Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στη δημοτική αστυνομία;


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν το θέμα του μέσου στον ιδιωτικό τομέα έχω να πω ότι από το 2000 και μετά σε όποιο εργοστάσιο έπιασα δουλειά ήταν με πολιτικό μέσο εκτός της τελευταίας όπου μπήκα μέσο συγγενούς.Επίσης αυτό που δεν επισημαίνεται είναι ότι οι Δ.Υ που απολύονται έχοντας γνωριμίες όποια δουλειά θα ανοίγει στον ιδιωτικό τομέα π.χ λιμάνια αυτοκινητόδρομοι κ.λ.π θα τρυπώνουν πάλι πρώτοι μέσα στερώντας το μεροκάματο από την νεολαία μας.Αν αυτό λεγεται στρατηγική ανάπτυξης για αυτόν τον τόπο τότε μάλλον κάποιοι δεν ξέρουν την σημασία των λέξεων που χρησιμοποιούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν το θέμα του μέσου στον ιδιωτικό τομέα έχω να πω ότι από το 2000 και μετά σε όποιο εργοστάσιο έπιασα δουλειά ήταν με πολιτικό μέσο εκτός της τελευταίας όπου μπήκα μέσο συγγενούς.Επίσης αυτό που δεν επισημαίνεται είναι ότι οι Δ.Υ που απολύονται έχοντας γνωριμίες όποια δουλειά θα ανοίγει στον ιδιωτικό τομέα π.χ λιμάνια αυτοκινητόδρομοι κ.λ.π θα τρυπώνουν πάλι πρώτοι μέσα στερώντας το μεροκάματο από την νεολαία μας.Αν αυτό λεγεται στρατηγική ανάπτυξης για αυτόν τον τόπο τότε μάλλον κάποιοι δεν ξέρουν την σημασία των λέξεων που χρησιμοποιούν

Πόσο δίκιο...

 

Καταργειται η Δημ. Αστυνομία και ετοιμάζονται κι άλλες εταιρίες security.

 

Οι ιδιοι άνθρωποι θα δουλεύουν και στις ιδιωτικές εκδοχές απλά αντι για 800-1000 ευρώ θα παίρνουν 400-500.

Ο μέσος πολίτης, υπάλληλος ή ιδιοκτήτης μικροεπιχειρήσης που σκέφτεται ''καλα τους κανουν'' ουτε που θα καταλαβεί οτι για το επερχόμενο λουκέτο στο μαγαζάκι του, φτιαίει η αύξηση της ύφεσης λόγω της μείωσης των εισοδημάτων (δεν θα εχουνε λεφτα οι πελάτες σου λέμε).

 

Επομενο βήμα οι εν λόγω υπάλληλοι-μικροεπιχειρηματιες να γινουν υπαλληλοι στα ''μεγάλα ψαρια'' με 400-500 ευρω κάτι που ήδη συμβαινει.

Θα μου πεις γιατι τα γραφεις;

Οσοι καταλαβαινουν καταλαβαινουν και οσοι δεν καταλαβαινουν δεν προκειται γιατί απλά δε θέλουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν το θέμα του μέσου στον ιδιωτικό τομέα έχω να πω ότι από το 2000 και μετά σε όποιο εργοστάσιο έπιασα δουλειά ήταν με πολιτικό μέσο εκτός της τελευταίας όπου μπήκα μέσο συγγενούς.Επίσης αυτό που δεν επισημαίνεται είναι ότι οι Δ.Υ που απολύονται έχοντας γνωριμίες όποια δουλειά θα ανοίγει στον ιδιωτικό τομέα π.χ λιμάνια αυτοκινητόδρομοι κ.λ.π θα τρυπώνουν πάλι πρώτοι μέσα στερώντας το μεροκάματο από την νεολαία μας.Αν αυτό λεγεται στρατηγική ανάπτυξης για αυτόν τον τόπο τότε μάλλον κάποιοι δεν ξέρουν την σημασία των λέξεων που χρησιμοποιούν</p>

 

 

Γνωστός μου προτάθηκε αο κόμμα αν θελει να δουλέψει στην κοσκο....Το κόμμα θα κανει λεει την αξιολόγηση και θα στείλει την λίστα στην εταιρία η οποία θα προβεί σε προσλήψεις. .... ΕΛΛΑΔΑΡΕΗ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2008 στο λυκειο που πηγαινα ζητησε ο συλλογος γονεων και κηδεμονων να ερχεται η δημοτικη την ωρα φιξης και ανχωρησης των μαθητων να ρυθμιζει την κυκλοφορια γιατι ειναι πανω σε δρομο το σχολειο αρνηθηκε ο δημος λεγωντας οτι δεν ειναι για αυτα τα πραγματα. καθε φορα που ρυθμιζει η δημοτικη την αστυνομια φρακαρει ο τοπος στην καστορια. βλεπουν ατομα να παρκαρουν σε θεση αναπηρων και δεν κανουν τιποτα μονο τρεχουν στα parking και γραφουν κοσμο. στην πτολεμαιδα γραφουν μονο τον πατερα μου επειδη εχει ξενες πινακιδες με το "οργανο " να γελαει απο ικανοποιηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτο!!!

