Προς το περιεχόμενο

Βιβλια προγραμματισμού..


oallosmoueautos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς, παρ' όλη την κρίση ο Έλληνας δεν αλλάζει...

 

 

Όχι μόνο θέλει ο TS να πάει να δουλέψει σε κάτι που είναι εκτός του scope του αλλά ζητάει και να του χαρίσουν βιβλία για να μπορέσει να προσποιηθεί ότι μπορεί να δουλέψει. 

 

 

Και όχι, καλό προγραμματισμό ξέρουν οι προγραμματιστές και όχι οι ηλεκτρολόγοι.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, παρ' όλη την κρίση ο Έλληνας δεν αλλάζει...

 

 

Όχι μόνο θέλει ο TS να πάει να δουλέψει σε κάτι που είναι εκτός του scope του αλλά ζητάει και να του χαρίσουν βιβλία για να μπορέσει να προσποιηθεί ότι μπορεί να δουλέψει. 

 

 

Και όχι, καλό προγραμματισμό ξέρουν οι προγραμματιστές και όχι οι ηλεκτρολόγοι.-

 

Κλασικος Ελληνας.. Για αυτο χρεωκοπησαμε αγαπητε! Γιατι ο Πακιστανος μεταναστης στα χωραφια ξερει καλυτερη C++ απο τους αποφοιτους Ελληνες ηλεκτρολογους! Αφου κανει απο το δημοτικο προγραμματισμο! αλλα δουλευει στα χωραφια για 10 Ευρω μεροκαματο και συ κανεις και ιδιαιτερα μαθημα, ζητας βοηθεια απο παλαιοτερους φοιτητες ή και αγοραζεις ετοιμες εργασιες!!..

Νομιζετε δεν ξερουμε τι γινεται?

 

Τι παει να πει ηλεκτρολογοι?

Θελεις να σου δωσουμε και σενα γαλονια να σε βαλουμε σε καμια ΔΕΚΟ να βαρας μυγες?

Κοροιδο εισαι τοσο κοπο που εκανες να βγαλεις την σχολη ε?

 

Ευχαριστω πολυ τους συμφορουμιτες για την υποστηριξη αλλα εχω ηδη αρκετα ebooks και τελικα αυτα ειναι που με μπερδευαν γιατι ο καθενας εγραφε τα ιδια πραγματα με το δικο του τροπο και με περιπλοκα παραδειγματα.. Ειρωνικα τελειως εβγαλα ακρη απο εδω..

 

http://www.cprogramming.com/

 

και μπραβο στον Alex Allain που με βοηθησε..

 

Επειδη κινουμαι πολυ θελω το βιβλιο να το διαβαζω οταν δεν εχω τον φορητο μαζι μου.. συντομα απο Advanced C++ και πανω!!..

 

Οποιος θελει να ερθει μαζι μου για να βρεί δουλεια το μονο που εχει να κανει ειναι να βρει μια κοπελα στην Αυστραλια που να στειλει μια επιστολη στην αυστραλεζικη υπηρεσια μεταναστευσης οτι και καλα θελει να τον παντρευτει και σε λιγα μηνακια οι Αυστραλοι σου βγαζουν χαρτια μεσω προξενειου για να πας Αυστραλια μονιμα να κατσεις οσο θελεις και να δουλεψεις οπου σαρεσει.. ασχετα αμα δεν παντρευτεις την κοπελα μετα.. και πολυ πιθανον πριν πας να σου βρουν αυτοι δουλεια και να σε στειλουν για συνεντευξη μολις κατεβεις απο το αεροπλανο... καλό???? .. Η Αυστραλια ειναι το πιο ευτυχισμενο μέρος στον πλανητη Γη!!

 

Σχετικα με την δουλεια στο aviation software συγνωμη αλλα δεν θελω να πω λεπτομερειες.. και βιβλιο να μου δωσετε δεν προκεται να σας πω τιποτε.. χι χι χι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


Σχετικα με την δουλεια στο aviation software συγνωμη αλλα δεν θελω να πω λεπτομερειες.. και βιβλιο να μου δωσετε δεν προκεται να σας πω τιποτε.. χι χι χι..

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αυστραλια ειναι το πιο ευτυχισμενο μέρος στον πλανητη Γη!!

 

Σχετικα με την δουλεια στο aviation software συγνωμη αλλα δεν θελω να πω λεπτομερειες.. και βιβλιο να μου δωσετε δεν προκεται να σας πω τιποτε.. χι χι χι..

