Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία σε netbook?


ckdodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιεα χαρα σε ολους εχω ενα νετμπουκ και συγκεκριμενα αυτο http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/Eee_PC_1001PXD/

δουλευε σε θερμοκρασια 70 βαθμους περιπου με ενα δυο παραθυρα ανοιχτα. Μετα απο καθαρισμο(δεν ειχε και τιποτα απο σκονη μεσα) και αλλαγη στην παστα του επεξεργαστη κατεβηκε λιγακι η θερμοκρασια και δουλευει στους 60 βαθμους περιπου και μετα απο ωρα ανεβαινει παλι στους 70!

 

με φιλο που εχει παρόμοιο μηχανάκι και σαφως πιο καινουργιο απο το δικο μου εχουμε περιπου τις ιδιεσ θερμοκρασίες. ειναι λογικο τωρα το καλοκαιρι να εχει αυτες τισ θερμοκρασιες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως βλεπεται την θερμοκρασια ?

 

εγω στο netbook μου το οποιο ειναι HP 210 xxxx series με επεξεργαστη Ν570 οσο ειχα περασμενα τα win7 ζεσταίνονταν φυσιολογικά. 2 εβδομαδες τωρα που εχω βαλει τα win8 το FAN του δεν σταματαει να δουλευει. Κατι που δεν μπορω να εξηγήσω καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 βαθμοί καλα ειναι και οταν μιλαμε και για καλοκαίρι και netbook που γενικά ειναι ολα πολύ στιμωγμένα μεσα αν μπορεις να το πεις ετσι , δεν υπάρχει και πολύ χώρος για καλη ψύξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη δεν εχω ασχοληθεί ποτε με το συγκεκριμενο θεμα, αυτη η θερμοκρασια ειναι μια γενικη θερμοκρασια του μηχανηματος, αφορα τον επεξεργαστη και επισης ο καθε κατασκευαστης δινει για το καθε μηχανημα μια θερμοκρασια η μιλαμε για κατι γενικα ?

 

(στην πρωτη ερωτηση πηρα απαντηση μολις ετρεξα το προγραμμα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HWMonitor δίνει θερμοκρασίες για επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, μητρική και για σκληρό δίσκο. Καλά είναι το καλοκαίρι, με τις υψηλές θερμοκρασίες, να έχουμε το Netbook-Notbook μας επάνω σε βάση με αξιοπρεπή ανεμιστήρα, για παράδειγμα http://www.thermaltakeusa.com/products-model.aspx?id=C_00001924

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι στην παρεα...

μαλλον επαθα αυτο που συμβαινει οταν φορας δυο ρολογια...  :mad: ποτε δεν εισαι σιγουρος για την ωρα!

πως εξηγειται να εχω 5 βαθμους διαφορα απο προγραμμα σε προγραμμα??

το ενα που χρησημοποιησα ειναι το hwmonitor και το αλλο το core temp!

to hwmonitor μου δινει 65 βαθμους και την ιδια στιγμη το core temp μου δίνει 60  βαθμους!!  :shock:  :shock:  :mad:  :mad:πιο απο τα δυο να πιστέψω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό το θέμα υπάρχει μερικές φορές με τα HWMonitor - Core Temp - Real Temp. Μάλλον εξαρτάται από τον αισθητήρα του επεξεργαστή ή τη μητρική. Προσπάθησε να δεις μέτρηση μέσα από το Bios, αν βέβαια παρέχεται αυτή η ένδειξη στο Bios του συγκεκριμένου Netbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...