Προς το περιεχόμενο

Google: Οι χρήστες του Gmail δεν θα έπρεπε να έχουν προσδοκίες για ιδιωτικότητα των μηνυμάτων τους!


ManolisVounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για το μάθημα γλωσσολογίας, κάνε κάτσε κάνα μάθημα πληροφορικής όμως.. σε τεχνολογικό φόρουμ γράφεις, πες κάτι σχετικό με την τεχνολογία και τις επιστήμες, όχι τα ψυχολογικά σου...

 

Πες μου πότε είπα πως είμαι τόσο σημαντικός κ έχω απόρρητα δεδομένα και θα μου τα κλέψουν. Παράθεσέ μου το απόσπασμα.

Πες μου τι από τα λεγόμενά μου θεωρείς θεωρία συνωμοσίας και γιατί (κάνε απ'ευθείας παράθεση).

Πες μου τι από οοοοοοολα αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα και κράζεις έχει να κάνει με το θέμα του νήματος.Όλα είναι προσωπικές επιθέσεις με χαρακτηρισμούς χωρίς ούτε ένα επιχείρημα.

Πες μου από όλα σου τα ποστ 1 σημείο που δίνεις ένα τεχνικό επιχείρημα ή πηγή για να στηρίξεις την όποια άποψή σου εκτός από το να κράζεις για πράγματα που προφανώς δεν γνωρίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πάρε μερικές θεωρίες συνωμοσίας:

Twitter mood predicts stock market - Cornell University Library

 

Google can predict movie success before its release - Google research

 

Μετά τα από πάνω "συνομωσιολογικά", πάρε και ένα ακόμα, πιο πολιτικό:

 

Google's Eric Schmidt Invests in Obama's Big Data Brains - Bloomberg

 

Από το τελευταίο, δες ειδικά αυτό το απόσπασμα: 

Wagner’s team pursued a bottom-up strategy of unifying vast commercial and political databases to understand the proclivities of individual voters likely to support Obama or be open to his message, and then sought to persuade them through personalized contact via Facebook, e-mail, or a knock on the door.

 

Θα είχε ενδιαφέρον να προσπαθήσεις να απαντήσεις τεκμηριωμένα χωρίς να βρίζεις γενικά και αόριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια ειναι γνωστο απο τα windows 95 οτι ειχαν βρεθει στον κωδικα τρυπα για προσβαση στις μυστικες υπηρεσιες αλλα οχι και τετοιο θρασσος . Ειναι γελοιο να λες οτι δεν θα επρεπε να εχεις προσδοκιες. δηλαδη τα κινητα των 500ε που τα εχεις χρυσοπληρωσει γιατι να μην εχεις προσδοκιες ή εστω ελεγχο του τι στελνει σε τριτους. 

 

και να πω και το αλλο ωραια οοολα ανοικτα και καμια ιδιωτικοτητα. ωραια γιατι να ειναι κρυφο στο χρηστη σε ποιον δωθηκε προσβαση. ποιος ειδε τι σε εσενα? γιατι σε αυτο να υπαρχει ιδιωτικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το μάθημα γλωσσολογίας, κάνε κάτσε κάνα μάθημα πληροφορικής όμως.. σε τεχνολογικό φόρουμ γράφεις, πες κάτι σχετικό με την τεχνολογία και τις επιστήμες, όχι τα ψυχολογικά σου...

 

Πες μου πότε είπα πως είμαι τόσο σημαντικός κ έχω απόρρητα δεδομένα και θα μου τα κλέψουν. Παράθεσέ μου το απόσπασμα.

Πες μου τι από τα λεγόμενά μου θεωρείς θεωρία συνωμοσίας και γιατί (κάνε απ'ευθείας παράθεση).

Πες μου τι από οοοοοοολα αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα και κράζεις έχει να κάνει με το θέμα του νήματος.Όλα είναι προσωπικές επιθέσεις με χαρακτηρισμούς χωρίς ούτε ένα επιχείρημα.

Πες μου από όλα σου τα ποστ 1 σημείο που δίνεις ένα τεχνικό επιχείρημα ή πηγή για να στηρίξεις την όποια άποψή σου εκτός από το να κράζεις για πράγματα που προφανώς δεν γνωρίζεις.

