Προς το περιεχόμενο

sata II και SSD


imblish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδια πηρα εχθες τον

samsung 840 120gb ssd 2.5''

τον εγκατεστησα εβαλα 8αρια εκανα οτι ρυθμισεις βρηκα οptimization Κτλπ αλλα στο test μου βγαζει

 

read: 283

write: 137

 

ενταξει το write τοσο ειναι η ονομαστικη του αλλα στο read επρεπε να ειναι κοντα στα 530

 

 

το συστημα μου ειναι το εξης

gigabyte h55m-s2

i5 3.2ghz

8gb ram 1333

 

μηπως εχει να κανει με το sata 2 της Motherboard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό μου φαίνεται αφου η μητρική σου ειναι sata 2 και ο δίσκος υποστηρίζει sata 3 οποτε λειτουργεί σε αυτο που εχει η μητρική σου (sata 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια πηρα εχθες τον

samsung 840 120gb ssd 2.5''

τον εγκατεστησα εβαλα 8αρια εκανα οτι ρυθμισεις βρηκα οptimization Κτλπ αλλα στο test μου βγαζει

 

read: 283

write: 137

 

ενταξει το write τοσο ειναι η ονομαστικη του αλλα στο read επρεπε να ειναι κοντα στα 530

 

 

το συστημα μου ειναι το εξης

gigabyte h55m-s2

i5 3.2ghz

8gb ram 1333

 

μηπως εχει να κανει με το sata 2 της Motherboard?

 

Λογικο έιναι αυτό που συμβαίνει. Τοσο φτάνει το sata2. Για παραπανω πρέπει να συνδεθει σε sata 3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα,απ'ότι κατάλαβα το bottleneck στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το sata II της μητρικής(όπως και της δικής μου δλδ).

 

Άρα δεν έχει νόημα να πάω σε κορυφαία λύση...ένας 840 όπως και του φίλου δεν είναι ένα πολύ καλό value for money?

 

Επίσης μία τελευταία ερώτηση...μπορώ να έχω εγκατεστημένο το λογισμικό στον SSD και να τρέχω προγράμματα από τον HDD ή τα προγράμματα πρέπει να είναι εγκατεστημένα στον δίσκο που είναι και το λογισμικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μια χαρα λύση είναι .. ποτε δεν ξερεις ποτε θα μεταβεις σε μια πλατφορμα που θα έχει sata 3

 

2) Μπορεις να τρέχεις προγράμματα και απο τον hdd, οπου γουστάρεις μπορεις να τα εγκαταστήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς γιατι φαντάσουν να πάρεις τωρα ενα sss sata 2 και αργότερα που θα αλλάξεις μητρική με sata 3 θα εχεις τον SSD με ταχύτητα sata 2 .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια πηρα εχθες τον

samsung 840 120gb ssd 2.5''

τον εγκατεστησα εβαλα 8αρια εκανα οτι ρυθμισεις βρηκα οptimization Κτλπ αλλα στο test μου βγαζει

 

read: 283

write: 137

 

ενταξει το write τοσο ειναι η ονομαστικη του αλλα στο read επρεπε να ειναι κοντα στα 530

 

 

το συστημα μου ειναι το εξης

gigabyte h55m-s2

i5 3.2ghz

8gb ram 1333

 

μηπως εχει να κανει με το sata 2 της Motherboard?

Αν έβγαζες στο τεστ 530 με Sata 2 τότε δεν θα είχε λόγο ύπαρξης το Sata 3 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω για τον 840....

 

Η μητρική μου είναι η Link.png Site: http://www.asus.com/Motherboards/CROSSHAIR_III_FORMULA/#overview">crosshair III formula με sata 2 και το BIOS δεν έχει την τελευταία αναβάθμιση.

 

Κάπου διάβασα ότι καλό είναι να πάω σε achi mode αλλά στο BIOS δεν βλέπω δυνατότητα να περάσω σε achi...είναι θέμα αναβάθμισης  του BIOS ή δεν έχει ουσία σε sata 2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικά αν ψάξεις εκει που ειναι οι δίσκοι πρέπει να εχει την επιλογή για IDE η AHCI , αν δεις το IDE φυσιολογικά θα μπορείς να το αλλάξεις και στο αλλο και ναι ειναι καλύτερα να εισαι σε AHCI, και εγω σε sata 2 ειμαι με rampage 2 extreme και εχει διαφορά στην ταχύτητα.

 

Αν όντως δεν υπάρχει η επιλογή τοτε ισως να εχεις πολυ παλια version του bios ποτε κανε ενα update δύσκολο μου φαίνεται παντως να μην υπάρχει η επιλογή ψάξε λιγο καλύτερα, επισης αν το βρεις το AHCI πριν το βάλεις κατέβασε τους drivers απο την μητρική σου για τα windows AMD AHCI Compatible RAID Controller Driver V3.1.1540.127 for Windows 32/64bit 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είχες δίκιο,βρήκα την επιλογή στους sata 1 έως 4 .

 

Με ποια σειρά να κάνω τις κινήσεις μου?

 

Όπως τα σκέφτομαι...

 

Καταρχήν θα συνδέσω τον ssd σε μία οποιαδήποτε θύρα για να δω εάν έχει τελευταίο firmware.

 

Θα κατεβάσω τους drivers που αναφέρεις,θα κάνω την αλλαγή σε achi,θα συνδέσω τον SSD στην είσοδο που έχω επιλέξει να δουλεύει σε achi mode και θα κάνω την εγκατάσταση του λειτουργικού.

 

Τέλος θα επιλέξω να μπουτάρει το σύστημα από τον ssd...

 

Καλά το πάω...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α αφου θα κανεις καινούργια εγκατάσταση του λειτουργικού δεν χρειάζεται αυτο με τους drivers, οποτε το γυρίζεις σε IDE για να βρίσκει τον δίσκο στην εγκατάσταση , την τελειώνεις μπαίνεις στα windows περνάς ολους τους drivers της μητρικής chipset κτλπ + αυτους που σου ειπα και μετα το γύριζεις σε AHCI και φυσιολογικά μετα που θα κανεις boot θα ειναι κομπλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μην το κανεις καλύτερα εκτος οτι μπορεί να μην λειτουργήσουν (μονο αν το περάσεις με καποιο πρόγραμμα που κανει clone ολο το λειτυργικό) μπορει να εχεις και προβλήματα γενικά , το κλασσικό σε καινούργιες περιπτώσεις που πέρνουμε δίσκο για το λειτουργικό ειναι πέρασμα απο την αρχή για να εισαι κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...