Προς το περιεχόμενο

Κενό ασφαλείας φανερώνει κλειδί-πασπαρτού στο 99% των συσκευών Android.


flik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν βλέπουμε την Samsung στην Ελλάδα να της παίρνει χρόνια για να βγάλει ένα update στη ναυαρχίδα παει να πει η ότι έχουν τρομερά προβλήματα σαν εταιρεία η δεν τους νοιάζει.

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung λανθασμένα ακολουθεί τη τακτική να κυκλοφορεί ρομ ανά χώρα, καθυστερεί αδικαιολόγητα και δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικός λόγος

 

Μέχρι και στα branded nexus που έβγαζε ακολουθεί αυτή αυτή τη βλακώδη τακτική, για αυτό και έχουμε αμερικανικές Rom από τη Google που δεν έχουν κανένα πρόβλημα όπου και αν τις χρησιμοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Nexuses και τα Google Edition που ξεκινάνε να βγαίνουν,τα φαγε η μαρμάγκα; Και επίσης,θύμησε μου,πόσα κομμένα features ύπηρξαν σε 3gs,4 με το τελευταίο update?Μη με κάνεις να ψάξω για lock screen bypasses σε iOS (4.1,6.1 και 7 beta τουλάχιστον)
Θα είναι ενημερωμένα για εύλογο χρονικό διάστημα; Η Google παράτησε το Nexus S στην 4.1.2 (διάρκεια ζωής 1.7 χρόνια και τέλος). Το iPhone 4 θα πάρει το iOS 7 (διάρκεια ζωής 2.5 χρόνια και βλέπουμε).Καλύτερα κομμένα features από ανασφαλές λειτουργικό.

 

Ενα απο τα προβληματα του android ειναι οτι δεν εχουν ξεχωρισει το λειτουργικο απο τους drivers. Θα ηταν πολυ πιο απλα τα πραματα τοτεΟ "γραφω οτι ναναι αρκει να τρολαρω ασχετος"
Γιατί αν πάς σε user-space δεν θα συντηρείς τον ενδοιάμεσο; Ή νομίζεις ότι το ABI σπάει τόσο συχνά αν είσαι σε kernel-space;Άσε που είναι καλύτερα οι σημαντικοί drivers στο λειτουργικό (kernel-space). Αμάν κάναμε να δούμε 60fps. Να φύγει και το lag και θα στρώσουμε. Επιπλέον, όπως λέει ο Linus: "αν κάτι δεν δουλεύει σωστά προτιμώ να έχουμε kernel panic για να το διορθώσουμε".http://www.freesoftwaremagazine.com/files/nodes/1238/spaces.jpgΣτο Linux οι drivers συντηρούνται για χιλιάδες υπολογιστές (και... άπειρα configuration) και δεν μπορούν να συντηρήσουν android drivers για τα 2-3 καλύτερα κινητά ο κάθε κατασκευαστής; Ήδη συντηρούνται στο Linux οι android drivers. Ή νομίζετε πως όλους τους drivers τους γράφουν οι κατασκευαστές και δεν τους παίρνουν έτοιμους;http://www.csr.com/products/51/csr-synergy-for-androidΟι Android κατασκευαστές κοροϊδεύουν τους αγοραστές. Όσο φθηνότερη η συσκευή τόσο χειρότερα. Η κοινότητα (cyanogenmod) χωρίς πρόσβαση σε specs εξαρτημάτων γράφει drivers για πολλές android συσκευές και οι εταιρίες λένε πως "δεν αντέχουν οι συσκευές". Η Microsoft διπλασίασε την υποστήριξη στα κινητά της στα 3 χρόνια από 1.5 χρόνο (που είναι κάτι το συνηθισμένο σε android). Και πάλι λίγο είναι. Τουλάχιστον να έδιναν επιλογή για αναβάθμιση έστω με πληρωμή, όπως στους υπολογιστές.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι ενημερωμένα για εύλογο χρονικό διάστημα; Η Google παράτησε το Nexus S στην 4.1.2 (διάρκεια ζωής 1.7 χρόνια και τέλος).  

