Προς το περιεχόμενο

freemake video downloader


tolisk99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα καθαρο ειναι. Απλα σε ενα μελος εβγαλε καποιο trojan αλλα ειναι απο τα αχρηστα toolbars που κανει εγκατασταση. Απλα τα ξετικαρεις κατα την διαρκεια της εγκαταστασης και εισαι οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα εγκατάσταση κ δεν έβγαλα τα τικ απο τα κουτάκια, αλλά δεν ενεργοποίησα κανένα πρόσθετο του προγράμματος κ είναι μια χαρά... καλά έκανα? ή είναι μέσα στον υπολογιστή μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα κακόβουλο στον υπολογιστή σου.

Εγκαθιστά ένα πρόσθετο του προγράμματος στον firefox και στον chrome (είναι για να κατεβάζεις βίντεο απο youtube κτλ και να τα αποθηκεύεις/μετατρέπεις απευθείας).

 

Σε εμένα τώρα δεν με ρώτησε για τίποτα άλλο.

Συνήθως τέτοια freeware προγράμματα εγκαθιστούν (αφού σε ενημερώσουν βέβαια αν θες) και κανένα toolbar όπως το ask, ή της avg κτλ.

Δεν είναι κακόβουλο, απλά μπορεί να μη το θες στον browser σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ενεργοποίησα κανένα extension ούτε στον chrome, ούτε στον Mozilla. μόλις με ρώτησε αν τα θέλω τα αφαίρεσα τελείως από τον browser. τη δουλειά μου, την κάνω από το πρόγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρκετά καλό αλλά ριζώνει για τα καλά στο σύστημα. όταν το απεγκατεστησα έπρεπε να το διώξω από msconfig, να τερματίσω διεργασίες κ.α.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ any video converter που δεν έχει toolbars στο installation μέχρι στιγμής (βλ. YTD-Ask Toolbar) και με ένα revo uninstaller/CCleaner για ένα σωστό uninstall εξαφανίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρκετά καλό αλλά ριζώνει για τα καλά στο σύστημα. όταν το απεγκατεστησα έπρεπε να το διώξω από msconfig, να τερματίσω διεργασίες κ.α.

Κάτι θα πήγε στραβά, γιατί μια χαρά το έχω απεγκαταστήσει άπειρες φορές. Επίσης δεν έχει toolbars.

Είναι για μένα το καλύτερο πρόγραμμα μετατροπής βίντεο για αυτοματοποιημένες μετατροπές.

Για πιο παραμετροποιήσιμες μετατροπές, υπάρχει το xmedia recode ή ακόμα περισσότερο το handbrake.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flik εχω θεμα και εγω τωρα με το freemake. Μου χτυπαει ειδοποιηση ολη την ωρα το eset απτην ωρα που το εγκατεστησα χωρις τα toolbars. Κατι δεν μπορει να καθαρισει. Εχω απεγκαταστησει τελειως το freemake με revo εκανα και εναν καθαρισμο με ccleaner και ακομα συνεχιζει.

 

Μου βγαζει ακριβως το ιδιο μηνυμα σε λιγο διαφορετικη παραλλαγη στο αρχειο. Ξερω οτι δεν ειναι ιος ειναι απτο freemake αλλα τι να κανω? Μου ερχεται να το σπασω. Να απενεργοποιησω καμια ειδοποιηση?

post-220782-0-54708600-1374496606_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρκετά καλό αλλά ριζώνει για τα καλά στο σύστημα. όταν το απεγκατεστησα έπρεπε να το διώξω από msconfig, να τερματίσω διεργασίες κ.α.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ any video converter που δεν έχει toolbars στο installation μέχρι στιγμής (βλ. YTD-Ask Toolbar) και με ένα revo uninstaller/CCleaner για ένα σωστό uninstall εξαφανίζεται

Μήπως το κατέβασες απο κανένα μη official site? Εγώ το κατέβασα απο την κανονική του ιστοσελίδα...

Αλήθεια, ποιο πρόγραμμα κανει καλύτερα τη δουλειά του, το CCleaner ή το Revo Uninstaller??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2. Το ενα βγαζει τελειως τα αρχεια που μενουν μετα απο μια απεγκατασταση ενως προγραμματος. Και το ccleaner κανει γενικο καθαρισμο. Αυτα τα 2 εχω εγω προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KoKoPsOpSaRoS:

Το κατέβασες απο softonic, και στο eset δεν αρέσουν οι downloaders. Δηλαδή τα προγράμματα που τα τρέχεις και κατεβάζουν κάτι άλλο.

Μπορείς να το βάλεις σε exclusion πάντως ότι βρίσκει. Ή να απενεργοποιήσεις τον εντοπισμό PUA (potentially unwanted application) μέσα απο τις advanced ρυθμίσεις του eset.

 

Αν δεν κατεβαίνει απο official site, υπάρχει το softpedia και το filehippo που έχουν πάντα ενημερωμένες εκδόσεις χωρίς downloaders κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου. Αν απενεργοποιησω ομως το pua δεν θα εχω ενα ρισκο στο θεμα ιων? Αλλα δεν νομιζω γιατι ειναι για toolbars συνηθως οποτε οκ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, το pua αφορά τέτοιου είδους προγράμματα. Όχι κακόβουλα (ούτε καν ransomware) αλλά toolbars, μερικές φορές adware κτλ. Είναι προγράμματα που φεύγουν απο τον πίνακα ελέγχου σχεδόν πάντα.

 

Μπορείς να εξαιρέσεις τη συγκεκριμένη ειδοποίηση.

Απο ότι βλέπω εντοπίζει url. Πρώτον σιγουρέψου οτι δεν υπάρχει τίποτα σχετικό με softonic στον υπολογιστή σου. Δες απο τον πίνακα ελέγχου και απο το msconfig.

Αν συνεχίζει να το κάνει, μπορείς απο το url filtering του eset να το κάνεις να επιτρέπει το *softonic.de* αλλά εγώ θα έψαχνα γιατί το βγάζει.

Σε ποιες φάσεις το βγάζει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...