Ο καλός ιδιωτικός τομέας που θα μας σώσει απ τη κρίση, δέχεται κομματικά βυσματα??

Πρώτη φορά το ακουω :P :P

 

Χρόνια τώρα ο Χ άνεργος πήγαινε στον Ψ βουλευτή ο οποίος γνώριζε τον Ζ υπεύθυνο προσλήψεων σε κάποιο εργοστάσιο για να τον πάρει στη δουλειά,να μπει το δικό τους παιδί δλδ.

Ξέρω τέτοια παραδείγματα δεν είναι λόγια του αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δίκιο...

 

Καταργειται η Δημ. Αστυνομία και ετοιμάζονται κι άλλες εταιρίες security.

 

Οι ιδιοι άνθρωποι θα δουλεύουν και στις ιδιωτικές εκδοχές απλά αντι για 800-1000 ευρώ θα παίρνουν 400-500.

Ο μέσος πολίτης, υπάλληλος ή ιδιοκτήτης μικροεπιχειρήσης που σκέφτεται ''καλα τους κανουν'' ουτε που θα καταλαβεί οτι για το επερχόμενο λουκέτο στο μαγαζάκι του, φτιαίει η αύξηση της ύφεσης λόγω της μείωσης των εισοδημάτων (δεν θα εχουνε λεφτα οι πελάτες σου λέμε).

 

Επομενο βήμα οι εν λόγω υπάλληλοι-μικροεπιχειρηματιες να γινουν υπαλληλοι στα ''μεγάλα ψαρια'' με 400-500 ευρω κάτι που ήδη συμβαινει.

Θα μου πεις γιατι τα γραφεις;

Οσοι καταλαβαινουν καταλαβαινουν και οσοι δεν καταλαβαινουν δεν προκειται γιατί απλά δε θέλουν.

 

Η κοτα εκανε το αυγο, ή το αυγο την κοτα...

Για να εχουν λεφτα οι συγκεκριμενοι σημερινοι πελατες μου, πρεπει εγω πρωτιστως μεσω αυξησης φορολογιας, εκτακτης εισφοαρας, κλεισιμο πενταετιας κλπ, να τους δωσω αυτα τα λεφτα που θα εχουν για να γινουν πελατες μου... κι οσα περισσοτερα δωσω, τοσους περισσοτερους πελατες θα εχω.

Λογικη του παραλογου, να πρεπει να πληρωσεις προκαταβολικα τα λεφτα με τα οποια θα ερθουν να σου τα φερουν πισω (αν) οι πελατες σου, σε ενα κρατος που δεν παραγει τιποτε αρα δεν προκειται ποτε να παρεις εξτρα λεφτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοτα εκανε το αυγο, ή το αυγο την κοτα...

Για να εχουν λεφτα οι συγκεκριμενοι σημερινοι πελατες μου, πρεπει εγω πρωτιστως μεσω αυξησης φορολογιας, εκτακτης εισφοαρας, κλεισιμο πενταετιας κλπ, να τους δωσω αυτα τα λεφτα που θα εχουν για να γινουν πελατες μου... κι οσα περισσοτερα δωσω, τοσους περισσοτερους πελατες θα εχω.

Λογικη του παραλογου, να πρεπει να πληρωσεις προκαταβολικα τα λεφτα με τα οποια θα ερθουν να σου τα φερουν πισω (αν) οι πελατες σου, σε ενα κρατος που δεν παραγει τιποτε αρα δεν προκειται ποτε να παρεις εξτρα λεφτα.

 

Ηταν, ειναι και θα ειναι γελοιο επιχειρημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το παράδοξο σε αυτή τη χώρα είναι ότι χαίρονται οι άνεργοι που κάποιοι άλλοι θα χάσουν τη δουλειά τους.

 

Δεν καταλαβαίνουν προφανώς ότι θα έχουν περισσότερους να ανταγωνιστούν στον στίβο της αγοράς εργασίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδοξο ειναι  οτι απολυονται δημοσιοι υπαλληλοι και η ανεργια στους δημοσιους υπαλληλους ειναι 0.  :mellow:

Δε καταλαβαίνω τι εννοείς.

Υπάρχουν τουλάχιστον 40.000 άνθρωποι αυτη τη στιγμη που θα έπρεπε να εργάζονται πανάξια στο δημόσιο αλλά το πιθανότερο ειναι να μην εργασθουν ποτέ ή να το κάνουν περιστασιακά και με μικρές συμβάσεις. Όχι επειδή δεν υπάρχουν θέσεις, ούτε επειδή αυτές καλύπτονται απο άλλους. Απλά τις...προσπερνάμε.

