Προς το περιεχόμενο

Google: Οι χρήστες του Gmail δεν θα έπρεπε να έχουν προσδοκίες για ιδιωτικότητα των μηνυμάτων τους!


ManolisVounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλά τα πράματα: σαν πρώτο βήμα μαζευόμαστε σόγια/φίλοι και γνωστοί, vps+encryption κι εκεί στήνουμε τα διάφορα services όπως μέηλ και ότι άλλο μπορεί/έχει όρεξη ο καθένας. Όχι ιδιαίτερα πολύπλοκο,κάποιος με στοιχειώδη τριβή με τα πράματα,το καταφέρνει όχι και τόσο δύσκολα.

Ακολούθως στροφή σε άλλες υπηρεσίες που με την υποστήριξη του κόσμου,μπορούν να γίνουν πολύ καλύτερες: πχ αντί για google maps, openmaps...

 

Αλλά το να το κάνω πχ μόνο εγώ,δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν όλες μου οι επαφές στους οποίους στέλνω μέηλ είναι σε yahoo-google κτλ... το μόνο που καταφέρνει κανείς έτσι,είναι μια κίνηση συμβολισμού.

 

Πάντως ας δούμε τι ετοιμάζει ο DotCom, αν και πάλι πρέπει να εμπιστεύεσαι τρίτους...το οποίο είδαμε πως δεν λειτουργεί πολύ καλά.

 

Καλό είναι που έσκασε αυτό τώρα και παίρνει διαστάσεις (εξωτερικό σε κάποιες χώρες γίνεται χαμός).Βέβαια κι εκεί παίρνει μια τραγελαφική τροπή το θέμα, χτυπάνε στο "πατριωτικό" όπως πχ Γερμανία και γίνονται κινήσεις από τοπικούς εκεί παράγοντες ώστε "να μη μας παρακολουθούν οι ξένες υπηρεσίες".... Για το αν κάνουν το ίδιο οι ντόπιες, ούτε κουβέντα! :) :D :D :D

 

άντε μπας και αφυπνιστεί λιγάκι ο κόσμος σχετικά με θέματα όπως internet neutrality κτλ, τα οποία καίνε.

Ο ιδιος ο ανθρωπος εχει στο dna του την ασυδοσια, την αγαπη για την εξουσια, το χρημα φυσικα καθως και την απλη καθημερινη περιεργια στο να μαθαινει τα μυστικα του αλλου.... τι σε κανει να πιστευεις πως αυτο δεν θα ισχυσει στο " πρώτο βήμα μαζευόμαστε σόγια/φίλοι και γνωστοί, vps+encryption κι εκεί στήνουμε τα διάφορα services όπως μέηλ και ότι άλλο μπορεί/έχει όρεξη ο καθένας " ?? απο περιεργια ρωτω.. (οντας ανθρωπος.. ετσι μου εχουν πει τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

“Όπως ακριβώς ο αποστολέας μιας επιστολής σε συνάδελφο του δεν είναι δυνατό να εκπλαγεί αν μάθει ότι ο βοηθός του παραλήπτη την άνοιξε, έτσι και οι χρήστες του Gmail δεν θα πρέπει να εκπλήσσονται που κάποιος τρίτος μπορεί να διαβάσει τα μηνύματα τους. Όταν κάποιος εμπιστεύεται τα δεδομένα του συνειδητά σε third-party υπηρεσίες δεν θα πρέπει να έχει προσδοκιές περί ιδιωτικότητας.”

 

Παντελώς άκυρο το παράδειγμα!

Δεν νομιζω, μια χαρα εγκυρο ειναι το παραδειγμα. Η google ΜΟΝΟ κατα την αποστολη του μυνηματος λειτουργει ως ο "ταχυδρομος". Κατα τη χρηση του, λειτουργει ακριβως οπως ο βοηθος του παραληπτη, δηλαδη τον ενημερωνει για τα νεα μυνηματα, ξεχωριζει διαβασμενα / αδιαβαστα, τα ταξινομει κατα ημερομηνια / ονομα , τα αποθηκευει, τα διαγραφει κλπα κλπα. Πιο onspot παραδειγμα δεν υπαρχει

Αμα διαβαζες και τι λεει το link που postaris γαματα δεν θα ητανε? Δεν λεει οτι δεν μπορει να διαβασει τα μυνηματα σου η apple, λεει οτι δεν μπορουν να τα διαβασουν 3οι. Η apple, οπως και η google μπορουν. 

Για ποιό λόγο πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι το ταχυδρομείο θα ελέγχει τα πράγματα που έχω στη θυρίδα μου και θα ανοίγει τα πακέτα μου, επειδή μου προσφέρει τη θυρίδα δωρεάν?

 

Είναι τουλάχιστον τραγικό που θεωρείται αυτονόητη και αποδεκτή η παραβίαση της ιδιωτικότητάς μας, ανεξαρτήτως δικαιολογητικών (δωρεάν υπηρεσίες, ενίσχυση της ασφάλειάς μας κλπ).

