Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να κάνω το C μου D και να βάλω νέο C?


AJreef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες μου...  :D
 
Έχω ενα Pressario CQ61 στο οποίο προσθέτω (μεσω SSD caddy) στον χώρο του DVD αρχικά εναν SSD 250GB.
To CQ61 εχει έναν 250GB HDD 'μαμίσιο' απο το οποίο και κάνω τώρα boot τα 'μαμίσια' windows 7.
 
Θέλω να καταλήξω να κάνω boot απο μια νέα εγκατάσταση windows 7 που θα στήσω στον SSD.
 
 Πως μπορώ να καταλήξω (βήμα-βήμα please :( όποιος βοηθήσει) να έχω τον SSD ως "C" (ίσως όχι στο caddy αλλά στην σωστή θέση του 'μαμίσιου' HDD) με την νέα εγκατάσταση W7 εκεί και τον παλιό μου HDD (ίσως στο caddy πιά) για data & files ως "D"?
 
Όλος αυτιά!  :rolleyes:
 
 Α!.... έχω στήσει τα Windows 7 σε ενα bootable USB για την διαδικασία και φυσικά εχω και το iso αν το χρειαστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάνει το ίδιο στον δικό μου φορητό, πολύ απλά, να κάνεις εγκατάσταση τα 7ρια στον SSD αφού τον βάλεις στην θέση του μηχανικόυ. Όταν τελειώσεις την εγκατάσταση, βάλε τον μηχανικό στο caddy και όλα οκ. Υπόψιν σου, στο BIOS βάζεις να εκκινεί από τον SSD.

 

Όποιο σκληρό βάλεις στο caddy τον βλέπει κανονικά το BIOS; Τι caddy έχεις; SATA->IDE ή SATA->SATA;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GCMH διόρθωσε με παρακάτω αν δεν το ΄χω καταλάβει σωστά.

 

  1. Αφαιρώ τον μηχανικό και στην θέση του βάζω τον ssd.
  2. Ο μηχανικός παει στο caddy
  3. Boot απο το USB για εγκατάσταση στον SSD
  4. Εγκατάσταση W7 στον SSD
  5. Format το παλιό boot partition απο τον μηχανικό,
  6. Επανεκκίνηση
  7. Τέλος


Ουπς.... το caddy ειναι SATA-SATA. Για δες για σιγουρια.

 

http://www.ebay.com/itm/360685241860?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Αφαιρώ τον μηχανικό και στην θέση του βάζω τον ssd.»

-Ναι.

«Ο μηχανικός παει στο caddy»

-Όχι θα τον αφήσεις στην άκρη,μέχρι να τελειώσεις την εγκατάσταση στον ssd και να έχεις κάνει και κάνα δυο επανεκκινήσεις.

Μετά όπως λες, περνάς windows,βλέπεις ότι όλα δουλεύουν σωστά,και τότε μόνο βάζεις τον μηχανικό στο σύστημα και του ρίχνεις format.

Αυτό επειδή η εγκατάσταση ψάχνει αυτομάτως για προηγούμενες εγκαταστάσεις και μόνο προβλήματα μπορεί να έχεις αν πας να την κάνεις με τον μηχανικό πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ωραία, όπως μου είπες GCMH.

 

 Όταν όλα τέλειωσαν και ο νέος SSD έτρεχε όπως είχε φανταστεί, έβαλα εκ νέου τον παλιο HDD στο caddy και αρχίσανε τα όργανα.

 Ο παλιός ο δίσκος ειναι ακόμα... pain in the ass. Σε κάθε reboot διέκοπτα (ESC) για να διαλέξω απο ποιόν δίκσο θα κάνει boot αυτή την φορά.

 

 Έτσι με τον EaseUS partition master έσβησα (εκανα format όλα τα παλια partition) οτι δεν χρειαζόμουν απο τον παλιό δίσκο αλλά κυρίως την παλιά C partition στην οποία ζούσαν τα παλιά windows.

 

 Η εικόνα όμως αυτή ειναι προβληματική αφου ο SSD ειναι ο disk 2 με το λειτουργικο που θέλω να τρέχει στον C αλλά σε reboot ακομα παραπονιέτε (errors) αφού ψάχνει να βρει τον disk 1 με windows ακόμα και αφού τα έχω σβήσει και κάνει format εκείνο το παρτιτιον.

 

 Υπάρχει κάτι στον παλιό δίσκο που πρέπει ακόμα να σβήσω, τύπου master boot record, που ακόμα δηλώνει οτι έχει πάνω του windows και μπορεί να κάνει boot?

