Προς το περιεχόμενο

Οθόνες τεχνολογίας IGZO στα μελλοντικά iPad και MacBook;


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple φαίνεται να προχωράει σε σημαντική αλλαγή των οθονών που χρησιμοποιεί στις φορητές συσκευές της, τουλάχιστον σύμφωνα με νέες φήμες που ήρθαν στην επιφάνεια μέσω της ιστοσελίδας etnews.com.Σύμφωνα με την πηγή, η Apple βρίσκεται ήδη σε διαπραγματεύσεις με εταιρίες παραγωγής οθονών LCD, όπως τις Sharp και LG Display, για την προσθήκη της τεχνολογίας IGZO στα μελλοντικά μοντέλα iPad και MacBook. Τα πρώτα μοντέλα MacBook που θα ενσωματώσουν την εν λόγω τεχνολογία αναμένονται να εμφανιστούν το πρώτο εξάμηνο του 2014, χωρίς να επισημαίνεται κάποια πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας για τα αντίστοιχα iPad.

 

Η τεχνολογία IGZO έχει σαράντα φορές περισσότερη κινητικότητα ηλεκτρονίων σε σχέση με το τωρινό στρώμα πυριτίου που χρησιμοποιείται στις οθόνες LCD, στοιχείο που επιφέρει υψηλότερες αναλύσεις, καλύτερους χρόνους απόκρισης, αλλά και χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας. Αναμένουμε βέβαια κάποια μελλοντική επιβεβαίωση από το Κουπερτίνο.

 

Link.png Site: macrumors.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Apple απο οτι εχω καταλαβει, δεν της αρεσουν οι amoled οθονες, λογω κορεσμενων και ψευτικων χρωματων. 

 

Και επειδη στο φως του ηλιου σε μια amoled δεν βλεπεις τιποτα, σε σχεση παντα με μια LCD που βλεπεις πεντακάθαρα και πολυ πιο φωτεινά.

 

Οπότε επενδυει σε LCD με χαμηλοτερη καταναλωση (σημειο που πασχουν οι LCD σε σχεση με τις AMOLED) και πολυ καλα κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Apple απο οτι εχω καταλαβει, δεν της αρεσουν οι amoled οθονες, λογω κορεσμενων και ψευτικων χρωματων. 

 

Και επειδη στο φως του ηλιου σε μια amoled δεν βλεπεις τιποτα, σε σχεση παντα με μια LCD που βλεπεις πεντακάθαρα και πολυ πιο φωτεινά.

 

Οπότε επενδυει σε LCD με χαμηλοτερη καταναλωση (σημειο που πασχουν οι LCD σε σχεση με τις AMOLED) και πολυ καλα κανει.

Εεεεεεε;

Ούτε καν.ΚΑΜΙΑ σχέση LCD με SAMOLED.Δεν υπάρχει καν σύγκριση.Και βλέπεις μια χαρά στον ήλιο.Εγώ εγώ τουλάχιστον με το s4 βλέπω σχεδόν κανονικά.Αλλά δεν έχει σχέση με αυτό.Έχει σχέση με τα φίλτρα που χρησιμοποιούν.

Και την apple δεν την ένοιαξε η κατανάλωση απλά δεν θέλει να δώσει κάτι καλύτερο για να μην κοστίζει περοσσότερα και χάνει απο τα υπερκέρδη που ήδη βγάζει αλλά και για να μην χρειαστεί να εξαρτάτε πάλι απο την samsung για τις οθόνες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγικό είναι να θεωρούνται ως είδηση και να αναρτώνται στην κεντρική σελίδα του insomnia, φήμες.

Anyway, δεν το θεωρώ ως είδηση άξια αναφοράς.

Οταν και αν η φήμη επιβεβαιωθεί, ας το συζητήσουμε τότε.

 

Sent from my iPhone

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Apple απο οτι εχω καταλαβει, δεν της αρεσουν οι amoled οθονες, λογω κορεσμενων και ψευτικων χρωματων.

