Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με παλιο pc


kjtzemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θελω λιγο την βοηθεια σας.

Μου εδωσε ενα φιλαρακι σημερα ενα παλιο pc, φυσικα δεν ειναι καθολου δυνατο απο θεμα specs κλπ, 1πυρηνο επεξεργαστη εχει μαλλον γυρω στα 1.7ghz μικρη ram.Τεσπα, το θεμα μου δεν ειναι τα specs αλλωστε για την πλακα μου το πηρα.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει εικονα ενω τον ανοιγω.

Λοιπον για να γινω πιο συγκεκριμενος, η μητρικη του δεν βγαζει απο πισω εισοδο για κανονικο καλωδιο οθονης (αυτα με τις μπλε ακρες ξερετε που εχουν ολα τα pc, δεν θυμαμαι πως λεγετε) και εχει κατι παλιες θυρες, ειχε βαλει ο φιλος μου κατι σαν προσθετο σε μια θυρα πανω στην μητρικη και αυτο πλεον βγαζει τετοια εισοδο που χρειαζομε για το καλωδιο, δεν ξερω ακριβως τι εξαρτημα ειναι αλλα μοιαζει σαν καρτα γραφικων..δεν μπορω βαιβαι να την ξεχωρισω αν ειναι καρτα γραφικων μιας και δεν εχει καμια σχεση με τις τωρινες καρτες με τα πλαστικα τις ψυκτρες κλπ, φανταστειτε την ειναι μια πλακετα λεπτη οπου στο κατω μερος της εχει ενα πολυ μικρο ανεμιστηρακι και απλα βγαζει την θυρα για τις οθονες απο πισω και αλλη μια θυρα στρογγυλη που μοιαζει (αλλα δεν ειναι) σαν τις παλιες θυρες που συνδεονταν τα πληκτρολογια/ποντικια.

Εβαλα λοιπον το καλωδιο και το συνδεσα με την οθονη που γραφω και στην υπογραφη μου δλδ (LG FLATRON M2762DP 27") και δεν ειχα καθολου εικονα, λετε να μην αναγνωριζει την συγκεκριμενη οθονη το pc επειδη ειναι παλιο?Ο φιλος μου ειχε μια γυρω στις 14-15" οθονη lcd (μονο monitor ομως γιατι η δικια μου ειναι και tv) και του ανοιξε κανονικα το pc μου ειπε.

Και κατι ακομα που μου κινησε την περιεργια, μολις αναβω το pc κανει στην αρχη ενα χαρακτηριστικο μπιπ (πιστευω πως ειναι ο ηχος απτον σκληρο αυτος γτ ολα τα pc το κανουν) μετα ομως συνεχιζει και το κανει συνεχεια...δλδ ανοιγει μπιιιπ καθετε 2 δευτερολεπτα ξανα μπιιπ και το ιδιο κανει συνεχεια, λετε ναχει κανα θεμα ο σκληρος και να μην μπορει να ανοιξει το pc και γιαυτο να μην μου βγαζει και εικονα?

Συγνωμη αν σας κουρασα, απλα μιας και αυτες τις μερες ηθελα αυτο το pc να το ξεστησω απτο κουτι του και να το στησω στο παλιο κουτι μου (thermaltake v4 black edition) ηθελα να ξερω αν θα μπορεσω να το ανοιξω το ριμαδι αλλιως να μην κατσω να πεδευτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα μπιπ που κάνει είναι από την μητρική,από το bios συγκεκριμένα,το ένα μοναδικό σημαίνει ότι όλα είναι καλά,τα περισσότερα ότι κάτι πάει στραβά,αναλόγως πόσα μπιπ κάνει είναι και διαφορετικό πρόβλημα αν βρεις ποια μητρική ή ποιο Bios φοράει μπορείς έτσι να βρεις συγκεκριμένα που είναι το πρόβλημα.

