Προς το περιεχόμενο

πωληση για ανταλλακτικα


fucile24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχα ενα τρακαρισμενο ιχ.το πουλησα για ανταλλακτικα.εχω τις πινακιδες στο χερι και την αδεια.τι μπορω να κανω για να ξεμπερδευω με το ιχ?να κανω οριστικη διαγραφη για εξαγωγη μου ειπε ο εμπορας.ειναι σωστο ισχυει?

Επεξ/σία από fucile24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πόσα θέματα θα ανοίξεις για το ίδιο πράγμα!

 

Σε περίπτωση εξαγωγής οχήματος στο εξωτερικό, απαιτείται η προσκόμιση στη Δ/νση Μεταφορών, μεταφρασμένου & νομίμως επικυρωμένου εγγράφου της αντίστοιχης υπηρεσίας της αλλοδαπής Χώρας ταξινόμησης, καθώς και οι Ελληνικές πινακίδες κυκλοφορίας, εφόσον δεν παρακρατηθούν από την αλλοδαπή Χώρα.

http://www.achaia.gr/ach/index.php?option=com_content&view=article&id=1027:2010-06-04-09-28-34&catid=230:2008-12-16-16-46-29&Itemid=88

 

Α και πουσαι... για να γίνει οριστική διαγραφή πρέπει πρώτα να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το λογο τον οποιο δεν απανταει κανενας καθαρα τζοσουα και φυσικα ουτε και εσυ διοτι πηγα και δεν χρειαστηκε τελη κυκλοφοριας συν το οτι στη σελιδα που μου εστειλες δεν το γραφει πουθενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ τώρα που το ξαναέψαξα, είδα πως δεν είναι απαραίτητο να είναι πληρωμένα τα τέλη κυκλοφορίας για να μπορέσει να γίνει οριστική διαγραφή. Μόνο στην περίπτωση απόσυρσης χρειάζεται. Παρόλα αυτά η οφοιλή σου προς το κράτος παραμένει.

 

Πρέπει να έχω πληρώσει τέλη κυκλοφορίας;

 

Εάν θέλετε να επωφεληθείτε του μέτρου της πληρωμής μειωμένων τελών ταξινόμησης στην αγορά νέου αυτοκινήτου θα πρέπει υποχρεωτικά να έχετε καταβάλει τα τέλη κυκλοφορίας του αποσυρόμενου αυτοκινήτου για όλα τα έτη κυκλοφορίας του.

 

Διαφορετικά μπορείτε να αποσύρετε το αυτοκίνητό σας χωρίς την πληρωμή τελών κυκλοφορίας χάνοντας όμως την δυνατότητα αγοράς νέου αυτοκινήτου με καταβολή μειωμένων τελών ταξινόμησης.

 

Στην περίπτωση οριστικής διαγραφής οχήματος χωρίς την πλήρη εξόφληση οφειλών από παλαιότερα τέλη κυκλοφορίας η χρηματική οφειλή έναντι του Κράτους παραμένει και συνεχίζει να βαραίνει τον ιδιοκτήτη του αποσυρμένου αυτοκινήτου ακόμη και μετά την καταστροφή και ανακύκλωσή του.

http://www.autorecycling.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=19&Itemid=24

 

Οπότε με λίγα λόγια δεν γίνεται αυτό που θέλεις, τα τέλη κυκλοφορίας και το πρόστιμο θα συνεχίσεις να τα χρωστάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το μόνο που σου μένει για να κάνεις οριστική διαγραφή λόγω εξαγωγής, είναι το έγγραφο της αντίστοιχης διεύθυνσης μεταφορών του κράτους που έγινε η εξαγωγή. Μεταφρασμένο κιόλας. Καλή τύχη σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση, την κάνω εδώ γιατί αν άνοιγα νεο θρεντ θα έβαζα τον ίδιο τίτλο.

