Προς το περιεχόμενο

Vaio Win7 i3 σέρνεται


dmeint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχει λήξει η εγγύηση, καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις το δίσκο.

 

αρχιζει το back-up και μετά βλέπουμε σε τι σκληρο θα παμε  ,

 

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα θα αλλαχθεί δίσκος με weak sectors. Από την εικόνα δε φαίνεται να έχουν καταγραφεί οριστικά bad sectors και κατά πάσα πιθανότητα τα διαγνωστικά της μαμάς δε θα δείξουν πρόβλημα.

επειδη το hd sentinel δεν το αμφισβητω αλλα αφηνω ενα ενδεχομενο στο τι λεει για αυτο ειπα να τσεκαρει και με τo μαμα diagnostic.γιατι πιο ευκολα αμα σου βρει λαθος το μαμα diagnostic θα σου δεχτουν να σου αλλαξουν δισκο απο την αντιπροσωπεια παρα με το Hd sentinel>δηλαδη και αυτοι στο service δεν θα τρεξουν hd sentinel.επισης αν ο δισκος κανει προβλημα ακομα και με weak sectors τοτε παντα υπαρχουν πλαγιοι τροποι για να τους πεισεις να σου αλλαξουν δισκο.καλο θα ειναι να δει τι γραφει και το smart για τα reallocated.γιιατι το μυνημα του hd sentinel δεν μου γεμιζει το ματι

 

Αυτο σημαίνει μόνο το Format μένει ? 

 

ΥΓ Μάλλον η εγγύηση έχει λήξει , οπότε εάν θέλει φορματ πάω και για νέο δίσκο  :fear: 

 

τον παλιο δισκο μπορεις να τον εχες για εξωτερικο για να μεταφερεις αρχεια ταινιες και δεν ξερω τι.αλλιως τρεξε τα μαμα diagnostics να δεις τι θα βρει να κανει reallocated οτι ειναι και μετα κανε recover μηπως και ετσι ο δισκος παιξει καλυτερα(αναλογα τι θα σου βγαλουν τα diagnostics).βεβαια οτι εχει bad sectors οπως ειπα δεν σημαινει οτι φταιει αυτο για τα windows.και εγω εχω στο λαπτοπ  που δουλευω τωρα bad sectors περα απο τα reallocated αλλα δεν εχω θεμα.καμια φορα βεβαια περνω read errors στο δευτερο Partition που δεν εχω τα windows ευτυχως αλλα δεν μου κανει προβλημα.απλα υποδηλωνει ομως οτι υπαρχει θεμα.αν ηταν σημαντικα αρχεια των windows πανω στα bad sectors τοτε θα ειχα θεματα.μπορει να ετρωγα μπλε οθονη κτλ.αναλογως τις αναγκες σου κτλ κρινεις εσυ τι θα κανεις.οπως και τα οικονομικα σου βεβαια.

Αν έχει λήξει η εγγύηση, καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις το δίσκο.

και να μην εχει ληξει καλο θα ειναι να τον αλλαξει για να μην εχει θεμα.

 

αρχιζει το back-up και μετά βλέπουμε σε τι σκληρο θα παμε  ,

 

ευχαριστω 

μπορεις να πας και σε ssd μετα η σε δισκο στις 7200 για καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως κάθε φορά που μου γίνεται κάτι τέτοιο ανοίγω task manager και τερματίζω το dllhost.exe δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό πάντως εμένα έτσι φτιάχνει !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως κάθε φορά που μου γίνεται κάτι τέτοιο ανοίγω task manager και τερματίζω το dllhost.exe δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό πάντως εμένα έτσι φτιάχνει !!! 

γιατι δεν κανεται και κανα formataki να στρωσουν διαφορα προβληματα να εχεις και καθαρη εγκατασταση.και μετα ενα ghost η acronis Να το εχεις ευκαιρο ανα πασα στιγμη.εσενα βεβαια δεν ειναι δισκος αλλα software προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

εγώ πάντως κάθε φορά που μου γίνεται κάτι τέτοιο ανοίγω task manager και τερματίζω το dllhost.exe δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό πάντως εμένα έτσι φτιάχνει !!! 

γιατι δεν κανεται και κανα formataki να στρωσουν διαφορα προβληματα να εχεις και καθαρη εγκατασταση.και μετα ενα ghost η acronis Να το εχεις ευκαιρο ανα πασα στιγμη.εσενα βεβαια δεν ειναι δισκος αλλα software προβλημα.
Δίσκος δεν είναι γιατί τον άλλαξα πρόσφατα έχω και ειδώλιο συστήματος οπότε... ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΑ FORMAT :PΑποστολή από το GT-S5839i με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως χθες αργά το βράδυ αφού έκανα ένα καλό ξεκαθάρισμα , είδα λίγο φως στον ορίζοντα από πλευρά ταχύτητας σε κανονικό mode.

Μόλις τελειώσω και με το backup θα διαγράψω ότι απομένει για να δω τι γίνεται. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις πως εχει,εφοσον ο δισκος καλως η κακως εχει καποιο θεμα ειναι τελειως τυχαιο το γεγονος που θα γραψει τα δεδομενα,συνεπως το φως στον οριζοντα οπως λες ειναι τελειως τυχαιο και αρκετα προσωρινο,η λυση ειναι ειτε αν εχεις εντοπισει σε ποιο μερος του δισκου ειναι ο bad sector να κοψεις το κομματι του δισκου εκεινο η να το αλλαξεις.

 

Τελειωσε το backup σου και μετα ξεκινα τις δοκιμες,για μενα παντως αν το οικονομικο δεν ειναι θεμα,παρε νεο δισκο να εισαι πιο "σιγουρος".

τον δισκο του λαπτοπ που θα βγαλεις μπορεις απ το sentinel Να κανεις ενα surface test αν θυμαμαι καλα και να επιδιορθωσει ΑΝ μπορει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίσκος δεν είναι γιατί τον άλλαξα πρόσφατα έχω και ειδώλιο συστήματος οπότε... ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΑ FORMAT :PΑποστολή από το GT-S5839i με τη χρήση Insomnia App

τοτε απο το να κανεις αυτο συνεχεια για να παιξει το Pc ριξε ενα format να τελειωνεις.

 

Πάντως χθες αργά το βράδυ αφού έκανα ένα καλό ξεκαθάρισμα , είδα λίγο φως στον ορίζοντα από πλευρά ταχύτητας σε κανονικό mode.

Μόλις τελειώσω και με το backup θα διαγράψω ότι απομένει για να δω τι γίνεται. 

 

και παλι ο δισκος εχει χτυπησει οποτε...καλο θα ειναι να κοιταξεις για νεο δισκο.εκτος αν συνεχισεις ετσι με οτι ρισκο υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...