 

 

8he5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ajreef να σε ρωτήσω κατι;

Αν βάλει ενα boot σκληρό (οποιοδήποτε) στο candy αλλά μόνο του (κανενας αλλος δισκος στο σύστημα), κάνει κάνονικά boot και εγκατάσταση; Τον βλέπει σαν κανονικό σκληρό και κάνει κανονικά boot;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isay δεν μπορώ να φανταστώ γιατι δεν θα δούλευε αυτό που ρωτάς για "οποιονδήποτε' δίσκο, αλλά ναι. Αν του δώσεις κάτι bootable (usb, cd, κλπ) ο δίσκος στο caddy θα δεχθεί εγκατάσταση κανονικά και θα κάνει boot κανονικά (ειδικά αφού ειναι ο μόνος δίσκος στο σύστημα).

 

Το ερώτημα μου παραμένει όμως...

 Πως να κάνω το "παλιό" HDD να μην μπερδεύει το σύστημα κατά την διάρκεια boot και να αφηνει τον SSD να κάνει την δουλειά του ήσυχο? 

 

 Η παλιατζούρα μου τελικά (CQ61 Presario) φυσάει με τον SSD και 8GB με τα 64bit..... κρίμα για τον HDD τον βλέπω να πηγαίνει στο μικροκυμάτων!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isay δεν μπορώ να φανταστώ γιατι δεν θα δούλευε αυτό που ρωτάς για "οποιονδήποτε' δίσκο, αλλά ναι. Αν του δώσεις κάτι bootable (usb, cd, κλπ) ο δίσκος στο caddy θα δεχθεί εγκατάσταση κανονικά και θα κάνει boot κανονικά (ειδικά αφού ειναι ο μόνος δίσκος στο σύστημα).

Θεωρητικά είμαι μαζί σου, αλλά η εμπειρία εχει δείξει οτι οταν παρεμβάλονται κι αλλοι controlers (όπως του candy) κρατώ πάντα μια πισινη. Την πρακτική εμπειρία σου ήθελα.

 

 

Το ερώτημα μου παραμένει όμως...

 Πως να κάνω το "παλιό" HDD να μην μπερδεύει το σύστημα κατά την διάρκεια boot και να αφηνει τον SSD να κάνει την δουλειά του ήσυχο? 

Το πρόβλημα σου υφίσταται γιατί η πληροφορία ύπαρξης και άλλων windows εχει γραφεί σε κάποιο αρχείο τύπου boot.ini που βρίσκεται στο δίσκο που κάνεις εκκίνηση. Δεν εχει σημασία αν εχεις αφαιρεσει/διαγράψει τον αλλο δίσκο. Σου παραθέτω κάποια Link για σκάλισμα

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-system/boot-manager-installed-windows-7-twice-how-to/a8ece38a-2de8-4931-9068-d86aeb4e4da4

 

http://www.techrepublic.com/blog/data-center/modifying-the-windows-7-boot-loader-with-the-boot-configuration-data-editor-tool/

 

 

 Η παλιατζούρα μου τελικά (CQ61 Presario) φυσάει με τον SSD και 8GB με τα 64bit..... κρίμα για τον HDD τον βλέπω να πηγαίνει στο μικροκυμάτων!...

Αν είναι να τον στειλεις στα μικροκύματα, μπορω να σε απαλάξω απο το βαρος με ταχυδρομικά δικά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isay, στο πρώτο θέμα, η δική μου εμπειρία λέει οτι ενας δίσκος στο caddy γίνεται να πάρει νέα εγκατάσταση windows (τουλάχιστον το έχω κάνει εγώ με τον δικό μου εξοπλισμό που δεν ειναι τπτ ιδιαίτερο, μάλλον legacy θα ελεγα!

 

 

Όσο αφορά στα links σε ευχαριστώ αλλά η εγγραφή είναι μάλλον στον άλλον δίσκο που βρισκόταν στο caddy αφού όταν τον αφαιρώ ολα πάνε ρολόι. Το BCDEdit το επιβεβαίωσε αυτό αφού δείχνει τον υπάρχων SSD πεντακάθαρο με μια και μόνο εγκατάσταση w7.

 Θα επαναφέρω το caddy με τον HDD και θα δω τι λέει το BCDEdit για εκείνον το δίσκο, αλλά η 99% υποπτεύομαι οτι εκεί κρύβεται ο ύποπτος και χάρη στα λινκ σου ξέρω πως να σβήσω απο εκεί οτι χρειάζεται! :-)

 

 

Μολις δοκιμάσω τα παραπάνω αν δεν παίξει, μου δίνεις διεύθυνση  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά λύθηκαν όλα, με χρήση του Windows Disk Management Utility που με βοήθησε να στήσω σωστά τον παλιο HDD στο optical drive caddy χωρίς ιχνος πλέον του παλιού boot record που προκαλούσε τα προβλήματα στην διάρκεια εκκίνησης.

 

Σας ευχαριστώ όλους, idsay, TheELF & GCMH !

 

Όσο με αφορά, αυτό το thread μπορεί να κλείσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...