Θέλω να αποσύρω το οικογενειακό αυτοκίνητο αλλά αντι να πωλήσω το δικαίωμα της απόσυρσης για 300-400 ευρώ σκεφτόμουν μήπως έπιανε περισσότερα αν το πωλούσα για ανταλλακτικά γιατί δεν είναι και πολύ παλιό. Η ερώτηση είνα η εξής:

Υπάρχουν ειδικά μαγαζιά- μάντρες που αγοράζουν παλιά αμαξια για ανταλλακτικά; Πως δουλεύει το πράγμα, τους το πας και στο εκτιμάνε, υπάρχει κάτι να προσέξω; Υπόψιν το αμάξι έχει βλάβη στο σασμαν και δε κινείται αλλά τα υπόλοιπα μέρη του είναι σε καλή κατάσταση, όλα τα σερβις ήταν πάντα στην αντιπροσωπεία και ότι άλλαζε ήταν γνήσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ειδικά μαγαζιά- μάντρες που αγοράζουν παλιά αμαξια για ανταλλακτικά; Πως δουλεύει το πράγμα, τους το πας και στο εκτιμάνε, υπάρχει κάτι να προσέξω; Υπόψιν το αμάξι έχει βλάβη στο σασμαν και δε κινείται αλλά τα υπόλοιπα μέρη του είναι σε καλή κατάσταση, όλα τα σερβις ήταν πάντα στην αντιπροσωπεία και ότι άλλαζε ήταν γνήσιο.

Υπάρχουν, και λέγονται έμποροι ανταλλακτικών. Αν δουλεύει τους το πας εκεί, αν δεν δουλεύει αναγκαστικά έρχονται αυτοί και το βλέπουν. Το πρόβλημα όμως σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν δέχονται να γίνει μεταβίβαση στο όνομα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν, και λέγονται έμποροι ανταλλακτικών. Αν δουλεύει τους το πας εκεί, αν δεν δουλεύει αναγκαστικά έρχονται αυτοί και το βλέπουν. Το πρόβλημα όμως σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν δέχονται να γίνει μεταβίβαση στο όνομα τους.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση απλώς ρωτάω γιατί θεωρώ ότι είναι διαφορετική διαδικασία το είσαγω-μεταπουλάω ένα ανταλλακτικό, άλλο πράγμα το κατασκευάζω ένα ανταλλακτικό από πρώτες ύλες, και άλλο το αγοράζω αυτοκίνητο το διαλύω και πουλάω ανταλλακτικά. (και φυσικά άλλο το κλεβω ένα και μετά το διαλύω :-) )

 

Δηλαδή όσοι πουλάνε ανταλλακτικά αγοράζουν και αυτοκίνητα για διάλυσή ή υπάρχουν κάποιοι εξειδικευμένοι σε αυτό; Αρκεί να είναι απλός έμπορας δεν πρέπει να έχει συνεργείο μηχανικούς κ.τ.λ.;

 

Το τελευταίο δε το κατάλαβα, πως θα γίνει δηλαδή, θα το διαγράψω-αποσύρω μόνος μου και μετά θα τους το πουλήσω σαν σίδερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση απλώς ρωτάω γιατί θεωρώ ότι είναι διαφορετική διαδικασία το είσαγω-μεταπουλάω ένα ανταλλακτικό, άλλο πράγμα το κατασκευάζω ένα ανταλλακτικό από πρώτες ύλες, και άλλο το αγοράζω αυτοκίνητο το διαλύω και πουλάω ανταλλακτικά. (και φυσικά άλλο το κλεβω ένα και μετά το διαλύω :-) )

Σαφώς και είναι διαφορετικά όλα αυτά που αναφέρεις. Από όλους τους παραπάνω όμως σε ενδιαφέρουν μόνο όσοι κάνουν εμπόριο μεταχειρισμένων ανταλλακτικών.

