Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αφαιρεθηκε το ποστ και τα λινκ απο το dhgate στα quotes μιας και ο συγκεκριμενος πωλητης ειχε 50% feedback! Και χωρις paypal και 50% feedback ειναι κατι παραπανω απο απλη προκληση της τυχης σας. ;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα. Θελω να ρωτησω κατι και αν ξερει καποιος ας μου απαντησει. Εκανα παραγγελια ενα ταμπλετ PIPO S1pro απο 

 banggood στις 13-08, την επομενη το στειλαν και μου εδωσαν Track Number τυπου RExxxxxxxxxSE αλλα σε ολα τα site που κανεις αναζητηση δεν εμφανιζει τιποτα.

Μπορει 10 μερες μετα να μην εμφανιζεται πουθενα το Track Number? Μεχρι τωρα ηξερα οτι πρεπει να περιμενεις 3-4 μερες μεχρι να εμφανιστει. Μηπως πρεπει να αρχισω να  ανησυχω οτι κατι δεν παει καλα με το δεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

επειδη πρωτη φορα παραγγειλα απο Κινα

http://dynamic.focal...ml?Currency=EUR

πρεπει να τους στειλω καποιο μηνυμα;

 

Ευχαριστω.

 

ΥΓ σημερα επεσε 8%. 

Καλα αρχισαμε...

 

Γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ψάχνομαι για κινητο τηλ και με λιγο αναζητηση στο google βρηκα ενα  

ThL W8 Android 4.1 Smart Phone MTK6589 Quad Core Ram 1G With 5.0 Inch HD IPS Screen

http://www.minideal.net/thl-w8-android-4-1-smart-phone-mtk6589-quad-core-ram-1g-with-5-0-inch-hd-ips-screen.html )

που ανετα με καλυπτει σε επιδοσεις αλλα το φτανω και σε τιμη.

Υπαρχει καποιος φιλος που το εχει η τουλαχιστον εχει ακουσει καποια καλα λογια?

Το ξερω οτι υπαρχουν και καλυτερα ThL W8+ (η καποια αλλα αντιστοιχα )αλλα ανεβαινει πολυ το κασε.

Αν σε αυτα εχουμε καμια καλυτερη προταση δεκτη να ακουστη.

Ευχαριστω

 

Ααα απο το minideal δεν εχω ξανακανει αγορα ,θεωρείτε οκ σε θεμα παραδοσεις?  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ψάχνομαι για κινητο τηλ και με λιγο αναζητηση στο google βρηκα ενα  

ThL W8 Android 4.1 Smart Phone MTK6589 Quad Core Ram 1G With 5.0 Inch HD IPS Screen

http://www.minideal.net/thl-w8-android-4-1-smart-phone-mtk6589-quad-core-ram-1g-with-5-0-inch-hd-ips-screen.html )

που ανετα με καλυπτει σε επιδοσεις αλλα το φτανω και σε τιμη.

Υπαρχει καποιος φιλος που το εχει η τουλαχιστον εχει ακουσει καποια καλα λογια?

Το ξερω οτι υπαρχουν και καλυτερα ThL W8+ (η καποια αλλα αντιστοιχα )αλλα ανεβαινει πολυ το κασε.

Αν σε αυτα εχουμε καμια καλυτερη προταση δεκτη να ακουστη.

Ευχαριστω

 

Ααα απο το minideal δεν εχω ξανακανει αγορα ,θεωρείτε οκ σε θεμα παραδοσεις?  

οπως ειπωθηκε το μαγαζι ειναι καλο.

 

για το τηλ, προτεινω να δεις και το αντιστοιχο (5" ips, quad, dual sim), lenovo P780.

http://www.minideal.net/lenovo-p780-smartphone-4000mah-battery-otg-android-4-2-quad-core-1-2ghz-dual-sim-5-0-inch-hd-8-0mp.html

 

σε αυτο το μαγαζι κοστιζει 258$ (σε αλλο προχτες το ειχε 245$ αλλα χειροτερο σαν μαγαζι), ανεβαινεις λιγο αλλα >

- επωνυμο κινητο με οτι αυτο συνεπαγεται (προσωπικα δεν θα τα συγκρινα καθολου κ μονο γι'αυτο)

- μπαταρια 4000!  φαντασου δινει κ καλωδιο να φορτιζεις αλλα κινητα :-) (ειναι ενσωματωμενη αλλα οκ, σε 3 χρονια παιρνεις αλλο (!)

- root δωρεαν, εναντι +5

(- android 4.2 εναντι 4.1)

 

Στον αντιποδα >

- καμερα 8 εναντι 12, αλλα οκ, τα mp δεν σημαινουν καλυτερη καμερα

- βαρος 178 εναντι 160, μικρη διαφορα, δες ομως κ τις διαστασεις τους

 

(αν το προτιμησεις, παρε την nilkin θηκη :-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ καλό τι παίζει όμως με τελωνείο;

no problem.

