Προς το περιεχόμενο

Ειναι καλη η θερμοκρασια της καρτας?


billakossss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι μυρισε league of legends... επειδη εχουν γραφτει αρκετα, διχως να δινεις τα χαρακτηριστικα που απαιτουνται για να καταλαβουμε και να σε βοηθησουμε (χαρακτηριστικα οθονης, επεξεργαστης) θα σου πω οτι για να δεις οτι η θερμοκρασια ειναι σε καλα πλαισια πρεπει να την ζορισεις πιο πολυ. Παιξε κατι αλλο (Crysis3, Far Cry3, Tomb Raider ενδεικτικα) και κατεγραψε εκει την μεγιστη θερμοκρασια σου απο αυτο το προγραμμα Link.png Site: http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html">hwmonitor και ανεβασε ενα screenshot. Δεν σου προτεινα κατι για την καρτα γραφικων και μονο γιατι ειναι πιο καλο να εχουμε/εχεις μια συνολικη εικονα του συστηματος.

 

Τωρα οσον αφορα το "παιζει πολυ καλυτερα" εγω κραταω ολες μου τις αμφιβολιες, και πιστευω οτι δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ διαφορα οταν τα fps σου ανεβαινουν πανω απο 60 ή 120 (αναλογα την οθονη σου που προφανως πρεπει να μας πεις τα χαρακτηριστικα της και εδω αμφιβαλλω για αλλη μια φορα οτι εχεις οθονη 120Hz, μεχρι να με διαψευσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα δεν γινεται.Απλα.Μην το πεις πουθενα,που λεμε.Εδω αλλες απο μαμα reference(να μην λεμε ονοματα), ανεβαζουν 85 βαθμους,εσυ στους 60 ανησυχεις;

Εισαι ωραιος,ξεζουμισε την,να βγαλει τα λεφτα της.Αυτα.

Πρώτον μην κάνεις το 79-80 > 85..

Και ναι αν παίζει η κάρτα στο 10% δεν ανεβάζει θερμοκρασίες ..

Οι θερμοκρασίες εξάλλου όπως αναλύσαμε σε αλλο νήμα είναι σε συνάρτηση θορύβου..

 

Φίλε μου οι θερμοκρασίες σου είναι Άριστες μάλλον ο θόρυβος σε ξεγέλασε και την κοίταξες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον μην κάνεις το 79-80 > 85..

 

Πρωτον,δεν καταλαβα τι ειπες.Ποιο 79-80;και ποιο >85;

Νομιζω οτι το εγραψα ξεκαθαρα.Ειπα,οτι ανεβαζουν 85 βαθμους.Ψεματα;

 

Και ναι αν παίζει η κάρτα στο 10% δεν ανεβάζει θερμοκρασίες ..

 

Γιατι,διαβασες πουθενα να λεει κανεις το αντιθετο;εαν δεν απασχολειται η gpu,πως θα ανεβασει θερμοκρασιες;

 

Οι θερμοκρασίες εξάλλου όπως αναλύσαμε σε αλλο νήμα είναι σε συνάρτηση θορύβου..

 

Aυτο ειναι καινουριος ορος Movie;

Δηλαδη για να καταλαβουμε ολοι,οταν λες θορυβο,εννοεις τον θορυβο του ανεμιστηρα;

Εαν ανεβασει η gpu 85 βαθμους,πως θα κρυωσει η gpu;θα ανεβουν οι στροφες σε αριθμο,αναλογα με το προφιλ του bios της καρτας.Εφοσον ο ανεμιστηρας αρχισει να δουλευει στις 3000(λεω εναν αριθμο),λογικο δεν ειναι να παραγει θορυβο;

 

Κατι ηθελες να πεις,και μαλλον μπερδευτηκες.Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα δεν γινεται.Απλα.Μην το πεις πουθενα,που λεμε.Εδω αλλες απο μαμα reference(να μην λεμε ονοματα), ανεβαζουν 85 βαθμους,εσυ στους 60 ανησυχεις;

Εισαι ωραιος,ξεζουμισε την,να βγαλει τα λεφτα της.Αυτα.