 

Γενικά εσύ πες πόσα μπιπ κάνει και θα την ψάξουμε,πάντως για να μην δείχνει η οθόνη λογικά πρόβλημα με την κάρτα γραφικών θα έχει,ίσως να την κούνησες και να λάσκαρε λιγάκι όταν πήγες να συνδέσεις το καλώδιο .

 

 

(Γενικά 1 εικόνα 1000 λέξεις,ένα κινητό(που να βγάζει φωτογραφίες) ποια, όλοι το έχουν..... ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οση ωρα το αφησω δεν θα σταματησει να κανει μπιπ.

Το μοντελο της μητρικης μπορω να το βρω πουθενα γραμμενο πανω της, αν την βγαλω φωτογραφια (μιας και αυτη την στιγμη ξεκιναω το ξεστισιμο απτο τωρινο κουτι του) υπαρχει περιπτωση να την καταλαβεις?

 

Δοκιμασα να βγαλω και να ξαναβαω την καρτα αλλα παλι τιποτα.

 

Δε υπαρχει περιπτωση το συγκεκριμενο pc μιας και ειναι παλιο να μην το "αναγνοριζει" η tv οπου το συνδεω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε υπαρχει περιπτωση το συγκεκριμενο pc μιας και ειναι παλιο να μην το "αναγνοριζει" η tv οπου το συνδεω ε?

Υπάρχει περίπτωση ο παλιός να βγάζει τόσο χαμηλή συχνότητα που δεν μπορεί να κατέβει τόσο η οθόνη σου,αλλά είναι πολύ μικρή πιθανότητα.

 

 

Από την στιγμή που κάνει μπιπ κάποιο πρόβλημα με το υλικό υπάρχει,πιθανότατα κάτι κουνήθηκε στην μεταφορά,θα πρότεινα να βγάλεις τα πάντα και να τα ξανά βάλεις προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση ο παλιός να βγάζει τόσο χαμηλή συχνότητα που δεν μπορεί να κατέβει τόσο η οθόνη σου,αλλά είναι πολύ μικρή πιθανότητα.

 

 

Από την στιγμή που κάνει μπιπ κάποιο πρόβλημα με το υλικό υπάρχει,πιθανότατα κάτι κουνήθηκε στην μεταφορά,θα πρότεινα να βγάλεις τα πάντα και να τα ξανά βάλεις προσεκτικά.

Μολις ξαναεστεισα στο συστημα στο παλιο μου κουτι, η δοκιμη θα γινει αυριο για να δω αν ανοιξη η οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σημερα τον εβαλα μπροστα μετα την μεταφορα που του εκανα στο καινουριο κουτι, ανοιγει κανονικα ο υπολογιστης πλεον και κανει μονο ενα μπιπ στο ξεκινημα, επεισης αυτη την φορα ειχα εικονα αλλα μολις τελειωνε το φορτωμα των windows xp μετα εχανε την εικονα, τι γινετε?Λετε επειδη ειναι πολυ μεγαλη η οθονη να μην μπορει την "σηκωσει" και να χανει το σημα?

Επεισης αυτο εδω το πραγμα (στην φωτο παρακατω) ειναι που συνδεετε πανω η οθονη πειτε μου λιγο ειναι αυτο καρτα γραφικων?

 

 

 

post-220615-0-39075500-1376244003_thumb.jpg

post-220615-0-08437500-1376244046_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι καρτα γραφικών και μαλιστα ιστορικής αξιας... 

 

http://www.nvidia.com/page/tnt2.html



http://www.msi.com/product/vga/MS-8808-Ver2-0.html



Καθαρισε καλα τον ανεμηστήρα της απο το χνουδι που έχει μαζέψει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap! καρτα γραφικων ειναι: Universal AGP 2x/4x 1.5v :P  
Δοκιμασε να μπεις στα xp απο safe mode και ορισε του
αρχικα λογικη* αναλυση οθονης -οπως και refresh rate :-)

*ξεκινησε με 1024 x 768 @ 60 και ανεβαινεις μετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...