(βαλε αναζητηση τελωνειο σε θεματα με αγορες απο Ασια και θα καταλαβεις τις λεπτομερειες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διαβασε λιγο τα σχετικα θεματα που εχουμε εδω στην ενοτητα και ολοι εχουν γραψει τις εμπειριες τους απο ολα αυτα τα μαγαζια. Στο διπλανο θεμα για το 660 εχουν παραλαβει 100 ατομα που λεει ο λογος απο το minideal - κανενας δεν ειχε θεμα με τελωνειο.

Κανε και καμια αναζητηση αν δεν σου φτανουν αυτα, με τους ορους minideal ή οποιοδηποτε αλλο μαγαζι, θα βρεις χιλιαδες αποτελεσματα. 

 

Μην ρωταμε το οτιδηποτε αν πρωτα δεν δωσουμε λιγα λεπτα της ωρας να διαβασουμε/ψαξουμε. Τα περισσοτερα που περνανε απο το μυαλο μας ειναι ηδη απαντημενα πολλες πολλες φορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για της απαντησεις σας.

Για το τελωνιο δεν το σκεφτομαι μιας και θα ερθει με το απλο κινεζικο ταχυδρομιο (την εχω φαει απο γνωστη εταιρια κουριερ) και το μαγαζι που ανεφερα βαζει ταμπελακι ΔΩΡΟ!!!

Τωρα στο θεμα για το κινητο δεν ξερω αλλα δεν εχω καλες σχεσεις με τους υπολογιστες lenovo (ισως να ειναι τελειως ασχετο με το κινητο) αφου ηταν ο υπολογιστης που τον κρατησα πολυ λιγο λογου προβλημμα των που εβγαζε.Και ειχα τρελα προβλημματα με το σερβις. Ισως και παλι λεω να ειναι κατι ασχετο η lenovo με τους υπολογιστες με αυτην τα κινητα.

Για το θεμα της καμερας πολυ λιγο με πειραζει τα 4 mex λιγοτερα γιατι οπως ειπε ο φιλος ειναι το τελευταιο πραγμα για μια καλη φωτογραφια.Και σε αναφορες απο χρηστες ThL διαβασα οτι η καμερα ειναι απλως καλη.

Για την εκδοση του And ειδα στο σαιτ της ThL την αναβαθμισει απο 4.1 σε 4.2 (οι καπου εκει) το οποιο και παλι δεν με πολυαπασχολη αφου τωρα ειμαι με 2.3.5.

Η μπαταρια ,ναι ειναι τρελη διαφορα και ειναι ενα απο αυτα που κοιταζω ,αλλα στο ThL εχουμε 2 μπαταριες στην συσκευασια.(Κατι θα ξερουν αυτοι)

Το root πραγματικα δεν ξερω τι ειναι και ποια ειναι η διαφορα.......

Αλλα φιλε μου αυτο που με ποναει η ωστε και αυτην η μικρη διαφορα χρηματων ,γιατι ειδη ανεβασα το κασε για κινητο αλλα μην το ξεφτιλίσω τελειως γιατι ξεκινανε τα σχολεια σε λιγο ,και σαν πατερας 3 παιδιων τα εξοδα ειναι αφορητα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Simdo D98

http://www.youtube.com/watch?v=1LrfoTSsZ54

 

 

τιμη 70 ευρω!

 

Basic Information

Model Simdo D98

Band 2G: GSM 900/1800MHz

3G: WCDMA 2100MHz

Sim Card Dual SIM Card Dual Standby

Service Provide Unlocked

Style Bar

Color White & black

Shell Material Plastic

 

System

OS Android 4.0.4

CPU MTK6577, Cortex A9 dual core, 1.0GHz;

GPU: PowerVR SGX 531

ROM 4GB

RAM 512MB

 

Screen

Display Size 4.5 Inch

Type TFT, capacitive touch screen

Resolution 960 x 540 pixels

Screen Color 260K Colors

 

Support Format

Ringtones Type Polyphonic/MP3

Audio File Format MP3/WAV/AMR/AWB

Video File Format 3GP/MPEG4

Image File Format JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF

E-book Format TXT/CHM/DOC/HTML

FM Radio Yes, earphone needed

Earphone Port 3.5mm

Card Extend Support TF card up to 16GB extended

 

Data Transfer & Connectivity

Data transfer USB/Bluetooth

Mobile internet WAP/WIFI

 

