Προς το περιεχόμενο

Port Forwarding - Hol Alu Wlan


mpasketpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κανω dmz δεν με ενδιαφερει ετσι και αλλιως αλλα νομιζα πως ειναι για συκγκεριμενα router? Εγω σε αυτο που εχω πως κανω γιατι εψαξα και δεν βρηκα.. Οσο για τα αλλα το ειχα βρει το canyouseeme.org και εγω,ports 80, (βασικη) 3960-3962 που θελουμε μου βγαζει και στις 3 (Και αφου μου ειπες να κανω αυτο το πραμα στο μTorrent 

Error: I could not see your service on 5.54.*.**6 on port (3960)

Reason: Connection timed out

 

 

Επισης κατι που παρατηρησα. Εγω port forward εκανα στην IP 192.168.2.1 (Default Gateway στο cmd) Και το canyouseeme.org ελεγε την κανονικη μου IP.

5.54.*.**6

Κανω κατι λαθος μηπως; Αλλα δεν με ενδιαφερει, αν γινεται να κανω dmz.Απλα πες μου πως..

Εψαξα για το dmz για το μοντεμ μου και δεν με οδηγησε καπου,βρηκα κατι στο adsl.gr αλλα προσπαθησα αλλα ειχε για αλλο ρουτερ οδηγιες και δεν μπορεσα.. Αν ξερει κανεις ευλογημενος..

δεν κανεις port forward στο default gateway του ρουτερ αλλα στην ip που εχει το pc σου πχ 192.168.2.2 για παραδειγμα.αλλιως λογικο που δεν πετυχαινει.επισης καλο θα ηταν αν η ip του Pc ειναι πχ 192.168.2.2 να δωσεις αυτην καρφωτα στο tcp ip στην καρτα δικτυου σου για να μην υπαρχει περιπτωσει να την παρει αλλο pc.και στο dmz παλι δεν θα βαλεις την 192.168.2.1 που ειναι του ρουτερ.την ip την βλεπεις με ipconfig ειτε μεσα απο το status της συνδεσης.το port forward Λογικα θα ειναι κατω απο το nat και ισως να το γραφει σαν virtual server.λογικα εκει θα ειναι και το dmz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα ρουτερ εχουν dmz .αν δεν εχει αυτο τοτε θα κανεις Port forward και μετα θα κανεις αυτα που εγραψα πιο κατω.το canyouseeme παντα θα λεει την κανονικη σου ip ακομα και οταν κανεις Port forward η dmz.δεν εχει καμια σχεση.το canyouseeme βλεπει το ρουτερ σου και το ρουτερ σου βλεπει το Pc.αν το ρουτερ δει οτι η πορτα ειναι ανοιχτη το λεει στο canyouseeme.αλλιως τρως ποδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Κοιτα τι εκανα.  

Δεν ειχα καν static IP γιατι ημουν χαζοσ. Τωρα εβαλα κανονικα static ip και εχω static IP ,ολα μια χαρα. Κανω port forward μεσα απο το virtual servers,την 80,443,3960,3962. Ανοιγω utorrent βαζω την 80,πριν την βαλω στο canyouseeme.org ελεγε Connection refused,τωρα μου λεει I can see your port 80 on 5.54******* και οτι ο isp δεν μπλοκαρει. Βαζω λοιπον στο uTorrent την 3960,στο canyouseeme.org μου λεει Connection Timed Out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Κοιτα τι εκανα.  

 

Δεν ειχα καν static IP γιατι ημουν χαζοσ. Τωρα εβαλα κανονικα static ip και εχω static IP ,ολα μια χαρα. Κανω port forward μεσα απο το virtual servers,την 80,443,3960,3962. Ανοιγω utorrent βαζω την 80,πριν την βαλω στο canyouseeme.org ελεγε Connection refused,τωρα μου λεει I can see your port 80 on 5.54******* και οτι ο isp δεν μπλοκαρει. Βαζω λοιπον στο uTorrent την 3960,στο canyouseeme.org μου λεει Connection Timed Out.

to utorrent νομιζω θελει να το κλεισεις και να το ξανανοιξεις για να παρει το νεο port.ετσι νομιζω δεν ειμαι σιγουρος πρεπει να το δοκιμασω.οποτε δοκιμασε να το κλεισεις και να το ανοιξεις και σιγουρεψου οτι εχει γινει σωστα το Port forward.επισης αν εχεις Hol δεν σε κοβει καπου λογικα.ο οτε κοβει μερικα ports με την αυξημενη ασφαλεια.δες και τα υπολοιπα Ports αν παιζουν.αλλιως δες και για dmz για δοκιμη.απλα κλεινει το Utorrent και επισης περιμενε λιγο οταν το ανοιξεις για να κανει λιγο traffic για να φανει ανοιχτη η πορτα αλλιως θα στην βγαλει κλειστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δυστυχως εχω κανει σωστο port forward αυτη τη φορα.. Εκανα αυτο που ειπες με το uTorrent αν και δεν ειχε νοημα γιατι και στο παιχνιδι τα ιδια,και παλι το ιδιο. Πηγα εκει που ειπες λιγα ποστ πιο πριν και δεν ειχε τιποτα για "dmz". Το ρουτερ μου ειναι Hol Alu Wlan (CellPipe7130)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δυστυχως εχω κανει σωστο port forward αυτη τη φορα.. Εκανα αυτο που ειπες με το uTorrent αν και δεν ειχε νοημα γιατι και στο παιχνιδι τα ιδια,και παλι το ιδιο. Πηγα εκει που ειπες λιγα ποστ πιο πριν και δεν ειχε τιποτα για "dmz". Το ρουτερ μου ειναι Hol Alu Wlan (CellPipe7130)

