Προς το περιεχόμενο

Νέο PC στα 1000Ε!


Dosara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παει ετσι... Τ ολο θεμα ειναι πως προγραμματιζετε ενα game για να διαχειριζετε τα cores και στην ουσια ενα game ποτε δεν κανει use πανω απο 1 core full time! δλδ δουλευει 100% σ ενα core και οταν το επιτρεπουν οι συνθικες (κωδικας) κανει use και 2ο,3ο η και 4ο core. Oλα αυτα για pc παντα!! Γιατι για κονσολα ειναι αλλο θεμα...Οταν και αμα αρχησουν να γραφουν games 100% για multicore cpu σε pc τοτε οι κονσολες θα χασου παρα πολυ κοσμο!

 

και ναι και όχι το ότι γράφτικε ένα παιχνίδι για 1 πυρήνα ή 2 δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να χρεισημοποιησει παραπάνω πυρήνες εξαρτάτε από το λειτουργικό που έχεις κατά κύριο λόγο (προφανός παίζει ρόλο ο κώδικας για το πόσους πυρήνες usarei αλλά όχι μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παει ετσι... Τ ολο θεμα ειναι πως προγραμματιζετε ενα game για να διαχειριζετε τα cores και στην ουσια ενα game ποτε δεν κανει use πανω απο 1 core full time! δλδ δουλευει 100% σ ενα core και οταν το επιτρεπουν οι συνθικες (κωδικας) κανει use και 2ο,3ο η και 4ο core. Oλα αυτα για pc παντα!! Γιατι για κονσολα ειναι αλλο θεμα...Οταν και αμα αρχησουν να γραφουν games 100% για multicore cpu σε pc τοτε οι κονσολες θα χασου παρα πολυ κοσμο!

 

 

Εγω θα σου βαλω την εξης προκληση:

Τρεξε ενα συγχρονο παιχνιδι(Far Cry 3,Crysis 3,Hitman,Metro Last Night)με ενα διπυρηνο και με ενα τετραπυρηνο  επεξεργαστη(ολα τα αλλα ιδια) και πες μας αν ειδες διαφορες.

Τα μηνυματα σου ειναι σαν copy-paste απο την εποχη των Faildozer με αλλαγμενα ονοματα επεξεργαστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δειτε αυτο γιατι θα παμε τελειως off topic! +1 για το λειτουργικο,+1 οτι ενας 4 core ειναι καλυτερος απο εναν 2 core

οχι οτι τα συγχρονα games θελουν μονο 4 core και πανω για να παιξουν σε 60fps (με το αντιστοιχω pc),οχι δεν εχω κανει κανενα copy-paste και δεν ξερω καν τι ειναι οι faildozer απλα εχω ασχοληθει λιγο με programming και εχω 2 φιλους που φτιαχνουν και games οποτε μια ιδεα την εχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...