 

Κράτα και καμία πισινή και έχε υπολογίσει και το εισιτήριο της επιστροφής στα βασικά σου έξοδα. Μην ξεχνάς πάντα ότι είναι η πιο απομονωμένη ήπειρος. Μακάρι και χίλιες φορές μακάρι να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ενδιαφερομαι μονο για advanced C/C++ απο βιβλια.. Αν και ξερω οτι προτιματε να τα πεταξετε παρα να μου τα χαρισετε γραφω εδω το μηνυματακι μου να υπαρχει.. Στατιστικα θα βρεθει και καποιο καλο παιδι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ! Ναι ρε σε μισούν και σε ζηλεύουν. Μεταξύ μας τώρα, ζήτα και κανένα βιβλίο στατιστικής, διότι δε φαίνεται να την κατέχεις ούτε δαυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ! Ναι ρε σε μισούν και σε ζηλεύουν. Μεταξύ μας τώρα, ζήτα και κανένα βιβλίο στατιστικής, διότι δε φαίνεται να την κατέχεις ούτε δαυτη.

 

Δεν ειπα οτι με ζηλευουν.. Μεταναστης θα παω- τι να ζηλεψουν?.. Τους ειπα και το μυστικο για να πανε και αυτοι αλλωστε..

 

Απλα σου λεει ο αλλος.. εδωσα χρηματα για να το παρω, σε αυτον θα το δωσω?.. καλυτερα να το κανω προσαναμα για το τζακι.. ας το βαλω στη βιβλιοθηκη για μπιμπελο στην τελικη..

 

Μονο καποιος που εχει αφιερωσει τη ζωη του στην γνωση και θελει να την μοιραστει με τους αλλους θα προσφερθει..

 

Στατιστικα υπαρχουν και τετοια ατομα.. Ολοι οι υπολοιποι, δηλαδη καπου στο 90% των χρηστων εδω θα τα πετουσαν στα σκουπιδια και θα ευχονταν να μου καει ο υπολογιστης! χα χα χα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εσύ δεν θες γνώση...

 

Θες εργαλεία για να κοροϊδέψεις κάποιους. 

 

 

Εάν ήταν ο τομέας σου, θα είχες και την γνώση για να βρεις την μετέπειτα γνώση (=βιβλία) για αυτό που ζητάς. 

 

Προφανέστατα δεν είναι ο τομέας σου. Απλά έτυχε να ακούσεις κάτι, κάπου... σκέφτηκες να το παίξεις και λίγο ιστορίας σε ένα forum για δουλειά, aviation software και λεφτά.... και μετά θέλεις να πατήσεις και στο φιλότιμο των άλλων για να σου δώσουν εργαλεία έτσι ώστε ίσα-ίσα να πείσεις μελλοντικούς εργοδότες ότι κάνεις για αυτή την δουλειά. 

 

Πάω στοίχημα πως ούτε και ξέρεις γιατί χρειάζεται αυτή η παλιά γλώσσα Ada (εμφανίστηκε το 1980). Κάτι που όσοι ασχολούνται με τον προγραμματισμό το γνωρίζουν (σχεδόν οι περισσότεροι, θέλω να ελπίζω). 

 

Κλασικό story στην εγχώρια αγορά και από ό,τι βλέπω εξαπλώνεται παρά έξω. 

 

Και είναι αστείο να νομίζει κανείς ότι βρέχει ενώ δεν βρέχει. 

 

 

Πολλά παιδιά από εδώ μέσα έχουν δώσει αρκετά σε όσους κρίνουν αυτοί πως είναι ΟΚ να τα δώσουν... και όχι επειδή έχουν αρχηγικές τάσεις ή "εξουσία" στην γνώση (από ό,τι φαίνεται at least) αλλά επειδή την σέβονται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εσύ δεν θες γνώση...

 

Θες εργαλεία για να κοροϊδέψεις κάποιους. 

 

 

Εάν ήταν ο τομέας σου, θα είχες και την γνώση για να βρεις την μετέπειτα γνώση (=βιβλία) για αυτό που ζητάς. 

 

Προφανέστατα δεν είναι ο τομέας σου. Απλά έτυχε να ακούσεις κάτι, κάπου... σκέφτηκες να το παίξεις και λίγο ιστορίας σε ένα forum για δουλειά, aviation software και λεφτά.... και μετά θέλεις να πατήσεις και στο φιλότιμο των άλλων για να σου δώσουν εργαλεία έτσι ώστε ίσα-ίσα να πείσεις μελλοντικούς εργοδότες ότι κάνεις για αυτή την δουλειά. 

