Προς το περιεχόμενο

VDSL - Αργό video streaming (Youtube, Vimeo κλπ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα, πρόσφατα έκανα αναβάθμιση της σύνδεσής μου από ADSL σε VDSL εδώ στην Ξάνθη.

 

Παρ' ότι σε κατέβασμα αρχείων από torrents ή http κατεβάζω με τρελούς ρυθμούς, στο streaming video από Youtube (και Vimeo που δοκίμασα σήμερα) έχω περίεργο πρόβλημα.

 

Μπορεί να κατεβάσει για λίγο και συνήθως θα μου κόψει το βίντεο, θα πάει σε buffering ποιος ξέρει για πόσο εκτός αν ανανεώσω τη σελίδα ή προχωρήσω το βίντεο μερικά δευτερόλεπτα.

 

Καταλαβαίνω τ' ότι το Youtube θα με "κόβει" για να μην έχουν οι σέρβερ τους μεγάλο upload αλλά το συνεχές buffering έχει καταντήσει εκνευριστικό. Σε 30λεπτο βίντεο μπορεί να κάνει και 10 φορές buffering, μπορεί και παραπάνω.

 

Αυτό γίνεται στο desktop που συνδέομαι με ethernet. Στο λαπτοπ προχθές που συνδέθηκα ασύρματα, μου κατέβασε το βίντεο κανονικά (όχι πολύ γρήγορα, αλλά το κατέβασε όλο).

 

Παίζει να 'ναι καμιά ρύθμιση του browser; Θέλει μήπως διαφορετικό ethernet καλώδιο (βασικά αυτό το αποκλείω αλλά να 'χαμε να λέγαμε).

 

edit: Μου 'χουν δώσει το ZTE ZXDSL 931VII και είναι για ISDN γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχία, σε Chrome μου φορτώνει όλα τα βίντεο σε HTML5 αντί για flash player και δε μπορώ να κάνω αυτό που λες. Δοκίμασα απ' τον Firefox αλλά δεν έχει τίποτα για Local Storage. Θα δω μήπως χρειάζεται ν' αναβαθμίσω τον Flash Player.

 

Στο λαπτοπ ενός φίλου νωρίτερα είδα την επιλογή που αναφέρεις αλλά μάλλον αυτός έχει κάποια προηγούμενη έκδοση Firefox ή/και flash player...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ένα σωρό plugins  k extensions που μεγαλώνουν το buffer του youtube η το κάνουν έξυπνα ανάλογα με το video, ανάλογα με τον browser που εχεις κατεβάζεις και τα ανάλογα.

 

Eχω δεν έχω καν VDSL και με τα plugins δεν έχω πρόβλημα απλός κάνουν πιο πολύ ώρα να φορτώσουν τα videos αλλα άμα παιξουν παίζουν ολόκληρα χωρίς buffering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά, με την 24άρα ADSL δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα με την αναβάθμιση ξεκίνησε η βλακεία.

 

Θα δοκιμάσω αν είναι να βρω κανα plugin που να κάνει limit το d/l rate από youtube, μπας και φταίει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...