Προς το περιεχόμενο

Q9550 και αγορά νέας κάρτας γραφικων


Psycho13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Ποιά κάρτα γραφικών προτείνετε για αγορά με κόστος 200€ (αντε με υπερβαση μαξιμουμ να φτασω τα 250€) χωρίς να έχω bottleneck απο cpu?

Το υπολοιπο συστημα μου ειναι:

Q9550, gigabyte x48-dq6, 4gb ddr2 ram και enermax infinity 650watt.

Περιμένω προτάσεις σας με chip που πρέπει να διαλέξω όπως επίσης και υλοποιήσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με Q9300 στα 3Ghz , με την 660GTX που ειναι πιο κατω , δεν εχω φαει μπουκαλι πουθενα παρα μονο σε μια συγκεκριμενη πιστα του Crysis 3.
Η 7870le ειναι ιδανικη. Αν μπορεις παντως χωστα για μια καλη υλοποιηση 7950. Τις βλεπω κοντα στα 230~250Ε.

Θα χρειαστεις λιγο τσιμπημα στην cpu.

Αν θες τιποτα αλλο ρωτα με.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις παντως χωστα για μια καλη υλοποιηση 7950. Τις βλεπω κοντα στα 230~250Ε.

Σε ποιό μαγαζί την βρίσκεις τόσο? Γιατί εγώ ψάχνω και τις βρίσκω πάνω απο 280€.

Εαν την βρω όσο λες τότε θα πάω για την 7950

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αγγελιες λεω. Αν λες καινουργια τοτε απο ελλαδα η πιο φθηνη 7870xt ειναι στα 240Ε βλεπω. Δεν νομιζω να τα αξιζει. 

Θα επαιρνα μια απλη 7870/660 στα 180Ε ή μια 650ti boost στα 160Ε. 

 

Προσωπικα μιας κ το συστημα σου ειναι παλιο θα κοιταγα στις αγγελιες εδω στo forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το CPU δεν πρόκειται να πάρεις το 100% μιας 7950 αλλά σε κόβω ότι σε ενδιαφέρει το gaming άμεσα οπότε η πρώτη μεγάλη αναβάθμιση είναι μια κάρτα γραφικών μιας και είναι το σημαντικότερο σε αυτό το τομέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220κάτι κάνει μια 7870 Tahiti Le http://www.skroutz.gr/s/2838652/PowerColor-Radeon-HD7870-2GB-PCS-Myst-Edition.html

 

Και μια 7870 ή 660 στα 180€ που πε ο liakjim είναι καλό vfm.

 

Θα χρειαστεί να ανεβάσεις τον επεξεργαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , δεν το ηξερα οτι ειναι tahity http://www.tomshardware.com/reviews/tahiti-le-7870-7930-benchmark,3401.html

 

Εντυπωσιακα κοντα στην 7950. 

Για το συστημα σου βεβαια οριακη. Ισως μια  660/7870 να ειναι πιο ισορροπημενη επιλογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/3540594/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-3X-OC-rev-2-0.html">εδώ είσαι φίλε μου

φτάνεις το maximum στο budget σου αλλά παίρνεις μια πολύ καλή υλοποίηση και το καλύτερο για τα χρήματα που διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω.

 

28% ακριβοτερη απο μια 660 για 20% καλυτερες επιδοσεις (http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_760/27.html ) , που κ στην τελικη το 20% θα ειναι κ λιγοτερο μιας κ επεξεργαστης ειναι οριακος. 

 

Εξακολουθω να προτεινω κατι πιο φθηνο εκτος κ αν το παιδι θα αλλαξει κ το υπολοιπο συστημα βραχυπροσθεμα , οποτε ας παρει τωρα πιο δυνατη καρτα.

Αν δεν το αλλαξει νομιζω δεν εχει νοημα η αγορα της 760 κ γενικοτερα καινουργιας καρτας (οπως εχω ξαναπει).

Ας παρει τωρα κατι να κανει την δουλεια του (ετσι κ αλλιως δεν υπαρχουν στον αμεσο οριζοντα πιο βαρια παιχνιδια απο τα Crysis 3/Metro LL , στa οποιο μια 660/7870 φτανει - το εχω δει με τα ματια μου) κ οταν αλλαξει συστημα , αγοραζει τοτε καρτα που θα την χρησιμοποιει στο 100%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή προτάθηκε 7950 για αυτό ανάφερα την 760.

οι μεταχειρισμένες κάρτες θέλουν πολύ προσοχή γιατί δεν ξέρεις αν την έχει ξεζουμίσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.θα τις χαρακτήριζα λαχείο!2 φόρες πήρα.2 φόρες έχασα :D

 

βασικά σε τι ανάλυση παίζει ο ενδιαφερόμενος για να έχουμε καλό ερώτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι πιστευω.

Βεβαια οπως ειπα εξαρταται κ απο τι σκοπευεις να κανεις με το υπολοιπο συστημα.

Αν δεν το αλλαξεις (mobo+cpu+ram) δεν εχει νοημα να πας σε κατι ακριβο.

Επισης πες με fanboy αλλα θα προτεινω την 660 αντι της 7870 (ισως λιγο πιο αργη , αργη στο opencl αλλα εχει το Physx(για μενα σημαντικο))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...