General

Camera/Picture Resolution Dual Cameras, front camera 0.3MP, back camera 8.0MP

with flashlight, up to 3264 x 2448 pixels resolution

Language English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Deutsch,

Espanol, French, Italiano, Nederlands, Portuguese,

Vietnamese, Turkish, Russian, Arabic,

Thai, Simplified/Traditional Chinese

Phonebook 500

Message SMS/MMS

Input Handwrite/Keypad

TV No

GPS Yes, built in, also support A-GPS

With EPO assistance to speed up postioning

JAVA No

WIFI Yes, 802.11 b/g/n

Bluetooth Bluetooth 2.0

Gravity Sensor Yes

Multi-Touch Yes, 5 point touch

Dimensions 135.2 x 69.3 x 10.35mm/5.32 x 2.72 x 0.40 inch

Net Weight(Including battery) 162g

Standby Time About 2~3 days

Other Feature 3G, WIFI, GPS, FM, Bluetooth, Ebook, Email, Play Store,

Messaging, wallpapers, calendar, calculator, clock, camera,

tethering & portable hotspot, flashlight, etc

 

Package

Size 165 x 90 x 65mm/6.49 x 3.54 x 2.56 inch

Weight 474g

Accessories 2 x 2000mAh Battery

1 x 4GB TF Card

1 x 3.5mm Earphone

1 x USB Cable

1 x Charger

1 x Screen Protector

1 x Soft Case

1 x User Manual(English-Russian-Spanish-German)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα κοιτουσα ανώνυμο κινητό όπως το Simdo. Με 85 ευρω πχ αγοράζεις το Lenovo A800 ακόμα κι αν έχει ελάχιστα μικρότερη αναλυση και δεν διαθετει μπροστα καμερα....

 

Έχω πιάσει στα χέρια μου ανώνυμο android (Bird 1277) και το συνέκρινα με το lenovo A800 που τυχαίνει να έχει ίδιο επεξεργαστή/μνημη... Το lenovo δε ζεσταινόταν σχεδον καθολου σε σχέση με το ανώνυμο, έπαιζε μέχρι και ταινία 1080p καθώς κάποιος είχε ασχοληθεί έφτιαξε μια rom με όλους τους απαραίτητους driver, ήταν μισό σε παχος και πολύ ελαφρύτερο, και η μπαταρία αν και ίδια δηθεν στα μιλιαμπέρ κρατούσε πολύ παραπανω στο lenovo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Simdo D98

τιμη 70 ευρω!

...

Σε αυτα τα χρηματα παιρνεις αντιστοιχο Lenovo με δωρο 1gb ram.

 

Καταρχην ευχαριστω για της απαντησεις σας.

Για το τελωνιο δεν το σκεφτομαι μιας και θα ερθει με το απλο κινεζικο ταχυδρομιο (την εχω φαει απο γνωστη εταιρια κουριερ) και το μαγαζι που ανεφερα βαζει ταμπελακι ΔΩΡΟ!!!

Τωρα στο θεμα για το κινητο δεν ξερω αλλα δεν εχω καλες σχεσεις με τους υπολογιστες lenovo (ισως να ειναι τελειως ασχετο με το κινητο) αφου ηταν ο υπολογιστης που τον κρατησα πολυ λιγο λογου προβλημμα των που εβγαζε.Και ειχα τρελα προβλημματα με το σερβις. Ισως και παλι λεω να ειναι κατι ασχετο η lenovo με τους υπολογιστες με αυτην τα κινητα.

Για το θεμα της καμερας πολυ λιγο με πειραζει τα 4 mex λιγοτερα γιατι οπως ειπε ο φιλος ειναι το τελευταιο πραγμα για μια καλη φωτογραφια.Και σε αναφορες απο χρηστες ThL διαβασα οτι η καμερα ειναι απλως καλη.

Για την εκδοση του And ειδα στο σαιτ της ThL την αναβαθμισει απο 4.1 σε 4.2 (οι καπου εκει) το οποιο και παλι δεν με πολυαπασχολη αφου τωρα ειμαι με 2.3.5.

Η μπαταρια ,ναι ειναι τρελη διαφορα και ειναι ενα απο αυτα που κοιταζω ,αλλα στο ThL εχουμε 2 μπαταριες στην συσκευασια.(Κατι θα ξερουν αυτοι)

Το root πραγματικα δεν ξερω τι ειναι και ποια ειναι η διαφορα.......

Αλλα φιλε μου αυτο που με ποναει η ωστε και αυτην η μικρη διαφορα χρηματων ,γιατι ειδη ανεβασα το κασε για κινητο αλλα μην το ξεφτιλίσω τελειως γιατι ξεκινανε τα σχολεια σε λιγο ,και σαν πατερας 3 παιδιων τα εξοδα ειναι αφορητα.. 