 

Δηλαδή όσοι πουλάνε ανταλλακτικά αγοράζουν και αυτοκίνητα για διάλυσή ή υπάρχουν κάποιοι εξειδικευμένοι σε αυτό; Αρκεί να είναι απλός έμπορας δεν πρέπει να έχει συνεργείο μηχανικούς κ.τ.λ.;

Όσοι πουλάνε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά αυτοκινήτων ναι, αγοράζουν και αυτοκίνητα για διάλυση, από που νομίζεις προέρχονται τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά αν όχι από τη διάλυση μεταχειρισμένων αυτοκινήτων? Και όχι δεν χρειάζεται ούτε συνεργείο ούτε μηχανικοί για να διαλύσεις ένα αυτοκίνητο, βασικά εργαλεία και κάποιον που πιάνουν τα χέρια του χρειάζεσαι μόνο.

 

Το τελευταίο δε το κατάλαβα, πως θα γίνει δηλαδή, θα το διαγράψω-αποσύρω μόνος μου και μετά θα τους το πουλήσω σαν σίδερα?

Για να το αποσύρεις(με την έννοια να κερδίσεις το όφελος απόσυρσης) πρέπει να το παραδώσεις σε διαλυτήριο οχημάτων, και φυσικά να μπορεί να κινηθεί αυτοδύναμα.

Για να κάνεις οριστική διαγραφή πρέπει ή να το παραδώσεις σε διαλυτήριο οχημάτων, ή να το έχεις κάνει εξαγωγή πρώτα.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να διαγραφεί/αποσυρθεί ένα αυτοκίνητο αλλά να μείνει στα χέρια σου ώστε να το πουλήσεις/κάνεις ανταλλακτικά. Και ο έμπορος ανταλλακτικών μόνο το αυτοκίνητο/τα ανταλλακτικά θέλει να αγοράσει, όχι να κάνει μεταβίβαση το όχημα στο δικό του όνομα.

 

Κάπου είχα ακούσει ότι μερικά διαλυτήρια δέχονται να κρατήσεις όσα ανταλλακτικά θέλεις από το αυτοκίνητο που θα τους παραδώσεις, αφού όμως τους δώσεις 250 ευρώ. Δεν ξέρω αν ισχύει, ούτε αν θα σε βόλευε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ thanks, διαβάζοντας περι οριστικής διαγραφής λέει ότι αυτή γίνεται είτε με παράδοση στα ανακυκλωτήρια είτε λόγω φωτιάς με βεβαίωση από πυροσβεστική είτε λόγω εξαγωγής με βεβαίωση της αλλοδοπής υπηρεσίας.

Αν θέλεις να το κάνεις ανταλλακτικά και να τα πουλήσεις στην Ελλάδα δε εμπίπτει σε καμία από τις παραπάνω περιπτώσεις, χάνω κατί ή υπάρχει κάποιο παραθυράκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ thanks, διαβάζοντας περι οριστικής διαγραφής λέει ότι αυτή γίνεται είτε με παράδοση στα ανακυκλωτήρια είτε λόγω φωτιάς με βεβαίωση από πυροσβεστική είτε λόγω εξαγωγής με βεβαίωση της αλλοδοπής υπηρεσίας.

Αν θέλεις να το κάνεις ανταλλακτικά και να τα πουλήσεις στην Ελλάδα δε εμπίπτει σε καμία από τις παραπάνω περιπτώσεις, χάνω κατί ή υπάρχει κάποιο παραθυράκι?

Έχω απαντήσει ήδη σχετικά:

 

Κάπου είχα ακούσει ότι μερικά διαλυτήρια δέχονται να κρατήσεις όσα ανταλλακτικά θέλεις από το αυτοκίνητο που θα τους παραδώσεις, αφού όμως τους δώσεις 250 ευρώ. Δεν ξέρω αν ισχύει, ούτε αν θα σε βόλευε κάτι τέτοιο.

Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά, ότι γίνεται γίνεται, για το ποσό δεν είμαι σίγουρος. Εκτός βέβαια αν εννοείς χωρίς να πληρώσεις τίποτα, οπότε όχι.

 

Εκτός ίσως αν δηλώσεις κλοπή πχ, αλλά αυτό είναι απάτη, μην το κάνεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...