Προς το περιεχόμενο

e-bank τραπεζα πειραιως


xlapatsas4000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, προσφατα εκανα εναν λογαριασμο winbank και επελεξα να εχω extrapin για να κανω συνδεση στον λογαριασμο μου, (ηταν ενα πληθος αριθμων που το ειχα σημειωσει ) .Σημερα κατα την δευτερη προσπαθεια μου να μπω στο winbank account μου δεν μπορω να μπω καθως μου γραφει μηνυμα οταν βαλω το username/password/extrapin :

 

   "Δεν εχεται την συσκευη extrapin generator"

 

Με μια γρηγορη αναζητηση ειδα οτι το extrapin ειναι ενας κωδικος που κραταει μονο 1 λεπτο και μπορω να τον λαβω και με SMS. Πως γινεται κατι τετοιο ; Αν γινεται να αποφυγωτην τραπεζα, θα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω το winbank αν δεν κανω λαθος το extrapin generator ειναι μια μικρη συσκευη που βγαζει κωδικους με βαση την τρεχουσα ωρα και πρεπει να εχεις αυτο το γκατζετακι σαν μπρελοκ μαζι σου και να πληκτρολογεις τον τρεχοντα αριθμο.

 

Η επιβεβαιωση με sms ειναι για εξτρα ασφαλεια πχ να κανεις μεταφορα σε λογαριασμο. Στο κινητο που εχεις δηλωσει θα εμφανιστει ενα μηνυμα με pin που οντως εχει διαρκεια ενα λεπτο (αν και σε εμενα τουλαχιστον και λιγο παραπανω να το αργησω πχ αρκετα δευτερολεπτα παραπανω ισχυει).

 

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το generator (ποτε δεν ζητησα βεβαια). Εαν εχεις αποκτησει φανταζομαι θα το απαιτει πλεον, αλλιως δεν θα ειχε κανενα νοημα.

 

Μπορεις να παρεις τηλεφωνο στο winbank και να συνδεθεις με εκπροσωπο και να σου λυσουνε αποριες. 

Εαν δεν εχεις phone banking στο συνιστω. Εχει βεβαια μια κερατιατικη χρεωση του πενταευρου (που θα γινει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ σε καταστημα της Πειραιως και θα ισχυει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ) αλλα τ' αξιζει. Μπορει πχ να χρειαστει ανα πασα στιγμη αν ζητησεις καπου να σου αυξησουνε το οριο αναληψης ΑΜΕΣΑ ή να σου εξηγησουνε καποιο θεμα στις χρεωσεις που σε μπερδευει. Οπως και θα σε παρουνε τηλεφωνο εαν διαπιστωσουν οτι πηγες να κανεις χρεωση που "κλωτσησε" και προκειται να ακυρωθει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πηρα τηλεωνο και λυθηκε.Πώς μπορώ να δώ τον κωδικό (4 ψηφια) που μου έστειλε το PAYPAL ; ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΆΝΩ CONFIRM ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟ PAYPAL..το paypal λεει οτι θα το δω καπως  μεσα στην χρεωση του 1.5 ευρου που μου εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στις τελευταίες συναλλαγές στη πειραιώς και θα το βρεις εκεί που είναι η χρέωση του paypal, η συναλλαγή μπορεί να αργήσει να εμφανιστεί 1-2 μέρες

αν το θέλεις άμεσα πάρε τηλέφωνο στη τράπεζα και θα σου πουν τον κωδικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Χρησιμοποιώ web banking της Πειραιώς και λαμβάνω extraPIN μέσω SMS. Από χτες όμως, ενώ πατάω για λήψη κωδικού μέσω SMS, δε μου έρχεται τίποτα στο κινητό!

Κάλεσα τράπεζα και μου είπαν ότι το sms φεύγει και είναι θέμα παρόχου.

Άλλα sms λαμβάνω κανονικά πάντως. Και μάλιστα μου πρότειναν να παρω το μηχανάκι pin generator που έχει ετήσια συνδρομή 12 ευρώ!!!

 

Έχει συμβαίνει σε κανέναν? Μήπως θέλουν να προωθήσουν τα μηχανάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τα θέλετε τα extra pin,βάλτε ισχυρό κωδικό και όλα καλά.

Εκτός και αν σας λένε Λάτση ή Βαρδινογιάννη και έχετε πολλά να προστατέψετε,αλλά και πάλι ο ισχυρός κωδικός είναι αρκετός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να προχωρήσει σε ορισμένες συναλλαγές χωρίς το extrapin που παίρνει μέσω sms.

 

Κάθε επιπλέον μέτρο ασφάλειας είναι ευπρόσδεκτο. Σε περίπτωση που κάποιος κλέψει τον κωδικό σου δεν θα μπορεί να στείλει έμβασμα χωρίς το extrapin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορεις να κάνεις μεταφορές χωρίς έξτρα κωδικό. έτσι δουλεύει το σύστημα τους και φαντάζομαι όλα τα web banking ζητάνε έξτρα κωδικό, δε χρειάζεται να είσαι λεφτάς και να ζητας έξτρα ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιές συναλλαγές δε κάνει χωρίς extar pin;

Έχω winbank πάνω από 10 χρόνια και κάνω όλες τις συναλλαγές χωρίς πρόβλημα,είχα extar pin generator και το ακύρωσα λόγω της συνδρομής.

Ο 52 ψήφιος κωδικός νομίζω πως μου παρέχει αρκετή ασφάλεια,και πως θα μου τον κλέψουν δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφορές χρημάτων δεν γίνονται χωρίς εξτρα κωδικό απο κινητό η extra pin. Ακομα και να σας κλεψουν τους κωδικούς δεν μπορούν να κάνουν ζημιά.

 

52 ψηφια κωδικος... ανασφαλές πλήρως. Ασφαλής ειναι ο κωδικός που δεν καταγράφεται πουθενα παρα μονο στο μυαλό μας. Δεν χρειάζεται υπερβολές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι βραδυνές ώρες παίζει θέμα με το extra pin και το sms έρχεται μετά από 2-3 ώρες. Αλλά πρωινές ώρες δείχνει να δουλεύει καλά το σύστημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο.

 

Χρησιμοποιεί κανένας σας το quick login σε ios?

 

Το είχα μέχρι το καλοκαίρι αλλα είχα μπερδευτεί και είχα μπλοκάρει τον λογαριασμό μου και ξεμπλόκαρα σήμερα την δυνατότητα να εισάγω 3 φορές τον κωδικό.

Ολα κομπλέ, μπαίνω απο την εφαρμογή με τα στοιχεία μου αλλα δεν μπορώ να βρώ πουθενά την επιλογή να βάλω quick login.

 

(Παλιά ήταν στην αρχική σελίδα της εφαρμογής κάτω-κάτω ενα εικονίδιο-κλειδάκι)

 

Μπήκα και απο το pc στο winbank και είδα οτι ήταν ενεργοποιημενο το quick login αλλα σε μια παλαιότερη έκδοση που είχα του λογισμικού στο κινητό (έχω κάνει αναβάθμιση απο τότε) και το απενεργοποίησα.

 

extra pin κλπ δουλέυουν μια χαρά (μου έρχονται με μηνύματα).

 

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...