Προς το περιεχόμενο

Google: Οι χρήστες του Gmail δεν θα έπρεπε να έχουν προσδοκίες για ιδιωτικότητα των μηνυμάτων τους!


ManolisVounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιό λόγο πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι το ταχυδρομείο θα ελέγχει τα πράγματα που έχω στη θυρίδα μου και θα ανοίγει τα πακέτα μου, επειδή μου προσφέρει τη θυρίδα δωρεάν?

 

Είναι τουλάχιστον τραγικό που θεωρείται αυτονόητη και αποδεκτή η παραβίαση της ιδιωτικότητάς μας, ανεξαρτήτως δικαιολογητικών (δωρεάν υπηρεσίες, ενίσχυση της ασφάλειάς μας κλπ).

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ που μας κάνουν εντύπωση όλα αυτά κάθε φορά. Τίποτα στο διαδίκτυο δεν είναι κρυφό. Κανένας browser κανένα email και καμία ηλεκτρονική υπηρεσία. Τι νομίζεται κάνει η Apple, Twitter, Facebook, Google, Microsoft και άλλες. Όλες το ίδιο είναι. Παγκόσμιο φακέλομα για το κέρδος. Αν θές να στήλεις κάτι με ασφάλεια σίγουρα δε πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις απλές υπηρεσίες και σίγουρα δε πρέπει να είναι μη κωδικοποιήμενο. Καλά κάνει η ΕΕ και τους ταράζει στα πρόστιμα. Όχι ότι και εκείνη είναι αθώα βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν τις αφήνουν και εντελώς ελεύθρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν εργαλεία και για τα μέηλ -όπως ειπώθηκε- αλλά και για σερφάρισμα

http://techtv.gr/blogs/techtv/2013/08/13/%CF%84%CE%BF-the-pirate-bay-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-piratebrowser/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου ότι κι εσείς λαμβάνετε spam μηνύματα για penis enlargement pills! Πείτε μου ότι δεν είναι στοχευμενες διαφημίσεις! Γιατί αγχώθηκα! ;-p

Όσο είναι για penis enlargement καλά είσαι. Άρχισε να ανησυχείς αν δείς τίποτα για δονητές. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι το ταχυδρομείο θα ελέγχει τα πράγματα που έχω στη θυρίδα μου και θα ανοίγει τα πακέτα μου, επειδή μου προσφέρει τη θυρίδα δωρεάν?

 

Είναι τουλάχιστον τραγικό που θεωρείται αυτονόητη και αποδεκτή η παραβίαση της ιδιωτικότητάς μας, ανεξαρτήτως δικαιολογητικών (δωρεάν υπηρεσίες, ενίσχυση της ασφάλειάς μας κλπ).

 

Μα δεν το έκρυψε ποτέ. Οι όροι είναι προσβάσιμοι σε όλους και τους αποδέχονται κατά την εγγραφή. Από την αρχή ζητάει αυτό το αντάλλαγμα για να παραχωρήσει δωρεάν την υπηρεσία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα δεν το έκρυψε ποτέ. Οι όροι είναι προσβάσιμοι σε όλους και τους αποδέχονται κατά την εγγραφή. Από την αρχή ζητάει αυτό το αντάλλαγμα για να παραχωρήσει δωρεάν την υπηρεσία της.

Μήπως μπορείς να βρεις και πού είναι αυτός ο όρος που αναφέρεται στο ότι μπορεί να βλέπουν/επεξεργάζονται/whatever περιεχόμενο μηνυμάτων της υπηρεσίας gmail για να το εκμεταλλευτούν όπως θέλουν; Για να μας βοηθήσεις.

 

Θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη δήλωση είναι ένας συνδυασμός από δικηγορίστικα (με μικρή επαφή με το τι ισχύει) και των specifics της συγκεκριμένης υπόθεσης αγωγής.

 

Προφανώς φυλάς τα ρούχα σου να έχεις τα μισά, αλλά επίσης προφανώς αν πάρεις αυτή τη δήλωση στα σοβαρά από τη google, ανοίγουν ασκοί αιόλου και παίρνει ο διάολος πολλά και δύσκολα βήματα που έχουν γίνει για να εμπιστευτεί ο κόσμος ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Let the paranoia begin... (or rage on)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι αγχώνεστε? Ξέρετε πόσα εκατομύρια είμαστε? Ξέρετε πόσα εκατομμύρια email στέλνονται ανα δευτερόλεπτο. Ποιος θα κάτσει να τα ελέγξει όλα αυτά??? Ακόμη και υπολογιστές να βάζουν, σιγά να μην βγάζουν άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αλλά λόγια θα λέγαμε....αφόδευσε μέσα με τέτοιες απλές παραδοχές! Δηλαδή το https που έχουν οι υπηρεσίες είναι απάτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα δεν το έκρυψε ποτέ. Οι όροι είναι προσβάσιμοι σε όλους και τους αποδέχονται κατά την εγγραφή. Από την αρχή ζητάει αυτό το αντάλλαγμα για να παραχωρήσει δωρεάν την υπηρεσία της.

