), μάλλον....επιβάλλεται!

Αυτό -από την άλλη μεριά- θα ανεβάσει το κόστος επισκευής, κάνοντας προκλητικότερη τη σκέψη , για αγορά άλλης κάρτας. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες για την επισκευη αλλα αν μπορειτε να κανετε και καποια προταση για αντικατασταση θα βοηθουσατε πολυ. Το θεμα της επισκευης θελει αρκετο ψαξιμο και πρεπει να βρω καρτα το συντομοτερο. Απλα δεν ξερω σε αυτα τα λιγα λεφτα τι αξιζει να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΜΗΟ μη ψάχνεις άδικα για εύκολη και ανέξοδη επισκευή…

και απέφυγε τις μεταχειρισμένες που έχουν 2+ χρόνια στην πλάτη τους

 

Πάρε μια καινούρια στο Budget σου Λ.χ. Η 7750 έχει ~85

 

Μπορεί να μην είναι τόσο δυνατές, αλλά λύση σίγουρα είναι και με φρέσκες τεχνολογίες και με εγγύηση. Και στην τελική θα σου μείνει για να κάνεις ένα HTPC / άλλο μικρό PC αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μου έχει κάψει και τίποτα άλλο στο PC;  Το ρωτάω γιατί φοβάμαι μήπως αν συνδέσω πάνω καινούρια κάρτα καεί και εκείνη. Με το μάτι πάντως δεν φαίνεται τίποτα άλλο καμένο. Το μόνο που φαντάζομαι μπορεί να έχει καεί είναι η PCI θύρα αλλά έχω και δεύτερη οπότε μπορεί να το σώσω. 

 

 

PS. άδικος grrrrrrrrrr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...