Προς το περιεχόμενο

MacBook Pro Άσπρη Οθόνη


Corona

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις προάλλες εντελώς ξαφνικά κατα το browsing έκανε κάτι κόλπα και εμφάνιζε στην οθόνη κάποιες κάθετες γραμμές, στα restarts μια το έκανε και μια όχι όπου ήρθε και μαρμάροσε στην εκκίνηση μετά τον ήχο και μετά την πρόοδο με το μήλο μια ωραιότατη άσπρη οθόνη χωρίς να γίνετε τίποτα και μετά το πέρας αρκετών λεπτών, επίσης παρατήρησα ότι αυξήθηκε δραματικά η θερμοκρασία στο αριστερό μέρος ανάμεσα πληκτρολογίου και οθόνης. Δοκίμασα να κάνω εκκίνηση σε safe mode όπου και μπήκε αλλά με 5-6 κάθετες γραμμές περίπου δυο εκατοστά η κάθε μια αλοιομένης εμφάνισης. Τρέχω snow leopard 10.6.7 και το MacBook Pro είναι mid 2010 15". Υπάρχει καμία περίπτωση να το σώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το μηχάνημα σου εντάσσεται στα μηχανήματα στα οποία παρατηρήθηκε αυτό το θέμα, όπου σε λειτουργικά Lion και νεότερο η συχνότητα εμφάνισης του είναι πιο έντονη. Όπως αναφέρεται και στο άρθρο, παρουσιάζεται σποραδικά και σε μηχανήματα που τρέχουν Snow Leopard. Αντιμετωπίσθηκε δε -μάλλον παρακάμφθηκε- από την Apple με updates.

 

Ελπίζω να έχεις ένα τέτοιο μηχάνημα, διότι τα συμπτώματα που αναφέρεις παραπέμπουν σε βλάβη της κάρτας γραφικών οπότε μιλάμε για μεγάλη ζημιά. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το άρθρο, έλεγξε αν το Mac είναι όντως το μοντέλο MacBookPro6,2  και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

 

Να σημειώσω ότι αρχικά όταν δημιουργήθηκε το πρόβλημα με την άσπρη οθόνη έτρεχα Mountain Lion, με τα 1000 ζόρια κατάφερα και έκανα boot το CD του Snow Leopard 10.6.7 όπου και προχώρησα σε clean install αφού πρώτα έγινε ένα καλό erase του σκληρού.

 

Εφόσον έγινε το install του Os και τελείωσα και με τις αρχικές ρυθμίσεις μετά το restart είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα δεν μπόρεσε να γίνει restart διότι μετά το πάτημα του button restart με πέταξε απευθείας σε μια μπλε οθόνη με διακεκομμένες μαύρες γραμμές, σε αυτό το σημείο παρατήρησα και τον αυξημένο θόρυβο των ανεμιστήρων.

 

Τώρα που είναι στο Snow Leopard 10.6.7 το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπαίνω μόνο από safe mode χωρίς να μπορώ να κάνω upgrade σε 10.6.8 για να μπορέσω να προχωρήσω και στο upgrade σε Mountain Lion μέσω App Store διότι δεν γίνετε σωστά το restart που απαιτείται.

 

Το καλό είναι ότι έχω και έναν iMac όπου με την βοήθειά του έχω σε USB Stick το Mountain Lion, δεν έχω δοκιμάσει upgrade από το USB Stick γιατί νομίζω δεν θα ωφελήσει σε τίποτα.

 

 

Τώρα βλέπω ότι το GfxCardStatus απαιτεί 10.7 και άνω, το κατέβασα αλλά δεν τρέχει σε 10.6.

 

Και επειδή μια εικόνα ισούται όσο χίλιες λέξεις, παραθέτω screen shouts που έβγαλα από το κινητό μου με τα χαρακτηριστικά του MacBook Pro.