 

ξαναμέτρα , ήταν σχεδόν 2 χρόνια (+/- 1 μήνα) που η συσκευή είχε τη τελευταία έκδοση του λειτουργικού 

 

και αυτή που δεν έχει πάρει τώρα, η 4.2.x είναι μικρό update

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2011-2012 = 12 μήνες + 2012-Νοέμβριος = 11 μήνες. Λάθος μου. Αντί για 1.7 χρόνο που έγραψα είναι 1.9 χρόνος. Flagship κινητό παρατημένο πριν κλήσει διετία. Και αυτό αν το αγόρασες με το που κυκλοφόρησε.

 

Το άλλο που είναι ενημερωμένο 2.5 χρόνια και συνεχίζει; Το iPhone 3GS που κράτησε 3.5 χρόνια; Ξέρεις καμμιά αξιόλογη android συσκευή ενημερωμένη για 3.5 χρόνια;

 

Αφού είναι μικρό update το 4.2 τότε ακυρώνεις το επιχείρημα. Γιατί να μην το πάρει το nexus-s; Μιά χαρά update είναι.

 

Με Ελληνικό λεξικό στο πληκτρολόγιο (ποιός δεν το θέλει; Το θεωρώ αυτονόητο), phone app σε landscape, ανοιγοκλείνεις wifi / bt ως άνθρωπος (στο iOS 7 το έβαλαν), TalkBack, gesture typing, braille support, βελτιστοποιημένος browser (lower cpu and memory usage: μόνο αυτό να έβαζαν ευτυχισμένοι θα ήμασταν), Photosphere (διότι το panorama στο 4.1 είναι άχρηστο), πρόσβαση στην κάμερα από την οθόνη κλειδώματος, quick settings, Miracast, βελτιωμένο vpn, καλύτερη υποστήριξη html5 video (όπως έχει το iOS εδώ και 3 χρόνια), HDR (έχει ήδη το iOS), πολλαπλοί χρονομετρητές (στο ρολόι), βελτιώσεις στο font kerning, bi-directional text, προειδοποίηση αν μία εφαρμογή πάει να στείλει sms.

 

Τα παραπάνω δεν απαιτούν επεξεργαστική ισχύ (εκτός του HDR και του Photosphrer, αλλά δεν χρειάζονται να γίνουν live) ή μνήμη που δεν αντέχει το nexus-s. Τα κυριώτερα 'features' ήδη τα έχει ο ανταγωνισμός και θα αποκτήσει και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ελληνικό λεξικό το είχε νομίζω και η 4.1, όπως και να χει αυτή τη στιγμή είναι ανεβασμένο στο playstore από τη google για να το περάσει όποια συσκευή θέλει

 

το hdr έχει να κάνει και με το hw τη συσκευής , ούτε και στο gnex το έδωσαν παρόλο που έχει 4.2

 

το photosphere όπως γενικά και την 4.2 κακώς δεν τα πήρε το nexus s , δε διαφωνώ ουσιαστικά μαζί σου 

 

απλά η google από ότι φαίνεται θέλει να υποστηρίζει συγκεκριμένο αριθμό συσκευών και όχι ένα σωρό

τώρα μάλιστα που πρόσθεσε κι άλλες όπως το gs4, έρχεται η σειρά  του δικού μου να πάψει να υποστηρίζεται 

με βλέπω με επίσημη 4.3 το πολύ και μετά ότι βγαίνει σε xda

 

μακάρι να κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Link για το ελληνικό λεξικό στο πληκτρολόγιο; Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει.

 

Το HDR έχει να κάνει με το software. Αν θες βάζεις hardware encoder ή το κάνεις με software. Όπως και να 'χει ο ανταγωνισμός το έχει.

