Προς το περιεχόμενο

Ποιον απο τους 2 δισκους ssd?


volidas2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

 

Ειμαι σε δίλημμα.Ποιον απο τους δυο παρακατω δισκους ssd να διαλεξω;Να ξεκαθαρισω πως τωρα εχω εναν 5400hdd και απλα θελω να παω σε ssd για να το κανω πιο γρηγορο το λαπτοπ.Δε θα παιζω παιχνιδια και βαριες εφαρμογες,απλα με ενδιαφερει να πηγαινει πιο γρηγορα απο τωρα.Θελω να ανοιγει-κλεινει το λαπτοπ γρηγοροτερα,να μεταφερω αρχεια απο usb και σκληρους γρηγοροτερα,να ανοιγει εφαρμογες γρηγοροτερα κτλ.Απλα γενικα να το κανω πιο γρηγορο απο οτι ειναι τωρα.Δεν εχω μεγαλες απαιτησεις μια και δε θα το δουλευω συνεχεια κι αυτος ειναι και ο λογος που δε θα ηθελα να παω και σε πολυ ακριβο.Συγνωμη αν σας ζαλισα με το "γρηγοροτερο" απλα δεν ξερω πολλα απο αυτα και δεν ξερω τις διαφορες κι αν αξιζει να δωσω 60+ ευρω παραπανω,αν μου χρειαστει για αυτα που θελω μονο.Λοιπον οι δισκοι ειναι οι παρακατω.

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/ssd/Samsung-840-Pro-Series-256GB-SSD-2-5-Sata-6Gbs-MZ-7PD256BW.htm

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/ssd/Samsung-840-Series-250GB-SSD-2-5inches-Sata-6Gb-s-MZ-7TD250BW.htm

 

Υ.Γ. Επειδη ξερω οτι θα πειτε ολοι τον προ,θα σας προλαβω και θα σας πω οτι αν αξιζει τα παραπανω χρηματα για λιγο παραπανω ταχυτητα που εχει απ'οτι βλεπω και στην ταχυτητα εγγραφης που ομως δεν με ενδιαφερει διοτι δεν θα γραφω καθολου dvd στο λαπτοπ.Ουτε καν θα βαζω dvd να δω.Πολυ σπανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω κατι τετοιο ελεγα αλλα ο τεχνικος μου,μου λεει οσο πιο μεγαλυτερος ειναι τοσο και πιο γρηγορος!

Δε ξερω αν οντως ισχύει αυτο και με ποια εννοια το λεει.



Βρηκα κι αυτον https://www.skroutz.gr/s/2506644/Samsung-840-Pro-Series-128GB-2-5-inch-SSD.html με 100 ευρω καινουριο αλλα δεν ξερω αν με συμφερει απο 320gb hdd που εχω να παω σε 128 μονο...



Να σημειωσω πως τους δισκους που αναφερω παραπανω τους εχω βρει καινουριους στις παρακατω τιμες.

 

Samsung 840 Pro Series 256GB SSD - 180 ευρω

 

Samsung 840 Series 250GB SSD - 120 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd δεν είναι για αποθήκευση δεδομένων τα αρχεία ταινίες κλπ σε εξωτερικό, με 120gb θα είσαι μια χαρά, αυτό για την ταχύτητα και το μέγεθος δεν ισχύει. Άμα βρίσκεις τον pro στα 100€ και έχει κανονικά την εγγύηση του πάρτον, αν και σε λαπτοπ δεν θα καταλάβεις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν αξιζει να αλλαξω τον 320gb hdd σε 128gb ssd αν δεν δω διαφορα στο λαπτοπ ε;

Όχι  άλλο εννοούσα σόρρυ αν το διατύπωσα λάθος, δεν θα δεις μεγάλες διαφορές από τον 840 τον απλό άμα πάρεις τον pro, οι διαφορές που θα δεις από τον παλιό μηχανικό σε όποιον ssd και να πας είναι τεράστιες. Για εμένα πάρε τον απλό στα 88€ και είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γράφω και πιο πάνω άμα τον βρίσκεις με 100€ σφραγισμένο να ισχύει η εγγύηση 5 χρόνια πάρτον, με σκοπό να τον βάλεις μελλοντικά και αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει εγγυηση.Ομως τωρα η τελευταια ερωτηση.

Ποιο λες απο τους δυο παρακατω;

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/ssd/Samsung-840-Pro-Series-128GB-SSD-2-5-Sata-6Gbs-MZ-7PD128BW.htm

η

Αυτον με 20 ευρω παραπανω ομως δεν ειναι προ αν εχει πολυ σημασια αυτο φυσικα.

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/ssd/Samsung-840-Series-250GB-SSD-2-5inches-Sata-6Gb-s-MZ-7TD250BW.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι samsung 840 οι απλοί είτε είναι 120gb είτε 240gb είναι το ίδιο, αυτό ισχύει και για τον 840 pro είτε 128gb είτε 256gb, από εκεί και πέρα ανάλογα με το ποσό που θες να ξοδέψεις διαλέγεις. Με τον 840 τον απλό στα 120gb θα είσαι κομπλέ σε λαπτοπ για windows και προγράμματα τους ssd δεν τους γεμίζουμε ποτέ στο full, τα αρχεία σου θα τα έχεις στον παλιό δίσκο 320gb που με μια θήκη θα τον κάνεις εξωτερικό. Αν το λαπτοπ σου παλιό σχετικά προτίμησε την φτηνότερη λύση δηλαδή 88€ + 10-15€ για μια θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.Εκει θα καταληξω τελικα!

τίποτα φίλε, αν θες μόλις τον πάρεις γράψε εντυπώσεις έτσι για το τυπικό, επίσης δες και αυτό είναι καλός οδηγός για ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτησω και κατι αλλο;Βρηκα εναν 830 128gb μεταχειρισμενο 6 μηνες με 3 χρονια εγγυηση ακομη στα 90 ευρω κι αυτος το πηρε πριν 6 μηνες στα 120 ευρω.Μου λεει το παιδι πως δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τον 840 προ και ειναι ανωτερος απο τον 840.Τι λες αξιζει;

 

Μονο που σκεφτομαι πως ζηταει πολλα...Το εχει 6 μηνες και κοβει μονο 30 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 830 παιζει να ειναι καλυτερος απο τον απλο 840 και κοντα στον pro. αν δεν τον εχει ξεσκισει βεβαια.

 

Δυστυχως πολλοι δεν αρκουνται στο να εχουν ενα ssd και να απολαμβανουν την ταχυτητα του σε καθημερινη χρηση (εχοντας κανει τις γνωστες ρυθμισεις) αλλα τους πιανει μια μανια μην χασουν 1-2% στις επιδοσεις . Αρχιζουν τα zero fill, επανεγκαταστασεις win κλπ κλπ.

Τετοιες μανιακες συμπεριφορες δεβ συναντωνται σε απλους δισκους (οι οποιοι επισης θα τα επαιζαν).

 

προσωπικα ποτε μεταχειρισμενο αν δεν ειναι 40-50%κατω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...