Προς το περιεχόμενο

Corsair H100 ή noctua NH-D14 για 3570k;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Προσφατα αγορασα το pc της υπογραφης μου και επειδη η ψυκτρα της intel ενω κραταει τον επεξεργαστη κρυο σε συνθηκες καλοκαιριου(δεν ξερω κατα ποσο ισχυει η ορολογια κρυος οταν σε σπιτι που εχει 20 βαθμους εσωτερικα οι θερμοκρασιες του cpu σε κατασταση χαλαρωσης ειναι μεταξυ 30-40c) κανει αρκετα δυνατο-ενοχλητικο θορυβο!!!! Τωρα οι δυο επιλογες μου ειναι οι H100 ή η NH-D14... θα πηγαινα για την d14 αλλα δεν ξερω αν χωρεσει στο bitfenix prodigy που εχω και δεν ξερω πως να συνδεσω τους ανεμιστηρες της σε μητρικη που δεχεται μονο 1cpu fan και 1sys fan... Τα φωτα σας παιδια!!!! Η αγορα θα γινει σε κανα μηνα λογικα γιατι τωρα τα οικονομικα δεν με ευνοουν... Αφιξη τελευταιας στιγμης η Hyper 212 evo για πιο φθηνη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η hyper 212 evo σίγουρα θα κάνει εξαιρετική δουλειά για τα λεφτά της. Την έχω πάνω από 7 μήνες και μ' έχει εντυπωσιάσει.

 

Οπότε δε θα σου πρότεινα κάτι ακριβότερο. Υπάρχουν ακόμα 2-3 εξίσου καλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα, δηλαδή γύρω στα 40€:

 

https://www.skroutz.gr/s/449199/Arctic-Freezer-A30.html

https://www.skroutz.gr/s/417048/Xigmatek-Cooler-Aegir-Amd-1366-SD128264.html

https://www.skroutz.gr/s/2760748/Thermalright-True-Spirit-120M.html

 

 

Τώρα αν εσύ θες να χαλάσεις πολύ περισσότερα χρήματα, η d14 και η H100 είναι εξαιρετικές επιλογές στις κατηγορίες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα την συνδεσμολογια της nh d14,μπορει να εχει 2 ανεμιστηρες αλλα καταληγουν σε ανταπτορα οποτε θα συνδεθουν στο cpu fan σου.οποτε σε αυτο εισαι οκ.

οσον αφορα το εαν χωραει,μετρα το πλατος του κουτιου.

επιδοσεις σχεδον παρομοιες με την Noctua να ειναι ελαχιστα χειροτερη αλλα πολυ πιο αθορυβη.

εαν δεν κυνηγησεις το απολυτο overclocking,η hyper σου κανει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πολυ πολυ αργοτερα θα ψαχτω σε o/c, τωρα θελω κατι ησυχο και καλυτερο απο την stock intel ψυκτρα!!!! Αρα +2 μεχρι στιγμης για την Hyper!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω ειμαι +1 της noctua.αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι -1 της hyper.

(απο hyper212+ πηγα σε nh-d14,διαφορες φυσικα και θα υπαρχουν,απλα εγω δεν τις ειδα γιατι δεν εχω ενδειξεις σε cores.το ταβανι μου ομως στο overclock εμεινε το ιδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Θα δώσω στην noctua που εχω στο pc της υπογραφής , ειμαι σε αρκετά καλες θερμοκρασίες και για καλοκαιράκι με και χωρίς oc στον γενικά ζεστό ι7975, ειχα χρησιμοποιήσει και την H70 (υδρόψυξη) της corsair και με την noctua ειμαι πολυ ποιο ευχαριστημένος + οτι ειναι και πολύ αθόρυβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και με τις τρεις θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος οπότε κανε λίγη οικονομία.

Hyper push pull εγω που βλέπω αρκετά μεγάλες διαφορές στην αεροψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guru3d.com/articles_pages/corsair_h100i_review,12.html

Corsair once again has a nice LCS kit in their hands with the H100i. It remains a kit that is comparable to the really exceptional heatpipe based coolers. The big plus of course is the extremely cool looks inside your PC.

The H100i is showing decent to good cooling performance, that nifty looking cooling block with the new wider tubing and its wide socket compatibility .. well you really can't go wrong with it. The dual 120mm radiator makes a difference, cooling capacity is definitely good enough for even an overclock.

 

Πιστεύω πως τα 100€ που ζητάει δεν είναι πολλά.

Δείχνει ωραία μέσα στο PC, όπως λέει και ο Reviewer και η απόδοση της είναι επίσης καλή.

Έχεις 5 χρόνια εγγύηση, κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο πλεονέκτημα.

 

Αν έχεις τα χρήματα και χωράει στο κουτί σου 2πλό ψυγείο προχώρα. Υπάρχει και με μονό ψυγείο, η H80i που δεν έχει μεγάλες διαφορές και μπορείς να κάνεις Puss/pull.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεγαλα + της Noctua παντως ειναι τα 6 χρονια εγγυηση. B)

Τι μπορεί να πάθει ένα κομμάτι μέταλλο; Σε υδροψυξη έχει πιο πολύ νόημα η μεγάλη εγγύηση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...