Σωστα, γιατι η google (και η καθε google / microsoft κλπα) μπηκαν στο σπιτι σου και με ενα πιστολι στο κροταφο και ενα μαχαιρι στο λαιμο σε βαλαν με το ζορι να κανεις account και να το χρησιμοποιεις και απο πανω...

Μήπως μπορείς να βρεις και πού είναι αυτός ο όρος που αναφέρεται στο ότι μπορεί να βλέπουν/επεξεργάζονται/whatever περιεχόμενο μηνυμάτων της υπηρεσίας gmail για να το εκμεταλλευτούν όπως θέλουν; Για να μας βοηθήσεις.

 

Θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη δήλωση είναι ένας συνδυασμός από δικηγορίστικα (με μικρή επαφή με το τι ισχύει) και των specifics της συγκεκριμένης υπόθεσης αγωγής.

 

Προφανώς φυλάς τα ρούχα σου να έχεις τα μισά, αλλά επίσης προφανώς αν πάρεις αυτή τη δήλωση στα σοβαρά από τη google, ανοίγουν ασκοί αιόλου και παίρνει ο διάολος πολλά και δύσκολα βήματα που έχουν γίνει για να εμπιστευτεί ο κόσμος ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Let the paranoia begin... (or rage on)

 

* We collect limited account information and store and maintain your account and email messages on our secure servers.

* We will never rent, sell or share information that personally identifies you for marketing purposes without your express permission.

* We serve highly relevant ads and other information as part of the service using our unique content-targeting technology. No human reads your email to target ads or related information to you without your consent.

* You can update your account information and preferences at any time.

 

Link.png Site: http://www.google.com/intl/en/policies/privacy/">παρακαλω

 

Επειδη πολλοι λετε τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια, διαβαστε λιγο το παραπανω link. ΟΧΙ, δεν κανει στοχευμενες διαφημισεις, ΟΧΙ δεν τα διαβαζουν τα emails σας, ΟΧΙ δεν σας ξερουν ουτε ονομαστικα ουτε τπτ. Πιανουν λεξεις κλειδια που χρησιμοποιειτε μεσω των υπηρεσιων της (google mail / search / youtube) και σας διαφημιζουν / προτεινουν κατι που "πιστευουν" οτι μπορει να σας φανει ενδιαφερον... got it? ty

Επειδή δυσκολεύεσαι να καταλάβεις να στο ξαναγράψω:προσωπικά έχω λογαριασμούς μη ενεργούς που τους έκανα για να έχω τα δικαιώματα τους αφού φέρουν το όνομα μου. Όπως λοιπόν σου γράφω και από πάνω είναι ανενεργοί.ως εκ τούτου ποια ανάγκη για προβολή;που ακόμα και αν υπήρχε, τι σχέση έχει με το θέμα;μόνο προσωπική επίθεση επειδή πέσαν ζόρια; Ότι δεν κατάλαβες ως εδώ πες μου να στο ξανά εξηγήσω.Πάμε παρακάτω. Από αυτά που σου γράφω, από την είδηση και από την επικαιρότητα των ημερών, μπορείς να μου υποδείξεις τις θεωρίες συνωμοσίας;Στο τεχνικό κομμάτι ένα επιχείρημα ή μόνο σπέκουλα γενική και αόριστη;

Το ξερεις οτι ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ μπορει σε twitter και FB να φτιαξει λογαριασμο με το ονομα σου, παρολο που εσυ εχεις ηδη εναν ετσι? Αρα, λιγο βλακεια να καθεσε να φτιαχνεις 50 λογαριασμους, μια τρυπα στο νερο εκανες

Μετά πήγαινε σε έναν στατιστικολόγο σε ένα μαθηματικό πανεπιστήμιο και σε έναν ΙΤ scientist να σου πουν αν μπορούν να σου φτιάξουν 1000 μοντέλα που περιγράφουν διαφορετικά πράγματα από αυτά τα δεδομένα.

Αν βαριέσαι ή ντρέπεσαι να πας, για να πάρεις μια ιδέα κάνε το εξής:

Ψάξε σε σχετικά journals δημοσιεύσεις για πρόβλεψη των τάσεων της χρηματαγοράς από την ανάλυση της "διάθεσης" των twits. Πρόσφατα είχαμε δημοσίευση που μπορούσε να προβλέπει αν θυμάμαι καλά τις κινήσεις των μετοχών για την επόμενη εβδομάδα.Αυτά βασιζόμενοι ΜΟΝΟ στην ανάλυση της μερικών λογαριασμών στο twitter και την εφαρμογή σχετικών μοντέλων.

