Προς το περιεχόμενο

RAMDisk


BadBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

έχω ένα δίλημμα και θέλω τη γνώμη σας, σκέφτομαι να φτιάξω ένα RAM disk, τι λέτε; Το δοκίμασα με 6GB από τα 9 που έχω και σε συνδυασμό με τον SSD οι χρόνοι φορτώματος σχεδόν μηδενίστηκαν (TIFF 500MB με το Photoshop σε λιγότερο από 4 sec). Επειδή όμως 6GB δε φτάνουν για παιχνίδια, λέω να αντικαταστήσω κάποιες από τις RAM με 4άρες και να φτάσω τα 18GB (πάλι δε φτάνουν για αρκετά από τα σύγχρονα παιχνίδια, αλλά τώρα δε με παίρνει να τα κάνω 24 ακόμη). Τι λέτε, αξίζει;

 

Οι μνήμες που έχω είναι DDR3 1600.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις και το μείον του 1366 που θέλει triple channel και δύσκολα πλέον βρίσκεις τέτοια κιτ. Αναγκαστικά θα πας σε 3*4GB ή 3*8GB αλλά το κόστος είναι σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αξιζει ομως μιας και οι επιδοσεις φτανουν στο θεο παιδες. Και 10 φορες πιο γρηγορα απο SSD αμα λαχει ναουμ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα triple channel το έχω υπόψιν μου, έχω βρει 12GB 1600 με 60 ευρώ συν 6 που έχω ήδη θα πάω στα 18, για αυτό το σκέφτομαι. Κυρίως για τα παιχνίδια θα το έκανα, όμως μιας και δε φτάνουν 14GB (4 για το σύστημα) για πολλά σύγχρονα παιχνίδια, δεν ξέρω αν αξίζει να μπω στον κόπο με αυτή τη μητρική. Μάλλον όχι λέτε ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνουν τα 14GB για παιχνιδια; :wacko:

Να τα κάνεις εγκατάσταση στο RAMdisk Θες;

E ναι προφανώς, αλλιώς τι νόημα έχει; Πολλά σύγχρονα καταλαμβάνουν με άνεση 20GB στο δίσκο. Μιλώ φυσικά για ΑΑΑ τίτλους, τα μικρά παιχνίδια δεν έχουν μεγάλους χρόνους φορτώματος ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα triple channel το έχω υπόψιν μου, έχω βρει 12GB 1600 με 60 ευρώ συν 6 που έχω ήδη θα πάω στα 18, για αυτό το σκέφτομαι. Κυρίως για τα παιχνίδια θα το έκανα, όμως μιας και δε φτάνουν 14GB (4 για το σύστημα) για πολλά σύγχρονα παιχνίδια, δεν ξέρω αν αξίζει να μπω στον κόπο με αυτή τη μητρική. Μάλλον όχι λέτε ε;

 

Πόσο σκέφτεσαι να κρατήσεις αυτό το σύστημα ? Αν σκοπεύεις σε 1-1,5 χρόνο να πας σε νεότερο μείνε όπως είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...