Προς το περιεχόμενο

Αποσυντονισμός της dsl γραμμής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δυο τηλεφωνικές συσκευές. Τη μία την έχω συνδέσει στη κεντρική πρίζα του σπιτιου(σαλόνι) που είναι  τύπος πρίζας για καλώδιο RJ-11 με φίλτρο. Στην αλλη που είναι και το δωμάτιο υπάρχει μιά πρίζα που ειναι μεν για καλώδια RJ-11 αλλα εκεί μπορείς να βάλεις και 2 καλώδια RJ-11 παράλληλα(διακλαδωτης μαλλον πρεπει να λέγεται) και εκεί με βολεύει να έχω το μόντεμ. Βάζω στο ενα το μόντεμ και στο αλλο την τηλεφωνική συσκευή με το φίλτρο επάνω. Το αποτέλεσμα είναι οταν με παίρουν τηλεφωνο η γραμμή dsl να αποσυντονίζεται, Δοκιμαζω με τον κλασσικό τρόπο που είναι με spitter σε μια απο τις δυο υποδοχες της συγκεριμένης αυτής πρίζας και πάλι το ίδιο πρόβλημα με αποσυντονισμό οταν με καλούν. Οταν εγω καλώ και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει κάποια λύση παιδιά;

Ευχαριστώ :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να δουμε κατι αλλο , βαλε το splitter που βάζεις το router στην κεντρική μπρίζα και στα αλλα πριζάκια που εχει τηλέφωνο βαλε κανονικά φιλτράκια  ετσι ειναι κομπλέ η κανει παλι τα ίδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δοκιμασε με ενα τηλεφωνο αντι για δυο τηλεφωνα.συνηθως αν εχει γινει κατι θα πρεπει να γινεται ειτε σε εξερχομενες ειτε σε εισερχομενες οταν σηκωνεις το τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να δουμε κατι αλλο , βαλε το splitter που βάζεις το router στην κεντρική μπρίζα και στα αλλα πριζάκια που εχει τηλέφωνο βαλε κανονικά φιλτράκια  ετσι ειναι κομπλέ η κανει παλι τα ίδια ?

 

Αυτο δε το έχω δοκιμάσει ακόμα φίλε SPANK.

 

και δοκιμασε με ενα τηλεφωνο αντι για δυο τηλεφωνα.συνηθως αν εχει γινει κατι θα πρεπει να γινεται ειτε σε εξερχομενες ειτε σε εισερχομενες οταν σηκωνεις το τηλεφωνο.

 

Με ένα τηλέφωνο εχω δοκιμάσει, βεβαια με φίλτρο επάνω και έκανε αποσυντονισμούς. Πάντως σόρυ έκανα λάθος εκει, έχεις δικιο φίλε poulinos , γίνεται κ οταν με καλούν και όταν παίρνω τηλέφωνο οι αποσυντονισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δε το έχω δοκιμάσει ακόμα φίλε SPANK.

Με ένα τηλέφωνο εχω δοκιμάσει, βεβαια με φίλτρο επάνω και έκανε αποσυντονισμούς. Πάντως σόρυ έκανα λάθος εκει, έχεις δικιο φίλε poulinos , γίνεται κ οταν με καλούν και όταν παίρνω τηλέφωνο οι αποσυντονισμοί.

ναι συνηθως οταν σηκωνεις την συσκευη ειτε εισερχομενη ειτε εξερχομενη ειτε απλα την σηκωσεις επειδη η ταση αλλαζει εχεις disconnect.δεν παιζει δηλαδη ρολο αν παιρνεις η σε παιρνουν παιζει ρολο οτι σηκωνεις την συσκευη (off hook).

κατα τα αλλα διαβασε εδω για καποια τεστς που μπορεις να κανεις

http://www.insomnia.gr/topic/491888-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BF%CF%84%CE%B5/

 

και

http://www.insomnia.gr/topic/492006-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-adsl/?do=findComment&comment=52486738

 

Δοκίμασε να δουμε κατι αλλο , βαλε το splitter που βάζεις το router στην κεντρική μπρίζα και στα αλλα πριζάκια που εχει τηλέφωνο βαλε κανονικά φιλτράκια  ετσι ειναι κομπλέ η κανει παλι τα ίδια ?

κανονικα αν ειναι μονο του το ρουτερ βαλει δεν βαλει splitter δεν θα αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...