 

Καλα ολα αυτα αλλα...WHO CARES? Ακομα και αν ολα οσα γραφεις ειναι σωστα, δεν κανουν τιποτα παραπανω απο προβλεψη. Εκτος και αν εισα κατα των gallop , των δημοσκοπησεων και της ερευνας αγορας ετσι, απο ιδεολογια. 

 

Εμενα απτην αλλη, μια χαρα θετικα μου φαινονται ολα αυτα που λες και μακαρι να τα αξιοποιουν ετσι τα δεδομενα....

 

Βεβαια τα προσπερνω ολα αυτα και στεκομαι αλλου. Ολοι εσεις που σας "ενοχλει", καθησατε λιγο να διαβασετε τι ακριβως υποστηριξε η google, η σταθηκατε στις 5 αυτες λεξουλες που διαβασατε απτο insomnia? H google μιλαει για τα ΜΗ ΜΕΛΗ (τους μη εχωντες google account με λιγα λογια), και εχει ειδικο section στο eula της που αναφερει ακριβως αυτο που υποστηριξε και στο δικαστηριο. Με λιγα λογια, ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ gmail αλλα για τους μη χρηστες gmail που στελνουν στους 1ους. Αντι λοιπον να μπλεκεστε με θεωριες συνομοσιας και διαφορες αηδιες, βαλτε λιγο τον εγκεφαλο να δουλεψει και σταματηστε να πιστευετε οτι διαβαζετε. Αν ειναι δυνατον δλδ, σαν τους τυπους που βλεπουν τις ειδησεις στην τηλεοραση καταντησατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιος ο ανθρωπος εχει στο dna του την ασυδοσια, την αγαπη για την εξουσια, το χρημα φυσικα καθως και την απλη καθημερινη περιεργια στο να μαθαινει τα μυστικα του αλλου.... τι σε κανει να πιστευεις πως αυτο δεν θα ισχυσει στο " πρώτο βήμα μαζευόμαστε σόγια/φίλοι και γνωστοί, vps+encryption κι εκεί στήνουμε τα διάφορα services όπως μέηλ και ότι άλλο μπορεί/έχει όρεξη ο καθένας " ?? απο περιεργια ρωτω.. (οντας ανθρωπος.. ετσι μου εχουν πει τουλαχιστον)

Έχει ιδιαίτερο νόημα να κάνω πχ ανάλυση δεδομένων στις επαφές τις μάνας μου και για να φτιάξω το καταναλωτικό της προφίλ; :D

Όσο μικρότερες οι κλίμακες,τόσο μικρότερο νόημα έχει το να στήνεις τέτοιες μπίζνες.

Πέρα από την πλάκα, φυσικά γενικά και είναι όπως το λες. Αν δεν κάνεις βήματα στην ελαχιστοποίηση της εξουσίας που έχει κάποιος πάνω σε κάποιον άλλον με αυτά τα μέσα,πως θα κάνεις το άλμα ώστε να μην έχει κανείς την δύναμη αυτή;

Φυσικά το ιδανικότερο είναι απόλυτα διάφανες, απόλυτα κρυπτογραφημένες και αποκεντρωμένες υπηρεσίες. Αυτό είναι το ιδεατό. Κάθε βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση είναι κάποια πρόοδος.

Βάλε σαν στόχο το τέλειο,κάνε βήματα προς τα εκεί και ακόμα και ποτέ να μην καταφέρεις να φτάσεις στο τέρμα,θα είσαι κάπου καλύτερα από εκεί που ήσουν πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ιδιαίτερο νόημα να κάνω πχ ανάλυση δεδομένων στις επαφές τις μάνας μου και για να φτιάξω το καταναλωτικό της προφίλ; :D

Όσο μικρότερες οι κλίμακες,τόσο μικρότερο νόημα έχει το να στήνεις τέτοιες μπίζνες.

Πέρα από την πλάκα, φυσικά γενικά και είναι όπως το λες. Αν δεν κάνεις βήματα στην ελαχιστοποίηση της εξουσίας που έχει κάποιος πάνω σε κάποιον άλλον με αυτά τα μέσα,πως θα κάνεις το άλμα ώστε να μην έχει κανείς την δύναμη αυτή;

Φυσικά το ιδανικότερο είναι απόλυτα διάφανες, απόλυτα κρυπτογραφημένες και αποκεντρωμένες υπηρεσίες. Αυτό είναι το ιδεατό. Κάθε βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση είναι κάποια πρόοδος.

Βάλε σαν στόχο το τέλειο,κάνε βήματα προς τα εκεί και ακόμα και ποτέ να μην καταφέρεις να φτάσεις στο τέρμα,θα είσαι κάπου καλύτερα από εκεί που ήσουν πριν.

 

Ρε φίλε, πραγματικά μιλάς σαν πολιτικός. Λόγια του αέρα και απο ουσία τίποτα. Θα μου στείλεις τελικά αυτό που ακριβώς σε είχα ρωτήσει ή θα συνεχίσεις να κάνεις τον ψόφιο κοριό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...