Προς το περιεχόμενο

Τα 2 βασικά λάθη που πρέπει να αποφύγετε για μεγαλύτερη παραμονή στο site σας


leventakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είστε παθιασμένος με τον αριθμό των ατόμων που επισκέπτονται το site σας, τότε σίγουρα δεν είστε ο μόνος.  Ξέρω ότι είναι μια μέτρηση που πρέπει να προσέχουμε, γιατί ας το παραδεχτούμε:  αισθανόμαστε πολύ ωραία όταν βλέπουμε μια σημαντική αύξηση του αριθμού των ατόμων που επισκέπτονται το site μας. Ωστόσο, ας μην ξεχνάμε και άλλες μετρήσεις που είναι αναμφισβήτητα εξίσου (αν όχι) πιο σημαντικές.  Για παράδειγμα, δεν έχει σημασία αν έχετε 200.000 επισκέπτες ανά μήνα, αν φεύγουν από το site σας μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Άρα η μεγαλύτερη παραμονή στο site μας είναι κάτι σημαντικό:  Θα προτιμούσα να έχω 1.000 χρήστες που παραμένουν και ασχολούνται με το περιεχόμενο μου και που μπορούν να  μετατραπούν σε μελλοντικούς πελάτες για την επιχείρηση μου.

Μεγαλύτερη παραμονή στο site σας ? Δύο σημαντικοί παράγοντες:

 

1. Κακή πλοήγηση

Εάν οι άνθρωποι δεν μπορούν να πλοηγηθούν εύκολα το site σας, τότε δεν θα μείνουν για πολύ - απλά δεν έχουν την υπομονή (και δικαίως).  Μπορείτε να σκεφτείτε ότι αυτό είναι κάτι προφανές, αλλά υπάρχουν σίγουρα μερικοί webmasters εκεί έξω που δεν έχουν λάβει το μήνυμα με βάση την εμπειρία περιήγησης των χρηστών τους. Η καλή ποιότητα πλοήγησης βασίζεται σε μια απλή ιδέα: να δώσεις στους ανθρώπους/χρήστες αυτό που περιμένουν. Ή για να το θέσω αλλιώς, επιδιώξετε να μιμηθείτε την τυπική μορφή και την τοποθέτηση των στοιχείων πλοήγησης σε δημοφιλείς δικτυακούς τόπους....

Περισσότερα: http://goo.gl/IJHDq

Giannis Veronis

 

post-66162-0-53998000-1372665297_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...