 

Φίλε μου καλησπέρα! Τα όσα μου λες, τα "γνωρίζω" ήδη. Δεν ξέρω εάν πρόσεξες, οτι την λέξη γνωρίζω την έχω βάλει μέσα σε εισαγωγικά. Αυτό σημαίνει πως όπου βλέπεις "γνωρίζω", εννοώ υποθέτω. Όπως θέλω να πιστεύω πως κι εσύ υποθέτεις όταν μιλάς για έλεγχο μάζας μέσω e-mail. Γιατί αν όντως γνωρίζεις, όπως με τόση σιγουριά βγαίνεις και μιλάς, τότε έχεις την γνώση στα χέρια σου ώστε να κινηθείς νομικά. Αν όμως δεν θέλεις να κινηθείς νομικά ή να μπεις σε τέτοιου είδους διαδικασίες, τότε παράθεσέ μας όλα αυτά τα επίσημα στοιχεία που έχεις και αποδεικνύουν πως τα όσα είπες έχουν βάση. Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό ακριβώς που σου ζητάω, τότε λυπάμαι, μα δεν κάνεις τίποτα περισσότερο απο το να μιλάς για θεωρίες συνομωσίας. Μέχρι να το κάνεις αυτό, άσε εμένα να σερφάρω ξέγνιαστος στο internet κι εσύ μην τολμήσεις να αγγίξεις ξανά το mouse του pc σου.

Ευχαριστώ πολύ, θα περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok! καμία απάντηση πάλι επί του θέματος παρά μόνο τρελίτσες και πρόκληση για αντιπαράθεση χωρίς νόημα. Σε κατανοώ! Καθένας ότι μπορεί :)

Καλή συνέχεια!

ΥΓ: επειδή πάλι βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα,μπες τουλάχιστον στον κόπο να ψαχτείς λιγάκι τι παίζει στην πληροφορική, κρίμα είναι.Αυτά που εσύ "υποθέτεις" είναι δεδομένη τεχνολογία που κάποιοι χρησιμοποιούν κάθε μέρα και βγάζουν από αυτό το ψωμάκι τους(ή παντεσπάνι,ανάλογα).

 

Δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω μαζί σου.Καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία απάντηση επι του θέματος??? Συγγνώμη φίλε μου, αλλά ποιο ακριβώς είναι το θέμα μας που είπες??? Το οτι δεν παρακολουθούν το ΝΕΤ???  Ναι, είμαι σίγουρος πως το κάνουν αν και δεν έχω την παραμικρή χειροπιαστή απόδειξη. Και είμαι σίγουρος πως ούτε κι εσύ έχεις. Τώρα σε ό,τι αφορά την τεχνολογία των ημερών μας, ναι, δεν δηλώνω εξπέρ όπως μάλλον εσύ. Μπορεί εγώ να είμαι αμόρφωτος επι του θέματος και εσύ να είσαι ο παραμορφωμένος. ΟΚ! Και πάλι δεν κατανοώ όμως γιατί θα πρέπει να μυγιάζομαι τόσο πολύ όπως εσύ. Βέβαια αυτό είναι δικό σου θέμα και μπορεί να έχει να κάνει με τις ανασφάλειες του καθενός. ΟΚ, σεβαστό...

Και όχι, μην νομιζεις πως πουλάω τρελλίτσες απλά για να γίνεται άσκοπος διάλογος όπως είπες. Απλά σου απαντάω. Και κάτι ακόμη πολύ βασικό που μάλλον δεν έχεις μάθει στην ζωή σου, αν δεν θέλεις κάποιος να ασχολείται μαζί σου, τότε μην ασχολείσαι κι εσύ. Δεν ήμουν εγώ αυτός που πόσταρα πάνω στο δικό σου ποστ, αλλά εσύ. Και δεν ήμουν εγώ αυτός που πρώτος αποκάλεσα τον συμφορουμίτη ανόητο, αλλά εσύ και πάλι. Απο εκεί και πέρα για τι επίπεδο να μιλάμε. Αν αγόρι μου γλυκό, δεν έχεις πάνω απο όλα μόρφωση κοινωνικού επιπέδου, να τις βράσω τις παραμορφώσεις που έχεις "πάθει" στην ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταχτε ενα καλο που ηρθε σημερα απο αλλη βεβαια υπηρεσια αλλα καμια διαφορα με το γοογλυ