 

Πάω στοίχημα πως ούτε και ξέρεις γιατί χρειάζεται αυτή η παλιά γλώσσα Ada (εμφανίστηκε το 1980). Κάτι που όσοι ασχολούνται με τον προγραμματισμό το γνωρίζουν (σχεδόν οι περισσότεροι, θέλω να ελπίζω). 

 

Κλασικό story στην εγχώρια αγορά και από ό,τι βλέπω εξαπλώνεται παρά έξω. 

 

Και είναι αστείο να νομίζει κανείς ότι βρέχει ενώ δεν βρέχει. 

 

 

Πολλά παιδιά από εδώ μέσα έχουν δώσει αρκετά σε όσους κρίνουν αυτοί πως είναι ΟΚ να τα δώσουν... και όχι επειδή έχουν αρχηγικές τάσεις ή "εξουσία" στην γνώση (από ό,τι φαίνεται at least) αλλά επειδή την σέβονται. 

 

Απο τη στιγμη που δεν εχεις παει ουτε σε συνεντευξη για θεση προγραμματιστη μην μου κανεις υποδειξεις μιστερ..

 

Αν ειχες παει θα ηξερες οτι περνας απο τεστ IQ, απο τεστ με ερωτησεις-λαθη σε κωδικα, με επιδειξη δικης σου ετοιμης δουλειας, με προφορικες και γραπτες εξετασεις 1-2 ωρες κτλ κτλ..

 

Οι Αυστραλοι δεν ειναι Ελληνες εργοδοτες-λαμογια να προσλαμβανουν αχρηστους για να περνουν τα χρηματα κρατικων προγραμματων επιχορηγισης και αναπτυξης (το πιο συντομο ανεκδοτο που εχω ακουσει ποτε μου).. ουτε κλεβουν δημοσιο χρημα λαδωνοντας σε διαγωνισμους.. ουτε προσλαμβανουν γνωστους τους "υπαλληλους" για να δικαιολογησουν μαυρο χρημα.. 

 

Εστω οτι δεν ξερω.. για να χρησιμοποιειται σε aviation και avionics που μπαινει ο κοσμος μεσα στα αεροπλανα να ταξιδεψει και τα προγραμματα ειναι εκατομμυρια εντολων, ποια θα ηταν τα λογικα πλεονεκτηματα της συγκεκριμενης γλωσσας? 

 

Εγω εχω αποφασισει να αφιερωσω την ζωη μου στην γνωση.. Αυτη τη στιγμη δουλευω σε ενα δικο μου προτζεκτακι που βασιζεται στο

http://www.openpilot.org/ και μολις φτιαξω τον autopilot θα τους το παω σα δειγμα δουλειας..

 

Το φιλοτιμο ειναι ενα οθωμανικο καταλοιπο στο χαρακτηρα του νεοελληνα για να δικαιολογησει με θετικο προσημο το ραγιαδισμο του..

 

Πολλοι που ασχολουνται με τον προγραμματισμο στην Ελλάδα εχουν B.Sc. , M.Sc. ή P.h.D. αλλα δεν εχουν J.O.B.

 

Αμα ηθελα γνωση παντως θα κοιτουσα εδω    http://ocw.mit.edu/index.htm

 

Εγω ζητησα βιβλιο σε advanced C++ οποτε σιγουρα δεν θα παει χαμενο..

 

Προς το παρον διαβαζω ενα απο τη δανειστικη βιβλιοθηκη.. χο χο χο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε μια εταιρεία τέρας που έχει projects των 5m όπως λες.

Και θα πας σε αυτήν να κάνεις αίτηση για [edit]προγραμματιστής[/edit] με τα εξής :

1) Μετανάστης ( Δε το λεω ως υποτιμητικό αλλά πολυ εργοδότες το σκέφτονται)

2) Χωρίς κάποιο διαπιστευτήριο ότι γνωρίζεις περί aviation , προγραμματισμο ( Δεν το αναλύω γιατί πιθανόν να μην ξέρεις καν τι αναφέρω) ή γενικά Computer Science

3) Χωρίς προυπηρεσία ( Δεν αναφέρεις πουθενά οτι έχεις δουλέψει).

4) Με τα μυαλά που κουβαλάς.