Γι'αυτο καλύτερα να μην μιλάμε με υπονοούμενα αλλά με ονόματα για να συνεννοούμαστε καλύτερα.. ;)

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι την καμπύλη σε ολες τις σύγχρονες κάρτες την ορίζεις εσυ όπως σε βολεύει και όπως πιστεύεις καλύτερα. Το θέμα είναι απο εκεί και περα αν στο επιτρέπει ο ήχος της κάρτας.

 

Το League of legends επαιξα που δεν εχει μεγαλες απαιτησεις....ΔΛΔ αν βαλω το Crysis 3 που θα φτασει στουσ 100 βαμους??

100 όχι αλλα σίγουρα δεν θα μείνει στους 60..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το League of legends επαιξα που δεν εχει μεγαλες απαιτησεις....ΔΛΔ αν βαλω το Crysis 3 που θα φτασει στουσ 100 βαμους??

οχι σε καμια περιπτωση Αντι να φανταζεσαι ρε φιλαρακι μαζι με μας, δεν ψηνεσαι να μας δωσεις αυτα που σου ζηταμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο καλύτερα να μην μιλάμε με υπονοούμενα αλλά με ονόματα για να συνεννοούμαστε καλύτερα.. ;)

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι την καμπύλη σε ολες τις σύγχρονες κάρτες την ορίζεις εσυ όπως σε βολεύει και όπως πιστεύεις καλύτερα. Το θέμα είναι απο εκεί και περα αν στο επιτρέπει ο ήχος της κάρτας.

 

Eπειδη φιλε Movie,το κανεις ετσι,δεν σημαινει οτι ο καθενας επιλεγει αυτον τον δρομο.Εγω μιλω για θερμοκρασιες-στροφες,οπως "ξερα" η καρτα δουλευει απο την μαμα.

Ασε τα λογισμικα στην ακρη.Τι bios εχει η καρτα εννοω,και πως δουλευει ΔΙΧΩΣ την παρεμβαση του χρηστη.Μην μπυμε σε αναλυση πραγματων,που απασχολει αυτους που θελουν αλλη λειτουργια να επιτυχουν στην καρτα.Ξεκαθαρα.

100 όχι αλλα σίγουρα δεν θα μείνει στους 60..

 

Eγω με υλοποιηση προηγουμενης καρτας 680 της Asus,και σε Crysis 3,η καρτα(διχως καμπυλες και τετοια),δεν ανεβαινε πανω απο 60-62 βαθμους.Το καλοκαιρι,αντε να πηγαινε ακομη 2 πιο πανω.

 

Φιλε billa,ποια υλοποιηση καρτας εχεις;σε ρωτησε ο Millennium το ιδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη φιλε Movie,το κανεις ετσι,δεν σημαινει οτι ο καθενας επιλεγει αυτον τον δρομο.Εγω μιλω για θερμοκρασιες-στροφες,οπως "ξερα" η καρτα δουλευει απο την μαμα.

Ασε τα λογισμικα στην ακρη.Τι bios εχει η καρτα εννοω,και πως δουλευει ΔΙΧΩΣ την παρεμβαση του χρηστη.Μην μπυμε σε αναλυση πραγματων,που απασχολει αυτους που θελουν αλλη λειτουργια να επιτυχουν στην καρτα.Ξεκαθαρα.

Κοιτα αν θελετε ξανα να την "μεγαλωσουμε" την κουβεντα θα σου πω οτι δεν πρεπει να κοιταζεις μονο bios, αλλα και drivers. Δεν εχει καμια απολυτως σχεση η καρτα μου τωρα, με την συμπεριφορα της οταν την πρωτοεβαλα. Μιλαω καθαρα για θερμοκρασιες και θορυβο. Στην αρχη ανεβαζε πιο μεγαλες θερμοκρασιες, αναγκαζοντας το ανεμιστηρακι να ακουγεται χειμωνα σε αντιθεση με του cpu μου που ηταν αθορυβο, τωρα ομως και ειδικα τωρα που εσφιξαν οι ζεστες εχει γυρισει τουμπα το σκηνικο. Υποθετω οτι σε σωστο περιβαλλον (20-25) το pc θα ειναι αθορυβο και κατα το gaming, οπως και ηταν με αλλους drivers την ανοιξη. Τι να σου πω, εγω το ριχνω στους drivers, γιατι μου φαινεται λιγο ακραιο να πιστεψω οτι με την χρηση "εστρωσε". (δεν εχω αλλαξει bios)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν θελετε ξανα να την "μεγαλωσουμε" την κουβεντα