γιαχου

Αγαπητέ/η geo99rge,   To Yahoo! θέλει να εξασφαλίσει ότι το βιβλίο διευθύνσεών σας θα περιλαμβάνει τις πλέον πρόσφατες και έγκυρες διευθύνσεις email των συγγενών, φίλων και επαφών με τους οποίους θέλετε να επικοινωνείτε. Διαπιστώσαμε ότι είχατε στο βιβλίο διευθύνσεών σας διευθύνσεις email που δεν ισχύουν πλέον, για αυτό και τις αφαιρέσαμε.   Διευθύνσεις email που αφαιρέθηκαν:     Αφαιρέθηκαν μόνο διευθύνσεις email που έχουν καταργηθεί. Όλες οι άλλες πληροφορίες επικοινωνίας παραμένουν.   Γνωρίζατε ότι μπορείτε να κάνετε εισαγωγή περισσότερων επαφών από το Facebook ή το Gmail σε δύο εύκολα βήματα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλαζονεία των μεγάλων εταιριών, που τις καταντήσαμε μονοπώλια, που τις θεωρήσαμε πρωτοπόρους και υπεραπιστές του ελεύθερου λογισμικού...και αυτοί πολύ απλά μας πούλησαν στις διαφημιστικές εταιρίες, στην αμερικάνικη κυβέρνηση και δεν ξέρω που αλλού...και το παραδέχονται τόσο κυνικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά τα πράματα: σαν πρώτο βήμα μαζευόμαστε σόγια/φίλοι και γνωστοί, vps+encryption κι εκεί στήνουμε τα διάφορα services όπως μέηλ και ότι άλλο μπορεί/έχει όρεξη ο καθένας. Όχι ιδιαίτερα πολύπλοκο,κάποιος με στοιχειώδη τριβή με τα πράματα,το καταφέρνει όχι και τόσο δύσκολα.

Ακολούθως στροφή σε άλλες υπηρεσίες που με την υποστήριξη του κόσμου,μπορούν να γίνουν πολύ καλύτερες: πχ αντί για google maps, openmaps...

 

Αλλά το να το κάνω πχ μόνο εγώ,δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν όλες μου οι επαφές στους οποίους στέλνω μέηλ είναι σε yahoo-google κτλ... το μόνο που καταφέρνει κανείς έτσι,είναι μια κίνηση συμβολισμού.

 

Πάντως ας δούμε τι ετοιμάζει ο DotCom, αν και πάλι πρέπει να εμπιστεύεσαι τρίτους...το οποίο είδαμε πως δεν λειτουργεί πολύ καλά.

 

Καλό είναι που έσκασε αυτό τώρα και παίρνει διαστάσεις (εξωτερικό σε κάποιες χώρες γίνεται χαμός).Βέβαια κι εκεί παίρνει μια τραγελαφική τροπή το θέμα, χτυπάνε στο "πατριωτικό" όπως πχ Γερμανία και γίνονται κινήσεις από τοπικούς εκεί παράγοντες ώστε "να μη μας παρακολουθούν οι ξένες υπηρεσίες".... Για το αν κάνουν το ίδιο οι ντόπιες, ούτε κουβέντα! :) :D :D :D

 

άντε μπας και αφυπνιστεί λιγάκι ο κόσμος σχετικά με θέματα όπως internet neutrality κτλ, τα οποία καίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια η Google ποτε δεν προσπαθησε να κρυφτει πισω απο το δαχτυλο της!
(και αν το κανει ειναι απλα για να γλιτωσει απο μηνυσεις, δικαστηρια κτλ)
Ο καθενας μας ξερει οτι μπορει να χρησιμοποιει ΠΑΝΤΑ ΔΩΡΕΑΝ μερικες απο τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ υπηρεσιες του διαδικτυου και μαλιστα πολλες απο αυτες χωρις ανταγωνισμο, με ενα και μονο τιμημα: την ιδιωτικοτητα σου!
Θες ή δεν θες κυριε?? Αν δεν θες μην ξαναχρησιμοποιησεις ποτε το google search!! Ειναι τοσο απλο...

Μπορεις?... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok! καμία απάντηση πάλι επί του θέματος παρά μόνο τρελίτσες και πρόκληση για αντιπαράθεση χωρίς νόημα. Σε κατανοώ! Καθένας ότι μπορεί :)

Καλή συνέχεια!

