Προς το περιεχόμενο

HDMI Πρόβλημα με καλώδιο


wazzaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα σας.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση.Λοιπόν όταν είχα το παλίο Pc το σύνδεα με την οθόνη που έχω(μια απλή 42 αν θέλεται πληροφορίες,μπορώ να τις βρώ)ο ήχος δεν πέρναγε μέσα απο αυτή και κάθε φορά που άλλάζα οθόνες ο ήχος ακουγότανε κανονικά απο το ηχεία μου.Αφού πήρα καινούργιο υπολογιστή με αξιόλογα πράγματα ο ήχος παιρνάει στην οθόνη!!!'Ετσι δυναμώνω και χαμηλώνω τον ήχο απο ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ(αυτό που πάντα ήθελα)!!!ΤΟ πρόβλημα?Ο ήχος όταν παίζω pro(wehellas 2013),δυο φορές στον αγώνα,κόβεται.Για ελάχιστο χρόνο.Του στύλ ένα δεύτερολεπτο.Αυτό συμβάινει περίπου στο 30' και στο 70' ,ξέρεται τι φτάει?Παίζει να φτάει το HDMI καλώδιο?Αν ναι,τι καλό HDMI καλώδιο μπορώ να πάρω για αυτή την δουλεία?Τι μάρκα?Δεν βλέπω πολλα blu-ray παρά μόνο παίζω παιχνίδια!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

ΥΓ:Αν είμαι σε λάθος topic,συγχωρέστε με.

Edit:Η τηλεόραση είναι αυτή http://www.papadatoshome.gr/index.php?option=com_eshop&app=catalog&task=item&id=4037

Επεξ/σία από wazzaa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφορικα με το πρωτο κομματι που ειπες

αν ειχες παλια καρτα γραφικων δεν θα υποστηριζε τον ηχο μεσω hdmi.Στις παλιες καρτες υπηρχε ενα καλωδιακι που πηγαινε απο την καρτα ηχου στην καρτα γραφικων και εκανε bypass τον ηχο απο την καρτα ηχου στην καρτα γραφικων και στο hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.Δεν με βοηθάς όμως με 1587 αποτελέσματα για HDMI....Κάτι ποιο συγκεκριμένο σε μάρκα?Ψάχνω γύρω στα δύο μέτρα.
Τι μου προτείνεται?
Xristaras12 αυτό που λες ίσχυε(λογικά).Ο σκοπός είναι τι κάνουμε τώρα.... :P??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία.Δεν με βοηθάς όμως με 1587 αποτελέσματα για HDMI....Κάτι ποιο συγκεκριμένο σε μάρκα?Ψάχνω γύρω στα δύο μέτρα.

Τι μου προτείνεται?

Xristaras12 αυτό που λες ίσχυε(λογικά).Ο σκοπός είναι τι κάνουμε τώρα.... :P??

 

http://www.skroutz.gr/s/3193108/Equip-HDMI-Cable-with-Ethernet-M-M-119342-2-0m.html

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.751668

 

Επεξ/σία από silverado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με πειράζει το καλώδιο να είναι και ποιο ακριβό.Αρκεί να είναι καλό?Παιζεί ρόλο η ποιότητα του Hdmi πουθενα(εκτός απο το θέμα του ήχου που μόλις είπαμε)
Κανένα review έχουμε για να ξέρω που να ψάξω?Αξίζει να πάρω καλό?

Ευχαριστώ για την απάντηση silverado

Επεξ/σία από wazzaa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει το καλώδιο να είναι και ποιο ακριβό.Αρκεί να είναι καλό?Παιζεί ρόλο η ποιότητα του Hdmi πουθενα(εκτός απο το θέμα του ήχου που μόλις είπαμε)

Κανένα review έχουμε για να ξέρω που να ψάξω?Αξίζει να πάρω καλό?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση silverado

 

Το ποιο ακριβο δεν σημαινει και σιγουρα καλυτερο.

 

Τα καλωδια HDMI εχουν διαφορες μεταξυ τους στην αποδοση των χρωματων και στον ηχο.

 

Ακομα η ποιοτητα των ακροδεκτων του HDMI παιζει ρολο στην αξιοπιστια του στον χρονο .