 

Εγω δεν ειπα να αρχισουμε να λεμε τα αυτονοητα.Ο φιλος ο billa,ρωτησε κατι,και του δοθηκαν ξεκαθαρες απαντησεις απο ολους.

Ειμαι κατα,καθε φορα να ανοιγουμε μια συζητηση με τα ιδια πολυσυζητημενα θεματα.Τον κυριο λογο τον εχει το bios.Τωρα η καθε εταιρεια,πως "χαρασει" την συμπεριφορα μιας gpu μεσω των drivers,που δεν μπορει να ειναι,και να θεωρηθει πανακεια,αυτο το ξερουν αυτοι.Οποιος ξερει,απο εδω καταλαβαινει τι λεω.

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=336117

 

Ας διαβασει,και ας βγαλει συμπερασματα.

 

Επι του θεματος,ο φιλος billa,πρεπει να αναφερει υλοποιηση,αλλα και screenshot,για να δουμε η θερμοκρασια,πως προεκυψε,και υπο ποιες συνθηκες.Εαν η καρτα δεν ζοριζοταν στο game που αναφερει αρκετα,η θερμοκρασια ηταν σχετικη.

Εαν εχει μια καρτα με τουμπανο ψυξη,δεν νομιζω οτι η καρτα θα ειχε προβλημα σε οποιοδηποτε game,ακομη και καλοκαιρι να ηταν.Μικρες διαφορες.Απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη φιλε Movie,το κανεις ετσι,δεν σημαινει οτι ο καθενας επιλεγει αυτον τον δρομο.Εγω μιλω για θερμοκρασιες-στροφες,οπως "ξερα" η καρτα δουλευει απο την μαμα.

Ασε τα λογισμικα στην ακρη.Τι bios εχει η καρτα εννοω,και πως δουλευει ΔΙΧΩΣ την παρεμβαση του χρηστη.Μην μπυμε σε αναλυση πραγματων,που απασχολει αυτους που θελουν αλλη λειτουργια να επιτυχουν στην καρτα.Ξεκαθαρα.

Eγω με υλοποιηση προηγουμενης καρτας 680 της Asus,και σε Crysis 3,η καρτα(διχως καμπυλες και τετοια),δεν ανεβαινε πανω απο 60-62 βαθμους.Το καλοκαιρι,αντε να πηγαινε ακομη 2 πιο πανω.

 

Φιλε billa,ποια υλοποιηση καρτας εχεις;σε ρωτησε ο Millennium το ιδιο;

M'αυτη την λογική να καταργήσουμε κάθε ρυθμιστή στροφών και after market ψύξης όπου και να προορίζεται γιατί η μαμά εταιρία δίνει την δική της ψήκτρα.. -ναι γιατί όχι- αυτούς που έχουν AMD επεξεργαστές όμως τους σκέφτηκες ?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη φιλε Movie,το κανεις ετσι,δεν σημαινει οτι ο καθενας επιλεγει αυτον τον δρομο.Εγω μιλω για θερμοκρασιες-στροφες,οπως "ξερα" η καρτα δουλευει απο την μαμα.

Ασε τα λογισμικα στην ακρη.Τι bios εχει η καρτα εννοω,και πως δουλευει ΔΙΧΩΣ την παρεμβαση του χρηστη.Μην μπυμε σε αναλυση πραγματων,που απασχολει αυτους που θελουν αλλη λειτουργια να επιτυχουν στην καρτα.Ξεκαθαρα.