Μήπως μπορείς να βρεις και πού είναι αυτός ο όρος που αναφέρεται στο ότι μπορεί να βλέπουν/επεξεργάζονται/whatever περιεχόμενο μηνυμάτων της υπηρεσίας gmail για να το εκμεταλλευτούν όπως θέλουν; Για να μας βοηθήσεις.

 

Θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη δήλωση είναι ένας συνδυασμός από δικηγορίστικα (με μικρή επαφή με το τι ισχύει) και των specifics της συγκεκριμένης υπόθεσης αγωγής.

 

Προφανώς φυλάς τα ρούχα σου να έχεις τα μισά, αλλά επίσης προφανώς αν πάρεις αυτή τη δήλωση στα σοβαρά από τη google, ανοίγουν ασκοί αιόλου και παίρνει ο διάολος πολλά και δύσκολα βήματα που έχουν γίνει για να εμπιστευτεί ο κόσμος ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Let the paranoia begin... (or rage on)

Αναφέρεσαι στο γεγονός πως ο όρος για το συγκεκριμένο βρίσκεται μέσα σε έναν γενικότερο και πλασαρισμένο με ωραίο τρόπο που καλύπτει νομικά την εταιρεία ή λες ότι η Google δεν είναι νομικά καλυμμένη; Αν λες το δεύτερο προφανώς και δεν ισχύει. Η EULA έχει φτιαχτεί από δικηγόρους έτσι ώστε να καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις. Αν μιλάς για το πρώτο, από τη στιγμή που στέκει νομικά την ευθύνη την έχει ο χρήστης.

 

Αν κάτι σε ένα συμβόλαιο σου φαίνεται ασαφές ζητάς περαιτέρω διευκρινίσεις πριν υπογράψεις. Αν τις λάβεις και σε ικανοποιούν προχωράς, αλλιώς όχι. Και φυσικά από τη στιγμή που έλαβες διευκρινίσεις και δεν περιλαμβάνουν κάτι που θα κάνει ο άλλος κινείσαι νομικά. Αν πάλι δεν έχεις τις γνώσεις να κρίνεις το συμβόλαιο ζητάς βοήθεια δικηγόρου, αν φυσικά σε συμφέρει οικονομικά, αλλιώς είτε το απορρίπτεις είτε το αποδέχεσαι τύφλα. Τουλάχιστον έτσι λειτουργείς στον φυσικό κόσμο. Γιατί θα πρέπει στο ίντερνετ να είναι διαφορετικά; Επειδή είναι ευκολότερο να υπογράψεις και το κάνεις από τον καναπέ; Επειδή η αντίληψη που έχει ο περισσότερος κόσμος είναι να μη διαβάζει τους όρους; Ότι ισχύει σε καθημερινές υλικές συναλλαγές, ισχύει και στις άυλες.

 

Και προσωπικά χρησιμοποιώ αρκετά το gmail. Δεν έχω αυταπάτες όμως πως αν θέλω να κρύψω κάτι παράνομο ή κάτι άξιο αρνητικής προσοχής θα το μεταφέρω μέσω gmail. Γενικά όμως μια διαφημιστική εταιρεία αν εγώ γράψω ότι χθες το βράδυ οδηγούσα μεθυσμένος ποσώς την ενδιαφέρει. Και υπηρεσία ασφαλείας να το δει πάλι ποσώς την ενδιαφέρει γιατί θα έπρεπε να μηνύσει κάνα δις ανθρώπους. Ίσα ίσα μπορεί πλέον να βλέπω καμιά διαφήμιση για ποτό από οποιαδήποτε τελείως άσχετη. Από την άλλη αν μιλάμε για την περίπτωση όπου θα δουλεύει πχ. κάποιος γνωστός της γκόμενάς μου στην εταιρεία ώστε να φτάσει στα αυτιά της και να έχω θέμα, οι πιθανότητες είναι πολύ περισσότερες ακόμη και προφορικά να το μετέφερα να το μάθαινε από αυτόν που το είπα. Το ίδιο ισχύει και με μια μικρή επιχείρηση. Ο μεγάλος κολοσσός όπου θα μπορούσε να υπάρξει εταιρική κατασκοπεία έχει δικές του λύσεις αφού ξέρει τους κινδύνους. Πάλι αν μια υπηρεσία ασφαλείας έχει υποψίες πως είμαι τρομοκράτης και θέλει να βρει ένα καθημερινό παράπτωμα για να  με καταδικάσει, υπάρχουν τόσες περιπτώσεις στους νόμους που απλά τώρα η όλη διαδικασία είναι πιο φθηνή.

 

'nough said...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...