Προς το περιεχόμενο

One drop fryer τηγάνι


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δοκιμάσει κανείς το συγκεκριμένο τηγάνι; Κάνει πράγματι δουλειά με 1 μόνο σταγόνα λάδι;

 

Δε βρήκα στο ιντερνετ κριτικές κι είπα να ρωτήσω εδώ αν έχει κανείς δοκιμασμένη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη κανει τηγανιτες πατατες με μια κουταλια λαδι??? Περιεργο μου φαινεται.

 

 

Βασικα απο τι ειδα, ατμοποιει το λαδι.

 

Δεν το εχω για να μπορω να κρινω το προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Actifry της Tefal. Η δουλειά γίνεται όντως με μια κουταλιά λάδι, το θέμα όμως είναι ότι μια-δυο φορές που 'χε χαλάσει το μαντζαφλάρι που περιστρέφει το φαγητό, από τη μία ήταν ψημένο και από την άλλη ωμό. Επειδή αυτό το τηγάνι βλέπω δεν έχει κάτι τέτοιο, φοβάμαι πως θα χρειάζεται συχνό ταρακούνημα/ανακάτεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά μαγειρεύουν με ζεματιστό αέρα. Οπότε πρέπει να χτυπά ο αέρας το φαγητό από παντού.

 

Και καθόλου λάδι που έχω δοκιμάσει με την Actifry της Tefal πάλι ψήνονται μια χαρά. Από γεύση θα διαφέρουν λίγο. Αν θες να δεις πως θα είναι, καθάρισε και κόψε τις πατάτες άφησε τες για 5~10 λεπτά απλωμένες σε μια πετσέτα και αντί για τηγάνισμα βάλε τες σε μία λαδόκολα στον φούρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ λες για μια σταγόνα, ο λούσιφερ είπε για μια κουταλιά.

 

Άμα είναι αντικολλητικό το τηγάνι ψήνεις και τελείως σκέτα μερικά φαγητά, πχ ομελέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σταγόνα, μια κουταλιά... Τώρα για να τηγανίσω πατάτες χρειάζομαι 1 λίτρο λάδι -και το θεωρώ "πρόοδο" γιατί στη φριτέζα έβαζα κανά 3λιτρο.

 

Παράγγειλα το τηγάνι, όταν το χρησιμοποιήσω αρκετά για να έχω γνώμη, θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Actifry της Tefal. Η δουλειά γίνεται όντως με μια κουταλιά λάδι, το θέμα όμως είναι ότι μια-δυο φορές που 'χε χαλάσει το μαντζαφλάρι που περιστρέφει το φαγητό, από τη μία ήταν ψημένο και από την άλλη ωμό. Επειδή αυτό το τηγάνι βλέπω δεν έχει κάτι τέτοιο, φοβάμαι πως θα χρειάζεται συχνό ταρακούνημα/ανακάτεμα.

Πιο μοντελο εχεις???

Θεωρειται υγιεινο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μοντελο εχεις???

Θεωρειται υγιεινο??

 

Μία από αυτές τις δύο: Gourmand και Plus.

Η διαφορά τους είναι στη χωρητικότητα και δε θυμάμαι τώρα πόσο είναι η δικιά μου.

 

Λογικά θεωρείται υγιεινό, ναι. Δεν είναι πίπες τα περί "μιας κουταλιάς" είναι όντως επαρκής ποσότητα. Αν βάλεις παραπάνω σου βγαίνουν νιανιά και λαδωμένες οι πατάτες.

 

Κατά τα άλλα, εγώ την αγαπώ γιατί πέραν της οικονομίας στο λάδι (και της υγείας, αν σε νοιάζει αυτό) μου γλυτώνει χρόνο παρ' όλο που κάνει περισσότερη ώρα από τηγάνι γιατί δε χρειάζεται να είμαι από πάνω. Ρίχνω πατάτες, ρίχνω λαδάκι και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει αυτή. Και δεν είναι και μόνο για πατάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήρθε ακόμη το μαμημένο. Δοκίμασα πάντως να κάνω πατάτες χωρίς λάδι στο φούρνο -σε ταψί που είχα απλώσει λαδόκολλα- και ήταν πολύ καλές. 

 

Λούσι, αφού βάζεις 1 κουταλάκι για 1 κιλό πατάτες, γιατί έχει χωρητικότητα ένα λίτρο λάδι; Υπάρχουν φορές που χρειάζεται να βάλεις τόσο πολύ λάδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξήγησες, έχει ένα λίτρο χωρητικότητα γενικά. Μέχρι τόσες πατάτες μπορεί να χωρέσει (δεν ξέρω πόσο βγαίνει σε κιλά). Η μία κουταλιά λάδι είναι στάνταρ, άντε να τις κάνεις 2 άμα την έχεις τιγκάρει στην πατάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...