 

Δεν έχει πολλές συσκευές η Google για να στέκει το επιχείρημα. Λιγότερες από τις Apple είναι. Εκτός αυτού, μόνο του HDR και το Photosphere μπορείς να θεωρήσεις ότι απαιτούν hardware. Οι υπόλοιπες προσθήκες (προγράμματα) δεν απαιτούν ειδική επεξεργασία από το hardware. Τώρα στην 4.3 έβαλαν auto-complete στον dialer. Πόσο fail να μην το έχεις; Τί συντήρηση να έχει αυτό από συσκευή σε συσκευή και πόσο βαρύ νομίζεις πως είναι;

 

Τα ίδια κάνει και η Apple. Δεν βάζει π.χ. Siri στο iPad 2 γιατί λέει δεν το «αντέχει» ενώ βάζει στο ipad mini που έχει ίδιο επεξεργαστή. Η Google (και πολύ περισσότερο οι υπόλοιποι κατασκευαστές) είναι χειρότεροι. Η Apple κόβει μερικές δυνατότητες, ο ανταγωνισμός ολόκληρα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link για το ελληνικό λεξικό στο πληκτρολόγιο; Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει.

 

 

κι όμως υπάρχει, αν και δεν είναι εξίσου καλό με το υπέροχο swype που για μένα είναι ο,τι καλύτερο από τότε που καθιερώθηκαν οι οθόνες αφής 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.inputmethod.latin

 

εντάξει σε γενικές γραμμές δε λες ότι η google κόβει πράγματα, δηλαδή φωνητικές εντολές έχει και η κάθε ξεφτιλοσυσκευή 

 

εμένα μόνο το hdr μου χει κόψει, κλάιν σιγά τη κάμερα που έχει το nexus άλλωστε για να έχω τέτοιες ανησυχίες 

 

EDIT

 

αν εννοείς το εξτρά λεξικό, το κατεβάζεις από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και το εγκαθιστάς, δεν είναι by default στη συσκευή σου

 

επίσης ελληνικό πληκτρολόγιο έβαλαν στη 4.1 , λεξικό πρέπει να έβαλαν σε κάποια 4.2 , πρέπει να κάνω λάθος πιο πάνω που λέω ότι είχαν ελληνικό λεξικό στη 4.1 , έχω ξεχάσει τις λεπτομέρειες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link για το ελληνικό λεξικό στο πληκτρολόγιο; Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει.

 

Το HDR έχει να κάνει με το software. Αν θες βάζεις hardware encoder ή το κάνεις με software. Όπως και να 'χει ο ανταγωνισμός το έχει.

 

Δεν έχει πολλές συσκευές η Google για να στέκει το επιχείρημα. Λιγότερες από τις Apple είναι. Εκτός αυτού, μόνο του HDR και το Photosphere μπορείς να θεωρήσεις ότι απαιτούν hardware. Οι υπόλοιπες προσθήκες (προγράμματα) δεν απαιτούν ειδική επεξεργασία από το hardware. Τώρα στην 4.3 έβαλαν auto-complete στον dialer. Πόσο fail να μην το έχεις; Τί συντήρηση να έχει αυτό από συσκευή σε συσκευή και πόσο βαρύ νομίζεις πως είναι;

 

Τα ίδια κάνει και η Apple. Δεν βάζει π.χ. Siri στο iPad 2 γιατί λέει δεν το «αντέχει» ενώ βάζει στο ipad mini που έχει ίδιο επεξεργαστή. Η Google (και πολύ περισσότερο οι υπόλοιποι κατασκευαστές) είναι χειρότεροι. Η Apple κόβει μερικές δυνατότητες, ο ανταγωνισμός ολόκληρα λειτουργικά.

 

Kαλα, καλα.

 

Δες την διαφορα που εχουν οι android εκδοσεις απο την 2.3 μεχρι την 4.1.2 που πηρε το nexus και την αντιστοιχη στις ios εκδοσεις.

Μετα απο 5 χρονια+ ios, θα βαλουν toggles!!!!!

 

Bαλε οτι εχεις και τη δυνατοτητα να βαλεις custom αν εισαι power user και τελειωσε η υποθεση.

Η Apple δεν βαζει πολλα πραγματα (πχ ringtones, USB storage) με μονο σκοπο να μην μπορουν οι χρηστες να βρισκουν ευκολα mp3 και να αγοραζουν απο το μαγαζακι της.

 

Τα αλλα περι 'ανασφαλειας' κλπ, εγω τοσα χρονια σε forums ουτε εναν δεν εχω δει με ιο/παραπονο/προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...