Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες


shine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά ποιες είναι οι νεότερες ελληνικές ταυτότητες;

υπάρχει κανένα LInk;

 

θέλω να ταξιδέψω οδικώς Αλβανία και απ ότι διάβασα έχοντας τις νέες ταυτότητες οι έλληνες μπαίνουν χωρίς διαβατήριο;

εγώ έβγαλα την ταυτότητα το 2004.

ισχύει;

να πάω στους μπάτσους να ρωτήσω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει. Εδώ ίσχυε η δική μου όταν πήγα Γερμανία την οποία είχα βγάλει το 02. Αυτό που πρέπει να υπάρχει είναι το όνομά σου γραμμένο και με λατινικούς χαρακτήρες και όπως θα δεις είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι χώρες που είναι εκτός σένγκεν αλλά αφήνουν με ταυτότητα (Αλβανία,Τουρκία κτλ) πριν τουλάχιστον ένα χρόνο θέλαν να είναι ψηφιακά γραμμένα (εννοείται και με λατινικούς χαρακτήρες) τα στοιχεία και όχι με το χέρι που ήταν μια ενδιάμεση κατάσταση στην αλλαγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικιά μου είναι αυτή.

είναι με το χέρι γραμμένα.

 

δηλαδή αν βγάλεις τώρα ταυτότητα είναι τυπωμένα τα στοιχεία;

αν ισχύει αυτό που λες πρέπει να βγάλω άλλη.

δεν αξίζει να δώσω 80€+ για διαβατήριο.

 

μου φαίνεται καλύτερα να πάρω τηλ στην πρεσβεία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου αλλάζουν ταυτότητα επειδή έτσι το θέλεις. Δεν υπάρχει αυτό που λες (εχω πάει και έχω ρωτήσει για την πάρτη μου). Αλλάζεις λόγω απώλειας ή λόγω καταστροφής ή αν έχουν περάσει 10-15 χρόνια απο τότε που έβγαλες την προηγούμενη (νομίζω μου είπε) - Και καλα επειδή έχει αλλάξει η φάτσα σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως η Αλβανία νομίζω μας ζητάει διαβατήριο. Τουλάχιστον φίλος Αλβανός μου είπε οτι ο πατέρας του (ο πατέρας του είναι Έλληνας)

 

 περνάει με διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RottenLungs

και ποίος με εμποδίζει να τη "χάσω" και να βγάλω άλλη;

 

ειλικρινά δε μπορώ να βγάλω άκρη. οι μισοί λένε ότι θέλει διαβατήριο και οι άλλοι μισοί ότι δε θέλει.

μάλιστα ένας μου έδειξε και ένα επίσημο Link (αλβανικό) που έλεγε ότι για Έλληνες δε χρειάζεται διαβατήριο. το είχα διαβάσει στα γρήγορα αλλά δε θυμάμαι το site όμως να ξαναμπώ. έχει καιρό...

 

μπορεί να πάω Αλβανία αλλά δε λέει να γίνει καμία στραβή και να με γυρίζουν πίσω ξημερώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κανενα 2μηνο που πηγα για δουλεια περνουσες με ταυτοτητα.. εγω δεν ηξερα και ειχα και το διαβατηριο μαζι μου

 

 τι ταυτότητα έχεις;

με γραμμένα στο χέρι τα στοιχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RottenLungs

και ποίος με εμποδίζει να τη "χάσω" και να βγάλω άλλη;

 

ειλικρινά δε μπορώ να βγάλω άκρη. οι μισοί λένε ότι θέλει διαβατήριο και οι άλλοι μισοί ότι δε θέλει.

μάλιστα ένας μου έδειξε και ένα επίσημο Link (αλβανικό) που έλεγε ότι για Έλληνες δε χρειάζεται διαβατήριο. το είχα διαβάσει στα γρήγορα αλλά δε θυμάμαι το site όμως να ξαναμπώ. έχει καιρό...

 

μπορεί να πάω Αλβανία αλλά δε λέει να γίνει καμία στραβή και να με γυρίζουν πίσω ξημερώματα.

Δεν σε εμποδίζει κανείς απλα είναι άλλη η διαδικασία απόκτησης, κάνει καιρό να βγεί και νομίζω πληρώνεις και παράβολο ΕΝΩ αν έχουν περάσει τα χρόνια και απλα αλλάξεις ταυτότητα τότε κάνει μία μέρα και είναι τσάμπα.

 

Εγω σου είπα αληθινή εμπειρία πολυ καλού φίλου (ο οποίος πηγαίνει για να δεί συγγενείς 2-3 φορές τον χρόνο). Μόλις μπεί skype θα τον ρωτήσω στα σίγουρα. Εσυ καλύτερα πάρε πρεσβεία και ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά θα πάρω πρεσβεία αύριο. (ελπίζω να μιλάνε ελληνικά)

 

τέλος του μήνα θα πάω οπότε πιστεύω θα έχει βγει αν χρειαστεί να βγάλω άλλη ταυτότητα. δεν αργούν και τόσο. 

αν χρειαστώ διαβατήριο (που δε το  νομίζω) δε προλαβαίνω   :cry:

και παράβολο να έχει δε νομίζω να κάνει πάνω από 80€ που θέλουν για το διαβατήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπωμενα ειναι στην δικια μου οχι γραμμενα στο χερι.. την αλαξα περσι η προπερσι δεν θυμαμε ακριβως, γτ εγραφε λαθος τοπο γενησης και ειχα ντραβαλα ηθελα να κανω ταξιδι στην ρωσια και δεν μου βγαζαν διαβατηριο



καλά θα πάρω πρεσβεία αύριο. (ελπίζω να μιλάνε ελληνικά)

 

τέλος του μήνα θα πάω οπότε πιστεύω θα έχει βγει αν χρειαστεί να βγάλω άλλη ταυτότητα. δεν αργούν και τόσο. 

αν χρειαστώ διαβατήριο (που δε το  νομίζω) δε προλαβαίνω   :cry:

και παράβολο να έχει δε νομίζω να κάνει πάνω από 80€ που θέλουν για το διαβατήριο

αν ο λογος της αλαγης ειναι οτι ειναι παλαιου τυπου και δεν μπορεις να ταξιδεψεις στην αλαζουν τζαμπα σε 2 μερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...