Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στα οικονομικά


wreos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω απόψεις στο θέμα που με απασχολεί.

Αποφοίτησα πρόσφατα από την Οργάνωση και Διοίκηση του ΟΠΑ (πρώην ασοεε) και αυτή τη στιγμή κάνω την πρακτική μου στο εξωτερικό ως fundamentals analyst μέσω aiesec.

Η πρακτική αυτή τελειώνει τον ερχόμενο φεβρουάριο και απο εκει και πέρα σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό.

Κατα προτίμηση κάπου στην ευρώπη. Κυρίως γιατί μου φαίνεται πιο εφικτο απο άποψη κόστους.

Γιατί πολλά λεφτά δεν διαθέτω και θα χρειαστώ σίγουρα υποτροφία.

 

Οπότε ήθελα να ρωτήσω:

1) Να πάω για μεταπτυχιακό στα 22-23 μου; Ή να μείνω σε κάποια δουλειά για 1-2 χρόνια ακόμα και να το κάνω μετά; Θέλω σίγουρα να κάνω. Και με πιάνει άγχος γιατι σκέφτομαι συνεχώς οτι ο χρόνος κυλάει και οτι χάνονται ευκαιρίες. Απο την άλλη παντού όπου και να ψάξω ζητάνε 2-3 χρόνια προυπηρεσία. Οπότε ακόμα και οταν τελειώσω το μεταπτυχιακό πάλι θα δυσκολεύομαι να βρω κάτι εκτός αν το πανεπιστήμιο με δικτυώσει κάπως.

 

2) Αν ειναι να πάω για μεταπτυχιακό (εξωτερικό προφανώς) που; Θα ήθελα να αποφύγω αγγλία κυρίως γιατι τα πανεπιστήμια εκει πέρα ειναι επιχειρήσεις με την πλήρη έννοια και δεν τα πολυεμπιστεύομαι.

Εχω ακούσει καλά λόγια για το VU και το Erasmus Rotterdam στην ολλανδία και για το Copenhagen business school στην δανία. Kαι απο θέμα κόστους ειναι φθηνά σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα ενω το επίπεδο ειναι αξιοπρεπές.

Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε; Κοιτάω κυρίως για ευρώπη γιατι αμερική το κόβω αρκετά δύσκολο.

 

3) Για υποτροφίες έχετε κάποιο μέρος/ίδρυμα να προτείνετε;  Που να ψάξω πέρα απο το ΙΚΥ;

 

4) Αν ειναι να πάω για μεταπτυχιακό σε 1-2 χρόνια στο ενδιάμεσο που να ψάξω για δουλειά; Όπου και να κοιτάξω στο internet ζητάνε πολλά χρόνια εμπειρίας.

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα βγω off topic από το πρώτο post, αλλά μπορείς να δώσεις καμιά πληροφορία για την aiesec. Σκεφτόμουν να συμμετάσχω και εγώ στο finance/ marketing που έβγαλε η ΑΣΟΕΕ τώρα τον Ιούλιο, αλλά τελευταία στιγμή αποφάσισα να το αναβάλλω. Ο λόγος είναι ότι έχω μπει σε ένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ(τελείωσα τη σχολή το Φεβρουάριο) και τα παιδιά της aiesec είπαν ότι υπάρχει πολλής ανταγωνισμός στην Ευρώπη, οπότε σκέφτηκα μπας και καταφέρω να πάρω λίγο προϋπηρεσιά και να πάω πιο δυνατός την επόμενη σεζόν(είναι μέχρι 2 χρόνια μετά το πτυχίο). Εκτός Ευρώπης δε με χαλάει, αρκεί να βγαίνει από εισιτήρια και γενικά τα έξοδα προσαρμογής/ ταξιδιού.

 

Μπορείς να μου δώσεις καμιά πληροφορία όπως χώρα, ανταγωνισμός, ποιος πλήρωσε τα μεταφορικά, πόσο χρόνο έκανες να βρεις, πόσο δύσκολο ήταν να βρεις(πόσα άκυρα έφαγες), αν είχες κάποιο ιδιαίτερο προσόν στο βιογραφικό, όπως βαθμό-προϋπηρεσία; Αυτά τα λίγα μωρέ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω τελειώσει με το πτυχίο μου ακόμα(έχω 2-3 μαθήματα για πτυχίο) αλλά δουλεύω παράλληλα,προσωπική μου γνώμη είναι να ψαχτείς για δουλειά πρώτα να μπορείς να χτίσεις προυπηρεσία τώρα που είσαι σε καλή ηλικία..Θα σε βοηθήσει πιο πολύ θεωρώ να εξελιχτείς επαγγελματικά.Εγώ προσωπικά αν ήμουν εργοδότης και ήθελα ένα άτομο για υπεύθυνη θέση δεν θα κοίταγα να πάρω ένα άτομο που χει παει 25-26 με καθόλου προυπηρεσία γιατί δεν θα χει μπει στα βαθιά στον κόσμο των επιχειρήσεων και εκτός αυτού δεν πιστεύω πως θα δεχόταν πιο χαμηλές αποδοχές που δικαιούται ένας ανιδείκευτος.Άρα θέλω να καταλήξω πως ψαξου για δουλειά πρώτα και ύστερα μεταπτυχιακό εκτός αν πας εξωτερικό σε καλό πανεπιστήμιο για σπουδές όπου εκεί μιλάμε για επένδυση αφού σου εξασφαλίζουν και εργασία μετέπειτα!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λεπτομέρια. Οικονομικά πώς θα ανταπεξέλθεις? (αν μπορείς να δουλέψεις καποια χρόνια ακόμα επέλεξε αυτό)