 

Και όλα αυτά όταν μπερδεύεσαι με τις απλές έννοιες της λίστας και χωρίς να μπορείς να βρεις βιβλία για c++.

 

Βέβαια τι σου λέμε και εμείς οι ποταποί χαζοί νεοέλληνες...

 

Άμα σε προσλάβουν πες μου να πάω να κάνω αίτηση στην NASA ( θα τους πώ βέβαια οτι έχω τηλεσκόπιο σπίτι για να με πάρουν).

 

 

 

Έλα σταμάτα το trolling , σε καταλάβαμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε μια εταιρεία τέρας που έχει projects των 5m όπως λες.

Και θα πας σε αυτήν να κάνεις αίτηση για [edit]προγραμματιστής[/edit] με τα εξής :

1) Μετανάστης ( Δε το λεω ως υποτιμητικό αλλά πολυ εργοδότες το σκέφτονται)

2) Χωρίς κάποιο διαπιστευτήριο ότι γνωρίζεις περί aviation , προγραμματισμο ( Δεν το αναλύω γιατί πιθανόν να μην ξέρεις καν τι αναφέρω) ή γενικά Computer Science

3) Χωρίς προυπηρεσία ( Δεν αναφέρεις πουθενά οτι έχεις δουλέψει).

4) Με τα μυαλά που κουβαλάς.

 

Και όλα αυτά όταν μπερδεύεσαι με τις απλές έννοιες της λίστας και χωρίς να μπορείς να βρεις βιβλία για c++.

 

Βέβαια τι σου λέμε και εμείς οι ποταποί χαζοί νεοέλληνες...

 

Άμα σε προσλάβουν πες μου να πάω να κάνω αίτηση στην NASA ( θα τους πώ βέβαια οτι έχω τηλεσκόπιο σπίτι για να με πάρουν).

 

 

 

Έλα σταμάτα το trolling , σε καταλάβαμε

 

 

Ειμαι υπερ της ανωνυμιας στο διαδικτυο και δεν θελω να βγαλω στη φορα το βιογραφικο μου.. Μου το επιτρεπεις?

 

1) Στην Αυστραλια μεταναστευουν Ολλανδοι, Γερμανοι και Σουηδοί.. Οτι ισχυει για αυτους ισχυει και για μενα

2) Αυτα που ξέρω.. Απο καπου ξεκινανε ολοι..

3) Η όποια προυπηρεσια σε ελληνικες εταιριες μαλλον αρνητικα θα ληφθεί.. αλλα και παλι ειναι πληροφοριες του βιογραφικου μου

4) Ευτυχως δεν εχει καει ακομα ο εγκεφαλος μου στην Ελλάδα ουτε περνω καποια φαρμακευτικη αγωγη που να τον επηρεαζει

 

Τις λιστες και τα δεντρα τα καταλαβα.. Στα templates ειμαι τωρα και συντομα προχωρω σε advanced C++.. Απο τη στιγμη που καταλαβαινω δεν αποθαρρυνομαι οτι και να λετε.. χι χι χι.. 

 

Οταν βγουν τα χαρτια μου και ειμαι ετοιμος να φυγω το πιο πιθανον ειναι να μου προτεινει η Αυστραλεζικη υπηρεσια που να παω να δουλεψω.. Α-class services..

 

Εσυ τρολαρεις το θεμα μου γιατι εγω εδω μπηκα να ζητησω βιβλιο και συ μου ζητας το βιογραφικο μου και σκαναρισμενα τα χαρτια μεταναστευσης μου..

 

Mind your own business στην τελικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο βιογραφικό σου ζήτησα ρε μπάρμπα? Ούτε που μου καίγεται καρφί τι έκανες και τι ξέρεις. Εγω σου μίλησα με βάση αυτα που ανέφερες για τον εαυτό σου.

Βγήκαν σου είπαν τα παιδιά την γνώμη τους, σε βοήθησαν να βρεις βιβλίο και άρχισες να κράζεις. Πλάκα μας κάνεις?

 

Αντε "καλη τύχη" και πρόσεχε μη σε φάει κανένας καρχαρίας εκει πέρα (όχι οτι θα πας αλλα λέμε τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο το παιδί. Εγώ μια φορά που βρέθηκα τυχαία Αυστραλία, με το που κατέβηκα απο το Αεροπλάνο περίμεναν εκπρόσωποι όλων των ΙΤ κολοσσών της Αυστραλίας, οι οποίοι είχαν μάθει για την επίσκεψή μου, για να με αρπάξουν. Αφού με το που πάτησα το έδαφος άλλος με τράβαγε απο τα πόδια, άλλος απο τα χέρια, μια άλλη μου πρότεινε μέχρι και να μου πάρει π...α για να πάω για interview. Τελικά μου την έδωσαν και γύρισα πίσω...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που δεν εχεις παει ουτε σε συνεντευξη για θεση προγραμματιστη μην μου κανεις υποδειξεις μιστερ..