Δημόσιοι θεωρουνται και οι συμβασιούχοι και οι ωρομισθιοι μη το ξεχνάς.

 

Και εκ των πραγμάτων ο Ελληνικος ιδιωτικός τομέας, δε μπορει να ταισει 1.5 εκατομμυρια άνεργους (η μάλλον δε θέλει να το κάνει)

Ειδάλλως θα ειχε ηδη εκμεταλλευτεί αυτους τους 40.000 πανάξιους ανθρωπους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το παράδοξο σε αυτή τη χώρα είναι ότι χαίρονται οι άνεργοι που κάποιοι άλλοι θα χάσουν τη δουλειά τους.

 

Δεν καταλαβαίνουν προφανώς ότι θα έχουν περισσότερους να ανταγωνιστούν στον στίβο της αγοράς εργασίας.

 

Και όχι μόνο.

 

Αυτή η κατοχική νοοτροπία των γιαγιάδων και των παππούδων μας, πέρασε και στους γονείς μας και από αυτούς σε εμάς.

 

Πρόσφατα μιλούσα με γνωστό μας κοντά στα 70 και πάντα όταν αρχίζουμε την συζήτηση περί εργασιακών και του λέω οτι πάρα πολλοί φεύγουν έξω αλλά εγώ δεν πρόκειται να φύγω από την Ελλάδα, μου λέει "όσο ποιό πολύ φύγουν τόσο το καλύτερο για σένα", δηλαδή έμμεσα θα πρέπει να χαίρομαι εγώ επειδή φεύγει ο άλλος εξωτερικό στο ξεκάρφωτο, την Άνοιξη έφυγε φίλος μου για αγγλία να εργαστεί και να στέλνει χρήματα στους γονείς του εδώ γιατί είχαν τραγικά οικονομικά προβλήματα, έφυγε εντελώς στο ξεκάρφωτο χωρίς να ψάξει τίποτα και βρήκε δουλειά σε Ινδικό εστιατόριο Λονδίνο και εργάζεται 11ώρες.

Ποιό μπορεί να είναι το δικό μου κέρδος από αυτό? Δασοπόνος τελείωσε ο άνθρωπος δηλ, εντελώς άσχετο αντικείμενο με το δικό μου. Και με αυτή την νοοτροπία και καλά θα ωφεληθώ εγώ... οτι να ναι. Πάμε γυρεύοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν, ειναι και θα ειναι γελοιο επιχειρημα. 

 

Γιατί; Όλα αυτά τα χρόνια από ποιους κυκλοφορούσε το χρήμα στην αγορά; Από τον μαλάκα που δούλευε στο μαγαζάκι του κυρ θόδωρα με τα πεϊνιρλί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το παράδοξο σε αυτή τη χώρα είναι ότι χαίρονται οι άνεργοι που κάποιοι άλλοι θα χάσουν τη δουλειά τους.

 

Δεν καταλαβαίνουν προφανώς ότι θα έχουν περισσότερους να ανταγωνιστούν στον στίβο της αγοράς εργασίας.

 

Κανεις νοημων δε χαιρεται (υπαρχουν παντα και οι μη νοημονες). Αλλα δε θα κλαψω κιολας. Διοτι αν ειναι να κλαψω για καποιον,  τουλαχιστον ας μου δωσει το μαντηλι του, που ειχε οταν εκλαψε για μενα.

Οσο για την αγορα εργασιας... αστειο επιχειρημα. Με αυτη τη λογικη να ζητησω να γινουν ολοι δημ υπαλληλοι για να εξουδετερωσω τον ανταγωνισμο, και οταν ερθει η ωρα, ολοι αυτοι να ζητησουν απο μενα να πληρωθουν. Δεν καταλαβαινετε οτι η ζυγαρια ειναι ιδια. 

 

Γιατί; Όλα αυτά τα χρόνια από ποιους κυκλοφορούσε το χρήμα στην αγορά; Από τον μαλάκα που δούλευε στο μαγαζάκι του κυρ θόδωρα με τα πεϊνιρλί;

 

Ναι απο αυτον, γιατι μεχρι τωρα, σου εδινε εξτρα χρημα, το εδινες με μορφη φορου, πληρωνοταν ο δ.υ. και αν δεν τα εβγαζε εξω (υπο μορφη σπουδων των παιδιων, ταξιδια στο εξωτερικο, αγορες απο ιντερνετ κλπ), σου τα ξαναδινε καποια στιγμη στο μελλον. Το εξτρα χρημα ομως ερχοταν απο το μαλακα του κυρ Θοδωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...