 

Αν μπορεις να δανειστεις απο φιλους καλωδια για να δεις στο συστημα σου ποιο θα σε ικανοποιησει

 

περισσοτερο θα κανεις την καλυτερη δουλεια. Αλλιως παρε το καλωδιο που σου προτεινα για να κανεις

 

την δουλεια σου χωρις να ξοδεψεις πολλα. Ειναι εκδοση 1.4 και αξιοπρεπη αγορα. Απεφυγε βαρια

 

καλωδια με φιλτρα γιατι μπορει να σου δημιουργησουν προβληματα στις υποδοχες συνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω την δυνατότητα να πάρω απο φίλους πολλά Hdmi γιατί μόνο ένας έχει.Αρά αυτό είναι αρκετό?Κανένα λίγο καλήτερο υπάρχει?Δεν θέλω τίποτα υπερβολικά εξιζητημένο,απλά κάτι αρκετά ΚΑΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω την δυνατότητα να πάρω απο φίλους πολλά Hdmi γιατί μόνο ένας έχει.Αρά αυτό είναι αρκετό?Κανένα λίγο καλήτερο υπάρχει?Δεν θέλω τίποτα υπερβολικά εξιζητημένο,απλά κάτι αρκετά ΚΑΛΟ.

 

Απο τα καλωδια που εχω με διαφορα τον καλυτερο ηχο και την δευτερη καλυτερη εικονα εχει αυτο

 

http://www.ebw.gr/el/product/8912/HDMI-kalodio-apo-arseniko-se-arseniko-me-19-a

 

Την καλυτερη εικονα ειχε με μεγαλη διαφορα ενα Crystal Audio , αλλα δεν σε ενδιαφερει γιατι ηταν

 

εκδοση 1.3

 

2 Crystal Audio εκδοσης 1.4 δεν με ενθουσιασαν. 2 HAMA ειναι σε μεσους ορους.

 

Τωρα απο καλωδια που δεν ξερω θα προτεινα

 

http://www.skroutz.gr/s/3094762/Bandridge-2m-HDMI-Cable-M-M-BVL1002.html

 

γιατι ειναι απο μια εταιρια με παραδοση στα καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος σε ευχαριστώ.ΓΙατί δεν κάνει η εκδοσή 1.3 τι πρόβλημα έχει?
ΤΟ άλλο με το ethernet τι σημαίνει ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος σε ευχαριστώ.ΓΙατί δεν κάνει η εκδοσή 1.3 τι πρόβλημα έχει?

ΤΟ άλλο με το ethernet τι σημαίνει ακριβώς?

 

Το HDMI 1.4 είναι αυτό που λέμε High Speed with Ethernet και η διαφορά του με το 1.3 είναι για να δεις
 
εικόνα 3d χρειάζεσαι 1.4
 
 
 
Η προσθήκη του καναλιού δικτύωσης Ethernet, το λεγόμενο HDMI Ethernet Channel (HEC), τεχνολογία
 
που παρέχει τη δυνατότητα στη σύνδεση HDMI να συνδέει το εν λόγω καλώδιο σε πολλαπλές συσκευές
 
δικτύου, οι οποίες μοιράζονται μια κοινή γραμμή στο Διαδίκτυο. Αυτό - λέει - απαιτεί την προσθήκη στο
 
νέο καλώδιο HDMI, ενός έξτρα θωρακισμένου ζεύγους συστραμένων καλωδίων (twisted pair).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθειά σου!!!
Θα ήθελα βέβαια να μου βάλεις και ένα Link για το καλήτερο Hdmi σου βάσει ήχου.Γιατί αυτό το Link που έβαλες είπες ότι είναι το δεύτερο καλήτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθειά σου!!!

Θα ήθελα βέβαια να μου βάλεις και ένα Link για το καλήτερο Hdmi σου βάσει ήχου.Γιατί αυτό το Link που έβαλες είπες ότι είναι το δεύτερο καλήτερο.

 

http://www.ebw.gr/el/product/8912/HDMI-kalodio-apo-arseniko-se-arseniko-me-19-a

 

Πρωτο με διαφορα στον ηχο απο αυτα που εχω.

 

 

Στον ηχο μετα απο αυτο ειναι τα HAMA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hdmi δεν ειναι ενα ψηφιακο προτυπο?η θα παιξει η οχι?

σαν τι διαφορες μπορεις να δεις στη 'ποιοτητα' η στον 'ηχο' αφου ολα περναν ψηφιακα (0,1) και οχι αναλογικα.η θα περασει το 0,1 και θα βλεπεις - ακους η δεν θα περασει και δεν θα εχεις εικονα - ηχο.

κανω κατι λαθος?

 

συμφωνω οτι με καλο καλωδιο ισως μειωσεις το error rate , τις παρεμβολες απο εξωτερικους παραγοντες η τις 'αποσυνδεσεις' (λογο κακης ποιοτητας καλοδιου-τερματισμου) της μια συσκευης απο την αλλη.

 

αλλα απο την στιγμη που παρεις 2 unsielded hdmi 1.4 το ενα τον 5 ευρω και το αλλο των 105 ευρω δεν πιστευω να δεις διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...