ΥΓ: επειδή πάλι βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα,μπες τουλάχιστον στον κόπο να ψαχτείς λιγάκι τι παίζει στην πληροφορική, κρίμα είναι.Αυτά που εσύ "υποθέτεις" είναι δεδομένη τεχνολογία που κάποιοι χρησιμοποιούν κάθε μέρα και βγάζουν από αυτό το ψωμάκι τους(ή παντεσπάνι,ανάλογα).

 

Δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω μαζί σου.Καλό βράδυ!

 

Μάλλον κάποιος τα βρήκε ζόρια όταν του ζήτησαν αποδείξεις για όλα αυτά που λέει και την έκανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια η Google ποτε δεν προσπαθησε να κρυφτει πισω απο το δαχτυλο της!

(και αν το κανει ειναι απλα για να γλιτωσει απο μηνυσεις, δικαστηρια κτλ)

Ο καθενας μας ξερει οτι μπορει να χρησιμοποιει ΠΑΝΤΑ ΔΩΡΕΑΝ μερικες απο τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ υπηρεσιες του διαδικτυου και μαλιστα πολλες απο αυτες χωρις ανταγωνισμο, με ενα και μονο τιμημα: την ιδιωτικοτητα σου!

Θες ή δεν θες κυριε?? Αν δεν θες μην ξαναχρησιμοποιησεις ποτε το google search!! Ειναι τοσο απλο...

Μπορεις?... :)

 

Κι εγώ μαζί σου είμαι αλλά πρόσεχε τι λες γιατί κάποιοι εδώ μέσα θα πέσουν να σε φάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι μόνο το google search ή το gmail που αν θες χρησιμοποιείς... Τα πιο πολλά sites και ειδικά τα blogs είναι φορτωμένα με scripts από διάφορες εταιρίες συν της google που μαζεύουν πληροφορίες για τον καθένα που μπαίνει, οι οποίες πωλούνται στους ενδιαφερόμενους. Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κάποια υπηρεσία, πάλι λειτουργούν εις βάρος μου... Δεν υπάρχει σωτηρία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι μόνο το google search ή το gmail που αν θες χρησιμοποιείς... Τα πιο πολλά sites και ειδικά τα blogs είναι φορτωμένα με scripts από διάφορες εταιρίες συν της google που μαζεύουν πληροφορίες για τον καθένα που μπαίνει, οι οποίες πωλούνται στους ενδιαφερόμενους. Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κάποια υπηρεσία, πάλι λειτουργούν εις βάρος μου... Δεν υπάρχει σωτηρία...

Είναι δεδομένο πως χρειάζεται μαζική αλλαγή πλεύσης, το οποίο είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο. Αφενός πάντα υπάρχει το τυράκι, αφετέρου υπάρχει ένα θέμα σε σχέση με την γενικότερη παιδεία του κοινού για θέματα τεχνολογίας, ίντερνετ κτλ, οπότε αν δεν κάνεις αυτά ως πρώτο βήμα, πως να μιλάς για net neutrality; 

 

Δες για παράδειγμα τι γίνεται με τα windows: Πόσες οι πιθανότητες να έρθει ένας μέσος χρήστης σε επαφή με pc και να μην τρέχει MS-Windows, MS-Office κτλ; Ελάχιστοι θα κάνουν μετά το βήμα να δουν τι άλλες επιλογές υπάρχουν και αν και γιατί είναι/δεν είναι αξιόλογες...

 

Εδώ κόσμος σοκάρεται όταν μαθαίνει πως υπάρχουν και άλλες μηχανές αναζήτησης από το google...

 

Εδώ σε αυτήν την χώρα(και όχι μόνο..) διαπραγματευόμαστε ξανά τα ανθρώπινα δικαιώματα, λες και είμαστε στο 1400μΧ...

 

Εδώ το μόνο μάθημα σε σχολείο που δεν κινδυνεύει η στελέχωσή του -ίσα ίσα...- είναι τα θρησκευτικά! Τι να λέμε τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται άσχημο αλλά όποιος νομίζει οτι το email είναι ιδιωτικό (gmail ή άλλο) τότε δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα. Όποιος θέλει ιδιωτικότητα πρέπει να χρησιμοποιήσει encryption.

Γιατι ας πουμε αν χρησιμοποιήσει.. η google θα δυσκολευτει πολυ αν θελησει να το σπασει.. σε ποιο παραμυθι ζουμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...