Πως ξέρεις ότι δεν έχει πάει ? Και ότι δεν είναι ήδη προγραμματιστής σε κάποια μεγάλη εταιρία ? Καλό είναι να απαντάς με επιχειρήματα χωρίς να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για τους άλλους.

 

Αν ειχες παει θα ηξερες οτι περνας απο τεστ IQ, απο τεστ με ερωτησεις-λαθη σε κωδικα, με επιδειξη δικης σου ετοιμης δουλειας, με προφορικες και γραπτες εξετασεις 1-2 ωρες κτλ κτλ..

Ακριβώς λοιπόν επειδή περνάς από τεστ και ερωτήσεις δεν μπορείς να περιμένεις να πιστέψει κανείς ότι δεν τρολάρεις και ότι πιστεύεις στα αλήθεια ότι μια εταιρία θα προσλάβει κάποιον που δεν ξέρει C++ (με την προϋπόθεση φυσικά ότι χρειάζονται c++) και που δυσκολεύεται σε έννοιες όπως η λίστα και που ζητάει βιβλία προχωρημένων θεμάτων ώστε να μάθει στα γρήγορα c++ (εκτός αν έχεις το iq του τραβόλτα στην ταινία που έμαθε όλη τη πορτογαλική γλώσσα διαβάζοντας ένα αγγλο-πορτογαλικό λεξικό σε μια βόλτα 10 λεπτών με το αμάξι). Δεν μπορώ φυσικά να ξέρω τι ζητάει η κάθε εταιρία αλλά μου φαίνεται απίθανο να προσληφθεί κάποιος που δεν καταλαβαίνει λίστες ούτε καν για μια θέση junior developer που δεν θα είχε καμμία σχέση με το κρίσιμο θέμα του aviation αλλά θα έκανε χαμαλοδουλειές.

 

 

Το φιλοτιμο ειναι ενα οθωμανικο καταλοιπο στο χαρακτηρα του νεοελληνα για να δικαιολογησει με θετικο προσημο το ραγιαδισμο του..

 

Πολλοι που ασχολουνται με τον προγραμματισμο στην Ελλάδα εχουν B.Sc. , M.Sc. ή P.h.D. αλλα δεν εχουν J.O.B.

 

Αμα ηθελα γνωση παντως θα κοιτουσα εδω    http://ocw.mit.edu/index.htm

Άσχετα παχιά λόγια.

 

1) Στην Αυστραλια μεταναστευουν Ολλανδοι, Γερμανοι και Σουηδοί.. Οτι ισχυει για αυτους ισχυει και για μενα

Δεν ισχύει το ίδιο αλλά το παραβλέπω.

 

2) Αυτα που ξέρω.. Απο καπου ξεκινανε ολοι..

Φυσικά όλοι ξεκινάνε από κάπου αλλά δεν περιμένουν στο ξεκίνημά τους να τους προσλάβει κάποιος.

 

Απο τη στιγμη που καταλαβαινω δεν αποθαρρυνομαι οτι και να λετε.. χι χι χι..

Από το έμαθα τις δεσμευμένες λέξεις μιας γλώσσας και καταλαβαίνω την σύνταξη μέχρι το είμαι έτοιμος να γράφω κώδικα τέτοιου μεγέθους θέλει πολύ δουλειά (και χρόνια).

 

Οταν βγουν τα χαρτια μου και ειμαι ετοιμος να φυγω το πιο πιθανον ειναι να μου προτεινει η Αυστραλεζικη υπηρεσια που να παω να δουλεψω.. Α-class services..

Με το καλό να πας. Όπως είπα και στο 1ο μου μήνυμα, σου εύχομαι κάθε επιτυχία. Επειδή όμως δεν με έπεισες για το μη-τρόλινγκ του θέματος λέω να κάτσω πίσω σε μια γωνία δίπλα στον thano και να παρακολουθώ τρώγοντας σπόρια. Αν χρειαστείς κάτι σοβαρό στο οποίο να μπορώ να βοηθήσω, εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...