 

 

Hardware Overview:

hd2kzpr.jpg

 

AMD Radeon HD6750M:

G8kHw2e.jpg

 

Intel HD Graphics 3000:

dMz3JVr.jpg

 

RAM:

1X1HSnx.jpg

 

HDD:

vIWAHc3.jpg

 

Το MacBook Pro σε safe mode:

1dTeUA2.jpg

 

Αμέσως μετά το πάτημα του Restart ή του Shut Down:

Vpavukt.jpg

 

 

Έχω την πικρή εντύπωση ότι πρόκειται για πρόβλημα στην κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το μηχάνημα σου είναι μοντέλο "Early 2011". Κάρτα γραφικών μου φαίνεται και 'μένα. Πάντως κάνε μια προσπάθεια για reinstall του Snow Leopard από το Install DVD μήπως και μπορέσεις να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση και βλέπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπς, μου διέφυγε...  :(

 

Στο Intel HD Graphics αναφέρει :

Display Connector :

No display connected

 

Ενώ θα έπρεπε να γράφει 

Display

Color LCD 1680 x 1050, και διάφορα άλλα

 

Σίγουρα λοιπόν πρόκειται στην καλύτερη περίπτωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τον

connector, διαφορετικά είναι η κάρτα γραφικών = αλλαγή μητρικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το μηχάνημα σου είναι μοντέλο "Early 2011". Κάρτα γραφικών μου φαίνεται και 'μένα. Πάντως κάνε μια προσπάθεια για reinstall του Snow Leopard από το Install DVD μήπως και μπορέσεις να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση και βλέπουμε. 

 

Δυστυχώς δεν γίνετε τίποτα, ούτε μετά από αποσύνδεση του φις ρεύματος από μπαταρία προς logic board για 30', ούτε με Reset NVRAM / PRAM, ούτε με το κράτημα του bower button μέχρι την εκκίνηση.

 

Έβγαλα τις RAM τις ξανά έβαλα, άλλαξα σκληρό με έναν παρθένο, τίποτα.

 

 

 

κάρτα γραφικών 90% άρα πας για ολάκερο logic board.

αν βρεις κανά καλό σε τιμή ebay είσαι οκ αλλιώς έφυγε για ανταλλακτικά.

 

Μπορείς να προσδιορίσεις 2-3 από e-bay για να καταλάβω τι να ψάξω;

 

 

 

Ωπς, μου διέφυγε...  :(

 

Στο Intel HD Graphics αναφέρει :

Display Connector :

No display connected

 

Ενώ θα έπρεπε να γράφει 

Display

Color LCD 1680 x 1050, και διάφορα άλλα

 

Σίγουρα λοιπόν πρόκειται στην καλύτερη περίπτωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τον

connector, διαφορετικά είναι η κάρτα γραφικών = αλλαγή μητρικής.

 

Ο connector είναι κάποια φύσα; Μπορώ να επέμβω μιας και τον έχω ξεκουμπώσει από κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο connector είναι κάποια φύσα; Μπορώ να επέμβω μιας και τον έχω ξεκουμπώσει από κάτω;

 

Υποθέτω ότι έχει και κάποιας μορφής φύσα μιας και αναφέρει connector.

Ρίξε μια ματιά στον οδηγό του ifixit για αντικατάσταση της μητρικής μήπως

και εντοπίσεις κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βήμα 22 του προαναφερόμενου οδηγού βλέπω ότι υπάρχει ένα "display data cable lock" που συνδέει με καλώδιο την μητρική με την οθόνη. Mήπως η αναφορά σε connector αφορά σε αυτό το στοιχείο που πιθανόν να έχει φύγει από την θέση του ;. Ή να προέκυψε θέμα με το καλώδιο ;. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια εκεί επικεντρώθηκα κι εγώ αργά χθες το βράδυ και θα το κοιτάξω το μεσημέρι, επίσης είδα μερικά videos στο YouTube πως αν ζεστάνεις το chip των γραφικών με πολύ ζεστό αέρα ή ακόμη και αν μπει ολόκληρη η logic board στον φούρνο στο μέγιστο της θερμοκρασίας (χωρίς πατάτες) τότε διορθώνεται το πρόβλημα. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! Θα έχω νεότερα το απόγευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ναι!! Αν τα δείξει Οκ στην εξωτερική οθόνη σημένει ότι κάποια καλώδιο ταινία - επαφή έχει πρόβλημα ή ότι στην εξωτερική οθόνη λειτουργεί η AMD Radeon και όχι η Intel ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλέψει σημαίνει ότι είσαι τυχερός και δεν είναι θέμα κάρτας, δηλαδή κάτι παίζει με το connector.

Πάντως και στην εξωτερική οθόνη δουλεύουν κατά περίπτωση και οι δυο κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...