 

Για την 2η μπαταρια, δεν λεει κατι αυτο, οι κινεζικες μπαταριες κανουν 5-7 ευρω. Ισως και να "ξερουν κατι αυτοι", ισως να ξερουν οτι ειναι αχρηστες μπαταριες και βαζουν εξ'αρχης 2 για να μην γκρινιαζει ο καταναλωτης :devil:

Υπαρχουν και οι universal φορητες που ταιριαζουν σε πολλα κινητα, αλλα κ παλι στην πραξη δεν ειναι το ιδιο με την στανταρντ ενσωματωμενη μεγαλη. Στην 1η περιπτωση ασχολεισαι συνεχως με το επιπεδο της μπαταριας, αν εχεις και δευτερη πρεπει να θυμασαι να φορτιζεις και την 2η μπαταρια, ενω στην 2η περιπτωση ξεχνας συνολικα το προβλημα "μπαταρια". Αν διαβασεις reviews του lenovo, θα καταλαβεις.

Επισης η ποιοτητα της μπαταριας στο noname, φυσικα ειναι αγνωστη, τουλαχιστον οποιαδηποτε επωνυμη δεν θα επιτρεψει να ξεφτιλιστει :-)

 

Μην κολλας φιλε σε 1 εμπειρια με τα lenovo, μιλαμε για εναν απο τους μεγαλυτερους κατασκευαστες στον κοσμο στους Η/Υ με αποδεδειγμενη αξιοπιστια π.χ. ειναι αποκλειστικος προμηθευτης σε παρα  πολλες πολυεθνικες εταιριες. Τωρα τα καταναλωτικα προιοντα δεν εχουν τις προδιαγραφες των επαγγελματικων, αλλα και παλι, το να συγκρινουμε την Lenovo με την καθε κινεζικη μαιμου, ειναι αμαρτια, ειναι σαν να συγκρινουμε το Ελληνικο διαστημικο προγραμμα με την Nasa :-D

Υπερβαλλω αρκετα αλλα το κανω με σκοπο να το θυμοσαστε.

Ας παω στα αγαπημενα μου αυτοκινητα:

Ειναι σαν να συγκρινουμε Τoyota με Tata, χαχα :-)

 

Το ιδιο θα προτεινα και στον φιλο παραπανω, μην πεταξετε τα λεφτα σας σε μαιμουδες, αν το κανετε για πλακα οκ, αν δεν σας περισευουν ειναι κριμα.

Να ηταν στην μιση τιμη απο αντιστοιχα επωνυμα, παει στο καλο το πειραμα, να ειναι σχεδον ιδια τιμη, ειναι ...

Αν δεν σου φτανουν τα χρηματα, παρε φθηνοτερο επωνυμο, ειδικα η lenovo εχει πλεον μεγαλη γκαμα.

Δεν κολλαω στην lenovo, σε οποιαδηποτε καταξιωμενη εταιρεια βρεις καλη προσφορα, χτυπα την.

 

Οι πιθανοτητες να εχουν τα "noname" κακης ποιοτητας υλικα (πχ μπαταρια) ειναι τουλαχιστον στο μισο και θα φανουν στο 1ο εξαμηνο, αλλα τοτε θα ειναι αργα για τα λεφτουδακια σας. Γιατι καλα τα διαβαζουμε τα πινακακια με τα τεχνικα χαρακτηριστικα, βλεπουμε οτι αγορασε και καποιος αλλος και λεει ποσο καλο ειναι κ ποσο ενθουσιασμενος ειναι, ψαρωνουμε και πεφτουμε στην παγιδα χωρις να μαθαινουμε ποτε τι θα πει αυτος ο αλλος μετα απο 1 χρονο. Απο ντροπη συνηθως δεν προκειται καν να αναφερθει στην λανθασμενη αγορα.

 

Οι κινεζοι (κ οχι μονο) εχουν στησει μια τεραστια αραχνοπαγιδα, εχουμε γεμισει τα σπιτια μας αχρηστα πραγματα και μαζευουμε σε αποθηκες πολλα χαλασμενα που λυπομαστε τα "λιγα" χρηματα που δωσαμε κ τα κραταμε μπας κ καπως/καποτε επισκευαστουν, ή τα πεταμε μαζι με την αρνητικη μνημη τους.

 

Μου θυμισατε τωρα μια φιλη που ελεγε το εξης:

 

"Δεν ειμαι τοσο πλουσιος για να αγοραζω φθηνα"

 

Απο καποιον γνωστο οικονομολογο το ειχε διαβασει, στην αρχη γελαγα, με τον καιρο καταλαβα ποσο δικιο εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην τελική αν θέλεις κάτι φθηνό πάρε αυτό

http://www.minideal.net/original-lenovo-p770-gray-android4-1-mtk6577t-1-2g-with-4-5-qhd-ips-1g-ram-3500mah-battery.html

http://www.gsmarena.com/lenovo_p770-5140.php

στα 112Ε.

Oύτε Jygo ούτε Simdo ούτε Mitso. Πάρε κάτι καλό για να σου κρατήσει κιόλας όπως είπε κι ο nek4d...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...