Προς το περιεχόμενο

πέρασμα εξισώσεων στο word με FineReader


tmgiorgio24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους , ξέρει κανείς πως μπορώ να περάσω μαθηματικές εξισώσεις 

στο word μς το FineReader στο κείμενο τα πάει μια χαρά αλλα στις εξισώσεις τα κάνει μαντάρα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος , ή έστω κάποιο άλλο πρόγραμμα που να κάνει δουλέια με 

υποστήριξη ελληνικών βεβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω εγώ: Δεν μπορείς, δυστυχώς, Πρέπει να τις γράψεις με το χέρι. Το ξέρω από... πρώτο χέρι. Ούτε και γνωρίζω άλλο πρόγραμμα που να κάνει αυτή τη δουλειά.

 

Πάντως, αν καθίσεις και ασχοληθείς με τη χειροκίνητη εισαγωγή εξισώσεων, θα δεις ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο ούτε και πολύ χρονοβόρο. Αρκεί να μάθεις τις συντομεύσεις πληκτρολογίου, γιατί, όσο να 'ναι, το να γράφεις εξισώσεις χρησιμοποιώντας το ποντίκι σε καθυστερεί πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις το mathtype και βάζεις συντομεύσεις σε όσα δεν έχει. Προσπαθείς να γράψεις παρόμοιες εξισώσεις πρώτα, αν γίνεται να τις κατηγοριοποιήσεις δηλαδή (πχ αν έχεις εξισώσεις στατιστικής, ή εξισώσεις μόνο με ολοκληρώματα και άλλες μόνο με μερικές παραγώγους κτλ). Και τότε τα κάνεις τσακ μπαμ με συντομεύσεις πληκτρολογίου.

Άλλωστε και με οποιδήποτε ocr, θα χρειαζόταν σίγουρα διορθώσεις, άρα δεν είναι μεγάλος ο χρόνος που θα γλίτωνες.

 

Τώρα αν υπήρχε πρόγραμμα έστω και σε μικρό βαθμό ικανοποιητικό, ο accipio θα το ήξερε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...