 

για τα υπόλοιπα:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αρχικά θα ήθελα να απαντήσω στο wreos χώρις να θέλω να σε απογοητεύσω, να βρείς δουλειά είναι μεγάλο ζόρι. Εχω τελειώσει εδω και τρία χρόνια και τίποτα, οπότε εαν έχεις όρεξη και θες κοίταξε για μεταπτυχιακό.. Επίσης γνώμη μου είναι οτι αν θες μεταπτυχιακό στο εξωτερικό θα πρέπει να θές και να μείνεις στο εξωτερικό, γιατί αν είναι να μας ξανάρθεις άδικος κόπος...

 

Θα ήθελα λοιπόν να σας εκφράσω και το δικό μου δίλημμα... Έχω τελειώσει Οικονομικό Νομικής ΝΟΠΕ και έχω περάσει σε δύο μεταπτυχιακά... το ένα είναι στο Οικονομικό Νομικής <Εφαρμοσμένη Οικονομική και Χρηματοοικονομική> 5400, 1,5 χρόνια, παρακολούθηση καθημερινά περίπου 2 η ώρα το μεσημέρι, στα αγγλικά. Το δεύτερο είναι στο Τ.Ε.Ι λογιστικής <Χρηματοοικονομική και Λογιστική> 6000, 1,5 χρόνια, ελληνικά, μαθήματα 3 φορές την βδομάδα βραδινές ώρες, και ακολουθείται ο εξής τρόπος εκπαίδευσης, κάνεις ένα μήνα το ένα μάθημα δίνεις εξετάσεις και τέλος, μετα το επόμενο και πάει λέγοντας. 

 

Ποια είναι η γνώμη σας?? Έχετε καμιά προσωπική εμπειρία??? Pleasee  βοηθείστε έχω προθεσμία έως Τετάρτη..... Ευχαριστώωω πολύυυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αυτό με τα αγγλικά αν και θα πρότεινα να δώσεις για κανά cfa ή acca.

Βασικά θα πρότεινα να βρεις κανά πιο φθηνό μεταπτυχιακό (distance learning)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα σε ευχαριστώ... νομίζω οτι δεν σε καλύπτει κανένα.... Να σου πω την αλήθεια ούτε εμένα, γιατί δεν τρελαίνομαι να κάνω μεταπτυχιακό... και θα κάνω για να κάνω... και ούτε να αρχίσω πάλι διάβασμα έχω όρεξη.... 

 

Ευχαριστώωωωω πολύυυυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και σε ενδιαφέρει το οικονομικό, δες Σουηδία και Φιλανδία. Έχουν αγγλόφωνα τμήματα και μάλιστα σε αντίθεση με Αγγλία, δεν πληρώνεις δίδακτρα.

 

Στη Σουηδία υπάρχει πρόβλημα με τα σπίτια (είναι ελάχιστα τα προς ενοικίαση) - Φιλανδία δεν έχω ιδέα.


2) Αν ειναι να πάω για μεταπτυχιακό (εξωτερικό προφανώς) που; Θα ήθελα να αποφύγω αγγλία κυρίως γιατι τα πανεπιστήμια εκει πέρα ειναι επιχειρήσεις με την πλήρη έννοια και δεν τα πολυεμπιστεύομαι.

Εχω ακούσει καλά λόγια για το VU και το Erasmus Rotterdam στην ολλανδία και για το Copenhagen business school στην δανία. Kαι απο θέμα κόστους ειναι φθηνά σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα ενω το επίπεδο ειναι αξιοπρεπές.

Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε; Κοιτάω κυρίως για ευρώπη γιατι αμερική το κόβω αρκετά δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέοι με μεταπτυχιακό υπάρχουν χιλιάδες, όμως νέοι με προϋπηρεσία είναι πολύ λίγοι. Αν έχεις τη δυνατότητα να δουλέψεις κάπου προτίμησέ το! Μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις αργότερα ή παράλληλα με τη δουλειά (κάποιο part time πρόγραμμα). Από τη στιγμή που δε θες Αγγλία νομίζω οτι η Ολλανδία και η Δανία που ανέφερες είναι καλές επιλογές. Επίσης, καλά λόγια έχω ακούσει για το Lund στη Σουηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...