Προς το περιεχόμενο

Εποχιακή εργασία και βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αδερφή μου εργάζεται σε τουριστική επιχείρηση για το διάστημα του καλοκαιριού και έχει ήδη συμπληρώσει τα 50 ένσημα που χρειάζονται για έκδοση βιβλιαρίου υγείας ΙΚΑ. Μετά το πέρας της καλοκαιρινής περιόδου όμως όπου εκ των πραγμάτων δεν θα έχει εργασία, θα μπορεί να ανανεώσει το βιβλιάριο; Δηλαδή αν βγάλει τώρα το βιβλιάριο και μετά από 6 μήνες χρειαστεί θεώρηση θα μπορέσει να το ανανεώσει;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάθε ποτέ ανανεώνεται το βιβλιάριο αλλά φυσικά αν λήξει η περίοδος που διαρκει και δεν εχει ξανάδουλεψει δεν θα μπορεί να το ανανεώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν νομίζω πως επιστρέφεται. Εγώ τουλάχιστον που ημουν αντιστοιχη περίπτωση με την αδερφη σου δεν το έχω επιστρέψει πάντως... Ίσως και να έπρεπε βέβαια δεν ξέρω.

 

Για καλό και για κακό ρωτά και ικά πάντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση αν γνωρίζει κανείς:

 

Το βιβλιάριο πρέπει να εκδοθεί στο ΙΚΑ της περιοχής που βρίσκεται η επιχείρηση στην οποία εργάζεται ή μπορεί να το βγάλει και στο ΙΚΑ της περιοχής που διαμένει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλιάριο πρέπει να εκδοθεί στο ΙΚΑ της περιοχής που βρίσκεται η επιχείρηση στην οποία εργάζεται ή μπορεί να το βγάλει και στο ΙΚΑ της περιοχής που διαμένει;

 

Στο υποκατάστημα του ΙΚΑ  που καλύπτει την περιοχή

που ανήκει η διεύθυνση της κατοικίας της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...