Προς το περιεχόμενο

poweline συμβατότητα...


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα,

 

έχω δύο powerline D-Link 100Mbps τα οποία λειτουργούν άψογα εδώ και χρόνια....

 

τώρα υπάρχει η ανάγκη να αγοράσω ακόμη δύο καινούργια και έχω 2 ερωτησούλες.

 

1) αν πάρω διαφορετική μάρκα θα υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας με τα D-Link;

 

2) πρέπει αναγκαστικά τα νέα powerline που θα πάρω να είναι  και αυτά στα 100Mbps ή δεν υπάρχει περιορισμός. Ρωτάω μήπως για παράδειγμα τα 100Mbps με τα 200Mbps παρουσιάζουν ασυμβατότητες.

 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα δικά σου υποστηριζουν το πρωτοκολλο HomePlug AV τότε θα παίζουν με σχεδόν όλα τα powerlines της αγοράς.

Μπορείς να πάρεις και 200ρια

ευχαριστώ για την απάντηση

να υποθέσω ότι δεν θα έχω πρόβλημα ούτε με 500άρια ούτε με κάποια άλλη ταχύτητα, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, απλά τα 100ρια που έχεις θα σου ρίχνουν την ταχύτητα όταν επικοινωνούν με τα άλλα, όμως αν βάλεις 2 πχ 500ρια αυτά θα δουλεύουν κανονικά μεταξύ τους με μέγιστο θεωρητικό τα 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, τώρα ψάχνοντας (έπρεπε να χωθώ πίσω απο το έπιπλο!!!) είδα ότι το ζεύγος που έχω είναι το D-Link DHP-307AV που είναι στα 200Mbps οπότε ψάχνω και κάτι ανάλογο....

 

αν έχετε δει κάποια προσφορά powerline τώρα στα κοντά πείτε μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

οχι, απλά τα 100ρια που έχεις θα σου ρίχνουν την ταχύτητα όταν επικοινωνούν με τα άλλα, όμως αν βάλεις 2 πχ 500ρια αυτά θα δουλεύουν κανονικά μεταξύ τους με μέγιστο θεωρητικό τα 500

για να καταλάβω καλύτερα......

 

ας υποθέσουμε ότι έχω 2 (200άρια) και 2 (500άρια).

Τα 500άρια θα λειτουργούν μεταξύ τους στα 500mbps (θεωρητικά) ανεξάρτητα απο τα 200άρια που θα είναι στο ίδιο δίκτυο;

παίζει ρόλο ποιό απο όλα θα είναι στο router ή όχι;

 

+ μήπως μπορεί κάποιος να μου πει έναν τρόπο να μετρήσω την ταχύτητα ανάμεσα σε δύο powerline;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω (ας με διορθωσει καποιος που ξερει) οτι τα powerlines δουλευουν πιο πολυ σαν hubs παρα σαν switches. Κανουνε broadcast δηλαδη τα παντα.

Αρα τα 500ρια πως θα επικοινωνουν μεταξυ τους και με τα 100ρια αλλα χωρις να χανουν ταχυτητα στη μεταξυ τους επικοινωνια? Αφου ολη η επικοινωνια ειναι μεταξυ ολων, ασχετα αν τα πακετα που δεν αφορουν τον εκαστοτε host αγνοουνται σε layer 2.

Εκτος βεβαια αν τα κλειδωσεις, αλλα τοτε δεν θα βλεπουν τα 100ρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα οτι πρεπει να φτασεις καπου που περνας απο powerline που παιζει στα 200 θα πεσει στα 200.δηλαδη αν το ενα Pc ειναι πισω απο 200αρι powerline και το αλλο πισω απο 500αρι οταν κανεις μεταφορα αρχειων υποχρεωτικα αναμεσα τους θα παιζεις 200 που ειναι το max θεωρητικο.



αλλιως η πιο καλυ και φτηνη λυση Utp καλωδιο και παιζεις gigabit με ελαχιστα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά πήρα ένα ζευγάρι d-link και έτσι τώρα έχω δίκτυο στο σπίτι με 2x500άρια και 2x200άρια. Όλα συνεργάζονται μεταξύ τους......

 

το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όμως είναι το εξής: μετά απο περίοδο μεγάλης αδράνειας (πχ το βράδυ) ουσιαστικά δεν έχω δίκτυο. Ανοίγω το πρωϊ τον υπολογιστή και δεν μπορεί να βρει δίκτυο. Μόλις βγάλω-βάλω στην μπρίζα τον adapter που είναι στο router τότε όλα ok και το δίκτυο επανέρχεται.....το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα δεν βλεπει κινηση και σταματαει τελειως/?αν θες για δοκιμη ασε ενα Pc το βραδυ να βαραει ενα Ping καπου συνεχεια για να δεις αν το κανει η οχι.επισης οταν το πρωι δεν εχεις δικτυο αν πεσεις πανω στο ρουτερ με ethernet εχεις δικτυο?μηπως εννοω στο ρουτερ δεν ειναι το Nailed up connection/always on.αν και εκει θα σου κανε αλλο θεμα και δεν θα επανερχοταν απλα βγαζοντας το powerline.



αλλιως μετα μια δοκιμη ειναι να βαλεις απο την αλλη μαρκα powerline που εχεις να δεις αν θα το κανει με το αλλο ειδος Powerline που πηρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το έχω δει και εγώ σε κάποια TP-Link αμα τα αφησεις ώρες χωρίς κίνηση σαν να έμπαιναν σε power save mode αλλα δεν είχαν gui η πρόγραμμα για να το κλεισεις αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...