Προς το περιεχόμενο

hp dv6700 υπερθερμανση και μαυρη οθονη


stavros34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

reballing πιασε το αυγο και κουρευτο

κανε το παρακατ

 



θα σου δουλεψει για κανα δυο μηνακια ετσι και μετα ξανα μανα....

 



παρε και αυτο ειναι πιο κυριλε

http://www.youtube.com/watch?v=JEpnqhRYGLw

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχη καθαρισε καλα το τσιπακι της καρτας γραφικων μηπως εχει παει παστα σε κανενα SMD και εχει βραχυκυκλωσει  και μετα παρε ενα νεο thermal pad και βαλε απο πανω να ακουμπα σωστα η ψυκτρα.Αν δε βρεις pad μπορεις να βαλεις ενα κομματι χαλκου πχ ενα κερμα οπως σουπαν.Pads θα βρεις εδω

https://www.skroutz.gr/c/678/thermal-paste.html?from=catspan&keyphrase=thermal+pad

Επεξ/σία από doakes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη καθαρισε καλα το τσιπακι της καρτας γραφικων μηπως εχει παει παστα σε κανενα SMD και εχει βραχυκυκλωσει  και μετα παρε ενα νεο thermal pad και βαλε απο πανω να ακουμπα σωστα η ψυκτρα.Αν δε βρεις pad μπορεις να βαλεις ενα κομματι χαλκου πχ ενα κερμα οπως σουπαν.Pads θα βρεις εδω

http://www.insomnia.gr/topic/491065-hp-dv6700-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%B7-%CE%BF%CE%B8%CE%BF%CE%BD%CE%B7/page-3

που?

 

Έχει συγκεκριμενες διαστάσεις και πάχος το pad ή να πάρω οτι νάναι;απο που να το αγοράσω;ξέρει κανένας τι pad φοράει το συγκεκριμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αδικα παιδευεσε η συγκεκριμενη σειρα λαπτοπ της hp ειχε σοβαρο θεμα με τις καρτες γραφικων οποτε ψαξε βρες ενα board και αλλαξε διαφορετικα στειλτο να σου αλλαξουν την καρτα γραφικων γιατι αυτη που φοραει κατα 99% ειναι καμμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αδικα παιδευεσε η συγκεκριμενη σειρα λαπτοπ της hp ειχε σοβαρο θεμα με τις καρτες γραφικων οποτε ψαξε βρες ενα board και αλλαξε διαφορετικα στειλτο να σου αλλαξουν την καρτα γραφικων γιατι αυτη που φοραει κατα 99% ειναι καμμενη.

Εννοείς να το κάνω reballing και να μου αλλάξουν και το chip; αυτοί έτσι μου είπαν οτι αν δουλεύει αυτό το τσιπακι θα κάνουν μόνο reballing αν δεν δουλεύει θα κάνουν reballing και θα βάλουν καινούργιο τσιπακι.reballing + chip = 140euro.αξίζει λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stavros

ποια εταιρεία στο πρότεινε αυτό (pm με για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) ; Επισης σου ειπανε πιο τσιπάκι θα βάλουν; Άλλο τελειως τσιπάκι ή αλλο τσιπάκι αλλά ίδιας μάρκας μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το τσιπάκι είναι ΟΚ τότε απλά το ξεκολλάνε και σου ξανακολλάνε το ίδιο. Αν έχει πρόβλημα και το τσιπάκι (πιο σπάνιο) τότε πετάνε το παλιό και το αντικαθιστούν με ένα ίδιο καινούργιο. Λογικά τότε το κόστος ανεβαίνει κανένα 30άρι (όσο κάνει το τσιπάκι). Από όσο γνωρίζω, οι τιμές για το reballing είναι γύρω εκεί, ίσως και λίγο χαμηλότερες.

 

Το θέμα είναι πως είναι αρκετά εξειδικευμένη εργασία, με αποτέλεσμα τα περισσότερα μαγαζιά να το δίνουν σε τρίτους για την επισκευή. Το πρόβλημα είναι πως αν ο τεχνίτης που θα αναλάβει την διαδικασία δεν είναι αρκετά καλός, μπορεί από εκεί που θα σου το επισκεύαζε να σου δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα (π.χ. να καταστρέψει την motherboard).

 

Επίσης, να τονίσουμε πως αν και το reball είναι πολύ καλύτερη λύση από το reflow (και ορισμένες φορές είναι η μόνη λύση), σπάνια θα δείτε εταιρείες επισκευής να προσφέρουν εγγύηση μεγαλύτερη από 3-4 μήνες, γιατί ακόμη και αυτό δεν είναι 100% αξιόπιστο.

 

Για το αν αξίζει, αυτό εξαρτάται από το μηχάνημα και την οικονομική κατάσταση του καθενός. Κάποιος ίσως προτείνει την λύση μεταχειρισμένης motherboard, αλλά και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το πόσο έχει "ταλαιπωρηθεί" και για τον αν δεν παρουσιάσει και η μεταχειρισμένη μετά από λίγο καιρό αντίστοιχο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stavros

ποια εταιρεία στο πρότεινε αυτό (pm με για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) ; Επισης σου ειπανε πιο τσιπάκι θα βάλουν; Άλλο τελειως τσιπάκι ή αλλο τσιπάκι αλλά ίδιας μάρκας μοντέλο;

μπαίνει ίδιου κατασκευαστή με τα ίδια χαρακτηριστικά [ίδιος κωδικός]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έβαλα χαλκό πάστα ολα τα έχω κάνει δεν ανοίγει με τίποτα.έχω τρία τέτοια λαπτοπ και κανένα δεν ανοίγει.δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.θα το πάω για reballing αλλά θα ρωτήσω πρώτα πόσο καιρό θα λειτουργεί με το reball για να δω αν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έβαλα χαλκό πάστα ολα τα έχω κάνει δεν ανοίγει με τίποτα.έχω τρία τέτοια λαπτοπ και κανένα δεν ανοίγει.δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.θα το πάω για reballing αλλά θα ρωτήσω πρώτα πόσο καιρό θα λειτουργεί με το reball για να δω αν συμφέρει.

με το reballing σου δίνουν εγγύηση για κάποιο χρόνο απο 3 μήνες/6 μήνες αναλόγως το κατάστημα

κάπου στο 100άρικο πηγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...