Eγω με υλοποιηση προηγουμενης καρτας 680 της Asus,και σε Crysis 3,η καρτα(διχως καμπυλες και τετοια),δεν ανεβαινε πανω απο 60-62 βαθμους.Το καλοκαιρι,αντε να πηγαινε ακομη 2 πιο πανω.

 

Φιλε billa,ποια υλοποιηση καρτας εχεις;σε ρωτησε ο Millennium το ιδιο;

Οταν λες υλοποίηση της κάρτας τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M'αυτη την λογική να καταργήσουμε κάθε ρυθμιστή στροφών και after market ψύξης όπου και να προορίζεται γιατί η μαμά εταιρία δίνει την δική της ψήκτρα.. -ναι γιατί όχι- αυτούς που έχουν AMD επεξεργαστές όμως τους σκέφτηκες ?? :P

Ε,ναι,εγω λεω καλυτερα με το δικο σου σκεπτικο,να καταργησουμε τα bios,και να τα ελεγχουμε ολα με λογισμικα.Δεν θα ηταν καλο;

Προσωπικα δεν αγορασα,και δεν θα αγοραζα reference ψυκτρα.Για τους πολλους λογους που εχω πει και εχω αναλυσει σε αλλα τοπικς.Η εταιρεια δινει την reference,για μεσους χρηστες,και για τον λογο,οτι μια καρτα χωρις μια υποτυπωδες ψυκτρα πως θα δουλεψει;Με παγο;

Reference vs custom ουδεμια σχεση αποδοσης.Απλα,και ξεκαθαρα.

 

 

Οταν λες υλοποίηση της κάρτας τι εννοεις?

 

Πες μας το ακριβες μοντελο,η' δωσε μας ενα λινκ,της καρτας που αγορασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τεχνολογία έχει ένα κακό εξελίσσεται με μεγάλη ταχύτητα.. η την ακολουθείς η άπλα .. εκτίθεσαι..

 

Τι θέλω να πω με αυτό, ότι έχεις δίκιο για μέχρι χθες όμως.. στην τεχνολογία σήμερα είναι μια άλλη μέρα που καλώς η κακώς οι περισσότεροι θα αργήσουν να την καταλάβουν ότι ξημέρωσε η δεν θέλουν ο καθένας για δικούς του λόγους..

 

και το παράδειγμα .. γράφω μια εβδομάδα+ για την ψύξη που με έφερε και εμένα η τύχη να γνωρίσω γιατί δεν ήταν καθαρή επιλογή μου,

ανεβάζω video ανεβάζω καμπύλες και θερμοκρασίες και ελάχιστοι έχουν καταλάβει οτι αυτή η ψύξη ναι μεν μοιάζει αλλά δεν είναι αυτό που ονομάζουμε reference.. η αν θέλεις είναι μια εξελιγμένη reference που μπορεί όμως να έχει την απόδοση και την ησυχία με μια custom,ίσως και καλύτερη.. Ο γνώστης από τον μέσο user αυτή την διαφορά έχουν την βελτιστοποίηση.. λίγο με νοιάζει αν κάποιοι δεν θέλουν να το καταλάβουν.. με νοιάζει όμως αρκετά να το διαπιστώσει κανείς κ με τα μάτια του και να κάνει σωστότερη επιλογή αύριο.

 

Είναι κάτι που πολλές φορές με έχει κάνει αυτό το forum.. στην αρχή να αναρωτηθώ και μετα να διαπιστώσω και να μάθω..

 

Αυτός που σου δίνει το bios γιατί όταν εκτιθέμεθα αρχίζουμε και γράφουμε οτι να'ναι αυτός σου δινει και τα προγράμματα να βελτιστοποιήσεις το προϊών του σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες.. αν κάποιος ζει στην νότια αφρικη έχει άλλες ανάγκες από τον Σκανδιναβο αλλά και οι δυο έχουν το ίδιο bios.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η καρτα γραφικων  ειναι η εξης:

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-HD7950-With-Boost-11196-19-20G.htm

 

αυτο ειναι το link απο εκει που αγορασα τν καρτα...



παιδια σας ευχαριστω πολυ που ασχοληστε με το θεμα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...