μετα μονο αν σε κοβει κανα firewall ειτε σε pc και δυσκολα στο router.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.το port forward φαινεται σωστο αφου μου λες οτι σε καποια Ports βγαινει οτι ειναι οκ.και με την 3962 στο κανει το connection refused εκτος απο την 3960?και με την 443?τiς ανοιγεις και σε tcp και σε udp γιατι το τεστ νομιζω τσεκαρει και τα 2.ψαξε και στις αλλες καρτελλες για dmz αλλα ναι υπαρχει περιπτωση να μην εχει.επισης σε ποια   ip εχεις κανει port forward?β.ειναι σε Tcp και Udp?γ.την ip που εκανες Port forward την εβαλες στην καρτα δικτυου σου καρφωτα.δηλαδη σε ipconfig  τι παιρνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα μονο αν σε κοβει κανα firewall ειτε σε pc και δυσκολα στο router.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.το port forward φαινεται σωστο αφου μου λες οτι σε καποια Ports βγαινει οτι ειναι οκ.και με την 3962 στο κανει το connection refused εκτος απο την 3960?και με την 443?τiς ανοιγεις και σε tcp και σε udp γιατι το τεστ νομιζω τσεκαρει και τα 2.ψαξε και στις αλλες καρτελλες για dmz αλλα ναι υπαρχει περιπτωση να μην εχει.επισης σε ποια   ip εχεις κανει port forward?β.ειναι σε Tcp και Udp?γ.την ip που εκανες Port forward την εβαλες στην καρτα δικτυου σου καρφωτα.δηλαδη σε ipconfig  τι παιρνεις?

α) 192.168.2.5 (η IP που εβαλα ως στατικη στις ρυθμισεις δικτυου)

β) Ειναι σε Tcp/Udp ολα. 

dmz) εχω ψαξει ολες τις καρτελες δις,δεν εχει τιποτα που να λεει ξεκαθαρα "dmz" ή κατι παρομοιο. 

γ) Τι εννοεις; Σε ipconfig ipv4adress παιρνω 192.168.2.5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) 192.168.2.5 (η IP που εβαλα ως στατικη στις ρυθμισεις δικτυου)

β) Ειναι σε Tcp/Udp ολα. 

dmz) εχω ψαξει ολες τις καρτελες δις,δεν εχει τιποτα που να λεει ξεκαθαρα "dmz" ή κατι παρομοιο. 

γ) Τι εννοεις; Σε ipconfig ipv4adress παιρνω 192.168.2.5 

a.σωστα.

β.σωστα.απλα μπορει να μην εχει dmz.το dmz παντα το αναφερουν σαν dmz .demilitarized zone.

γ.οκ σωστο και αυτο.αυτο εννοουσα αν παιρνεις σε ipconfig την 192.168.2.5 που εχεις βαλει.ολα φαινονται σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα και για αυτο και τιποτα.. Και αυτοι στη  Hol 0 βοηθεια :(

σε κανεναν παροχο δεν βοηθανε με Port forward περα απο απλες οδηγιες.ναι μπορει να μην εχει dmz πραγματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε δεν μπορω να παιξω; Δες εδω ρε ... Η πλακα ειναι στο πατσ 7 επαιζα,patch 8 μου ηρθε το προβλημα,ανοιξα μια μερα και στο patch 9 που βγηκε ξανα μπορουσα να παιξω. Βγηκε update για ενα bug στο patch 9 παλι το προβλημα.. Τι στο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως με port forward για παιχνιδια δεν το εχω ψαξει για να σου πω κατι παραπανω.παντως με το mtorrent οταν του βαζεις ενα port και μετα το κανεις port forward αν στο www.canyouseeme.org στο βγαζει ανοιχτο τοτε το Port ειναι οκ.

τωρα εσενα γιατι σου δειχνει την 80 ανοιχτη και οχι τις αλλες δεν μπορω να σκεφτω.μονο firewall απο ρουτερ η μαλλον απο Pc αν σε κοβει.



αν εχεις αλλο ρουτερ δοκιμασε να δεις.η δοκιμασε να φτιαξεις ενα rule για καθε port και οχι ολα μαζι μηπως τρωει σκαλωμα.αλλιως κανα Hard reset μηπως συνελθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...