Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Edge smartphone, Έρχεται το 2014 με full Ubuntu OS desktop version και Android


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φοβερή κινητάρα,παιδια η τιμή του δεν έχει σημασία γιατί μιλάμε για ένα πρωτότυπο κινητό σε περιορισμένο αριθμό και είναι και high end.....οπότε μην αρχίζετε να κράζετε.

άλλωστε και παλιά κάτι κινητά με windows phone κλπ που βγαίναν πριν κάν υπάρξουν iphone-android είχαν ένα τσουβάλι λεφτά και τα θαυμάζαμε δεν τα βρίζαμε.

στην ουσία αυτά τα μοντέλα είναι που δίνουν τα φώτα τους για το μέλλον του mid-range

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά το να γίνεται desktop ένα κινητό είναι πολύ χρήσιμο, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τα 800$ που ζητάει.

σεβαστη η αποψη σου, αλλα νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει το concept του εγχειρηματος, απο την άλλη διεθεσαν 5.000 κομμάτια στα 600 δολάρια, οποιος προλαβε το πήρε!! κοντα στα 480 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά το να γίνεται desktop ένα κινητό είναι πολύ χρήσιμο, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τα 800$ που ζητάει.

 

φίλε μου μιλάμε για άλλο επίπεδο hardware,σίγουρα δεν αξίζει να το πάρεις αλλά για σκέψου ένα k800 με 210mhz επεξεργαστή,καμιά 30αριά μνήμη ραμ και το symbian ήταν κάποτε το standar,τότε κάτι κινητά τύπου p990 που ήταν 100 χρόνια πίσω απο τα σημερινά κάνανε 700+ ευρώ,δεν είναι το κινητό που θα είναι vfm ούτε που θα κάνει πάταγο στην αγορά,είναι το next gen κινητό που θα το ακολουθήσουν άλλα στο μέλλον και θα είναι προσιτά.

θυμάμαι το x8 μου το είχα πάρει ένα 200άρι,και τώρα με 200 ευρώ παίρνεις κινητάρες.

μην ξανα πει κάποιος για τα 800$ που ζητάει  γιατί δείχνει να μην καταλαβαίνει  δεν μιλάμε για απλό κινητό,δεν μιλάμε για κάτι συνηθισμένο μιλάμε για κάτι που είναι και περιορισμένο σε κομμάτια και είναι και πρωτότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καινουργιο και ειναι και μερικα βηματα προς τα πισω.

 

το εγχειρημα για να ειναι πρωτοτυπο θα επρεπε:

 

α) να μην ειναι dual boot με android αφου χανει την ταυτοτητα του και

β) να εχει μεγαλυτερη οθονη, για να εχει νοημα μια τετοια συσκευη.

το να κανεις reboot σε android για να το κανεις τηλεφωνο τα χαλαει ολα (δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο να προσθεσουνε υποστηριξη τηλεφωνικων κλησεων στο ubuntu και εκει εξαλλου θα ηταν και το νοημα της συσκευης)

 

ως εχει, εχει ξαναπαρουσιαστει τοσο στο n900 οσο και στο n9 τα οποια μαλιστα τρεχανε full ubuntu στο παρασκηνιο χωρις καν να πρεπει να κανεις reboot ενω οτι εκανες install μεσα στο περιβαλλον του ubuntu, μπορουσες να το εμφανισεις στο μενου του κινητου για να το τρεχεις απευθειας απο εκει. (πχ αν περναγες το doom στο ubuntu, η εφαρμογη συνδεοτανε με το μενου του κινητου και εμφανιζοτανε και εκει, ενω οτι εργασια εκανες μεσα στο ubuntu μπορουσε να βγει και εξω απο αυτο.)

 

τεχνικα βεβαια εννοειται πως ειναι πολυ πιο μπροστα αλλα επειδη εχω δοκιμασει ubuntu σε τετοια οθονη, η χρησιμοτητα του απλα δεν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου μιλάμε για άλλο επίπεδο hardware,σίγουρα δεν αξίζει να το πάρεις αλλά για σκέψου ένα k800 με 210mhz επεξεργαστή,καμιά 30αριά μνήμη ραμ και το symbian ήταν κάποτε το standar,τότε κάτι κινητά τύπου p990 που ήταν 100 χρόνια πίσω απο τα σημερινά κάνανε 700+ ευρώ,δεν είναι το κινητό που θα είναι vfm ούτε που θα κάνει πάταγο στην αγορά,είναι το next gen κινητό που θα το ακολουθήσουν άλλα στο μέλλον και θα είναι προσιτά.

θυμάμαι το x8 μου το είχα πάρει ένα 200άρι,και τώρα με 200 ευρώ παίρνεις κινητάρες.

μην ξανα πει κάποιος για τα 800$ που ζητάει  γιατί δείχνει να μην καταλαβαίνει  δεν μιλάμε για απλό κινητό,δεν μιλάμε για κάτι συνηθισμένο μιλάμε για κάτι που είναι και περιορισμένο σε κομμάτια και είναι και πρωτότυπο.

 

Δεν βλέπω κανένα εξωγήινο hardware όπως λες, sorry...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) να εχει μεγαλυτερη οθονη, για να εχει νοημα μια τετοια συσκευη.

Το συνδέεις με οθόνη υπολογιστή, ποντίκι και πληκτρολόγιο. Ίσως αυτό να είναι το νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εγχειρημα για να ειναι πρωτοτυπο θα επρεπε:

...

το να κανεις reboot σε android για να το κανεις τηλεφωνο τα χαλαει ολα (δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο να προσθεσουνε υποστηριξη τηλεφωνικων κλησεων στο ubuntu και εκει εξαλλου θα ηταν και το νοημα της συσκευης)

 

ως εχει, εχει ξαναπαρουσιαστει τοσο στο n900 οσο και στο n9 τα οποια μαλιστα τρεχανε full ubuntu στο παρασκηνιο χωρις καν να πρεπει να κανεις reboot ενω οτι εκανες install μεσα στο περιβαλλον του ubuntu, μπορουσες να το εμφανισεις στο μενου του κινητου για να το τρεχεις απευθειας απο εκει. (πχ αν περναγες το doom στο ubuntu, η εφαρμογη συνδεοτανε με το μενου του κινητου και εμφανιζοτανε και εκει, ενω οτι εργασια εκανες μεσα στο ubuntu μπορουσε να βγει και εξω απο αυτο.)

 

Μα θα υποστηρίζει τηλεφωνικές κλήσεις και σαν κινητό( με το Ubuntu mobile) αλλά ακόμα και όταν το χρησιμοποιείς σαν υπολογιστή με το desktop OS. Το θέμα αν θα είναι η εμπειρία  smooth όσο υπόσχονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...