 

Και επειδη στο φως του ηλιου σε μια amoled δεν βλεπεις τιποτα, σε σχεση παντα με μια LCD που βλεπεις πεντακάθαρα και πολυ πιο φωτεινά.

 

Οπότε επενδυει σε LCD με χαμηλοτερη καταναλωση (σημειο που πασχουν οι LCD σε σχεση με τις AMOLED) και πολυ καλα κανει.

Ο μόνος λόγος που δεν της αρέσουν οι amoled,ειναι επειδή τη συντριπτικοτατη πλειοψηφία τη φτιάχνει η Samsung.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεεε;

Ούτε καν.ΚΑΜΙΑ σχέση LCD με SAMOLED.Δεν υπάρχει καν σύγκριση.Και βλέπεις μια χαρά στον ήλιο.Εγώ εγώ τουλάχιστον με το s4 βλέπω σχεδόν κανονικά.Αλλά δεν έχει σχέση με αυτό.Έχει σχέση με τα φίλτρα που χρησιμοποιούν.

Και την apple δεν την ένοιαξε η κατανάλωση απλά δεν θέλει να δώσει κάτι καλύτερο για να μην κοστίζει περοσσότερα και χάνει απο τα υπερκέρδη που ήδη βγάζει αλλά και για να μην χρειαστεί να εξαρτάτε πάλι απο την samsung για τις οθόνες.

 

προσωπικα, σε διπλα-διπλα συγκριση super IPS LCD2 (htc oneX) και superAMOLED (galaxy S3) η LCD μου φανηκε πολυ πιο "ρεαλιστικη" στα χρωματα σε σχεση με την amoled οπου τα χρωματα μου θυμιζουν περισσοτερο ταινια cartoon της Pixar πχ...

φυσικα αυτα ειναι γουστα, δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι, ουτε υπαρχει αντικειμενικος τροπος μετρησης του ποσο αρεσουν τα χρωματα στο ματι του καθενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40% περισσότερη κινητικότητα από ποιές; Από τις ΤΝ, από τις IPS, από τις PVA, ASV, PSA, UV2A; Υπάρχουν ήδη τόσα είδη και είναι πολύ αδιευκρίνιστο το που κυμαίνεται αυτή η τεχνολογία IGLO...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεεε;

Ούτε καν.ΚΑΜΙΑ σχέση LCD με SAMOLED.Δεν υπάρχει καν σύγκριση.Και βλέπεις μια χαρά στον ήλιο.Εγώ εγώ τουλάχιστον με το s4 βλέπω σχεδόν κανονικά.Αλλά δεν έχει σχέση με αυτό.Έχει σχέση με τα φίλτρα που χρησιμοποιούν.

Και την apple δεν την ένοιαξε η κατανάλωση απλά δεν θέλει να δώσει κάτι καλύτερο για να μην κοστίζει περοσσότερα και χάνει απο τα υπερκέρδη που ήδη βγάζει αλλά και για να μην χρειαστεί να εξαρτάτε πάλι απο την samsung για τις οθόνες.

 

Πάντως εγώ με το s advance που έχω δεν βλέπω τίποτα στον ήλιο δεν το περίμενα να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα,φίλος με xperia sole που έχει μια απλή LCD βλέπει πολύ καλύτερα την οθόνη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>40% περισσότερη κινητικότητα από ποιές; Από τις ΤΝ, από τις IPS, από τις PVA, ASV, PSA, UV2A; Υπάρχουν ήδη τόσα είδη και είναι πολύ αδιευκρίνιστο το που κυμαίνεται αυτή η τεχνολογία IGLO...</p>

 

40 φορές όχι 40%

Δηλαδή 4000% περισσότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple δεν επιλέγει samoled γιατι χαλάνε ευκολα βγάζουν burn in για πλάκα.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο η οχι παντως ειχα S1 για εναν χρονο και S3 για εναν χρονο και εναν μηνα (ακομα το εχω) και δεν ειχα ποτε θεμα με την οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...