Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με GPU


DoeJohn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πριν από μερικές μέρες συναρμολόγησα ένα PC όλα δούλευαν κανονικά μέχρι που εγκατέστησα drivers για την κάρτα γραφικών, έκανε restart και στη συνέχεια μετά το logo των windows blue screen στο atikmdag.sys και ξανά από την αρχή, restart κτλ... Δοκίμασα να ξανά περάσω τους drivers μετά από format σε win7 και win8 αλλά τα ίδια. Με του drivers των windows δουλεύει κανονικά (όπως και σε safe mode). Έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι μπορεί να παίζεται;

 

mb: Asus Sabertooth 990FX R2.0

CPU: AMD 8350

GPU: XFX 7870 DD

PSU: CoolerMaster GX 750W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο umbrella co. τρεξε το memtest αν βγαλει errors ειναι οι μνημες...Δοκιμασε λιγο πιο παλιους drivers μπας και δουλεψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, έβαλα το memtest να τρέξει και βρήκε ήδη error. Κάτι που πρόσεξα μόλις τώρα, blue screen δεν βγάζει μόλις φορτώσει τον driver το λειτουργικό αλλά μόλις συνδέσω το καλώδιο της οθόνης... Και κάνει το ίδιο και με άλλες δύο οθόνες που έχω (και διαφορετικά καλώδια). Παλιούς drivers δοκίμασα όπως και beta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα αλλάζοντας θέσεις τις μνήμες (αν έχεις κενές θέσεις) ή δοκιμάζοντας με μία μόνο μνήμη πάνω σε άλλη θέση. Πρέπει να βρεις αν είναι πρόβλημα κάποιας μνήμης ή κάποιου slot της μητρικής. Για αυτό δεν αρκεί μόνο το memtest με όλες τις μνήμες πάνω. (καλύτερα θέλει μία μία, και όταν κάποια βγάζει ερρορ την βάζεις και σε άλλη θέση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

 

Κατέβασε και βάλε αυτό.

Εμένα μου βρήκε ένα dll. που ευθυνόταν το ethernet (και οι drivers atheros) για τα bsod.

 

Ο,τι κόκκινο σου βγάλει googlare το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...