Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με paypal


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θέμα έχει ως εξής.

παραγγέλνω ένα κινητό για το οποίο δεν υπάρχει απόθεμα και ζητάω refund αφού περίμενα 2 εβδομάδες.

το κατάστημα αντί να μου κάνει το κλασικό refund μου στέλνει τα λεφτά στο paypal σαν πληρωμή.

 

αποτέλεσμα, το καθαρό ποσό να είναι μικρότερο απο όσα έδωσα (λόγω κρατήσεων) και επιπλέον θα μειωθεί ακόμα περισσότερο αν ζητήσω να πάρω τα λεφτά από το paypal. πρέπει να γίνει μέσω τραπεζικού λογαριασμου με τις ανάλογες χρεώσεις.

 

τι θα ήταν καλύτερο να κάνω τώρα;

 

να κάνω εγώ refund την πληρωμή που μου στείλανε και να ζητήσω να μου κάνουν κανονικό refund στην αρχική πληρωμή που έκανα;

μη γίνει καμία στραβή τους κάνω refund το ποσό μετά δε μου επιστρέψουν τίποτα.

 

να επικοινωνήσω με το κατάστημα ή με το paypal;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλα βασικά με το κατάστημα για αρχή και μετα με το paypal να δεις και απο την πλευρά που paypal τι υσχίει και τι μπορεί να γίνει, για ποσα χρήματα λες οτι θα χάσεις απο περιέργεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πληρώσει 94.92€ και πήρα σαν επιστροφή με αυτό που κάνανε 90,87€ και δε ξέρω πόσα ακόμα θα μου κρατήσει αν κάνω ανάληψη σε τραπεζικό λογαριασμό. υποθέτω άλλα 3-4€.

 

θα μιλήσω μαζί τους απλά φοβάμαι μη γίνει καμία στραβη τους κάνω refund και δε πάρω τίποτα πίσω.

γι αυτό ρωτάω πως θα κινηθώ.

 

για το Paypal Λογικά η αρχική συναλλαγή δεν έχει ακυρωθεί ακόμα σωστά;

η πληρωμή που μου κάνανε δεν έχει καμία σχέση με την αρχική.

είναι 2 τελείως ανεξάρτητα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι σχετικό.

 

αν είναι να κάνεις κατάθεση στο παυπαλ μέσω κατάθεσης σε τραπεζικό λογαριασμό σου δίνει το IBAN ελληνικής τράπεζας:

  Bank of America N.A., Athens

υποθέτω σε όλους στην ελλάδα δίνει το ίδιο.

 

αν ζητήσω να πάρω λεφτά από το paypal στον τραπεζικό λογαριασμό από ποιά τράπεζα θα φανεί ότι έγινε η κίνηση;

από την παραπάνω ή από κάποια εξωτερικού;

 

με ενδιαφέρει αν θα φαίνεται έμβασμα από τράπεζα εξωτερικού ή εσωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστειλα μαιλ στο κατάστημα και περιμένω απάντηση.

καλά εννοείται δεν αγοράζω από αυτούς άλλη φορά.

μου τα έχουν κάνει τσουρέκια εδώ και τόσες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ άκρη.

από το κατάστημα δεν απαντάνε.

 

δε ξέρω αν στείλω Mail στο paypal αν μου απαντήσουν ή πρέπει να ανοίξω case.

και στο τέλος δε ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal θα σου δικαιολογήσει το πλήρες refund. Για το κομμάτι έξοδα για να τα μεταφέρεις στον τραπεζικό λογαριασμό σου δεν εχει καμια αρμοδιότητα και ευθυνη. Άρα αν το ποσό απο τις κρατήσεις είναι σημαντικό(εσύ κρίνεις), άνοιξε case στο paypal και στα π@π@ρια σου τι λεει/κάνει το μαγαζί.

 

Στο case θα γράψεις οτι ζήτησες refund και οτι το μαγαζί σου εστειλε λιγότερα χρήματα από όσα έδωσες γιατί κράτησε κάποιο ποσό για διαχειριστικά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα δώσει $121.98

αυτοί μου κάνανε μια επιστροφή $125.99 από τα οποία είχα -$6.47 (fee amount [έξοδα Paypal?]) άρα καθαρό ποσό $119.52

 

και αναρωτιέμαι, γιατί μου επιστρέψανε παραπάνω; με τις κρατήσεις βέβαια είναι λιγότερα.

 

για τα έξοδα μετακίνησης στο λογαριασμό δεν έχει ευθύνη το paypal οκ.

αλλά αν μου κάνανε κανονικό refund τα λεφτά θα πηγαίνανε στο λογαριασμό μου κατευθείαν χωρίς έξοδα. ενώ όπως έγραψα αυτοί αντί για refund μου στείλανε απλά μια πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να ανοιξεις case αλλα μπροει να παρει πολυ καιρο μεχρι να κλεισει.απο την αλλη νομιζω οτι απο ποσα 100 ευρω και πανω δεν πληρωνεις 2-3 ευρω για να ερθουν τα λεφτα στο λογαριασμο αλλα οτι ειναι δωρεαν.απο την αλλη μπορεις να τα αφησες και μεσα για μελλοντικη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να έρθουν τα λεφτά στο λογαριασμό πληρώνεις στην τράπεζα ως εισερχόμενα έμβασμα.

πχ η εθνική έχει μέχρι 15€ δωρεάν. άλλες τράπεζες έχουν άλλο τιμολόγιο. άρα εξαρτάται από την τράπεζα.

 

εγώ ήθελα απλά να σιγουρευτώ ότι δεν άλλαξε το σύστημα με τα refunds, για αν δω αν έχω δίκιο σε αυτά που λέω.

τέλοσπάντων στέλνω ένα μαιλ στο Paypal εξηγώντας την κατάσταση. ελπίζω να απαντάνε στα Mails.μπορεί να μου πούνε να ανοίξω case. θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...